Догори
Дати відгук

Науковці-аграрії: Оподаткування малих паїв – ліквідація малого фермерства

2 хв на прочитання14 Липня 2020, 13:25
Image by Bruno /Germany from Pixabay Image by Bruno /Germany from Pixabay
Поділитись:

Національний науковий центр "Інститут аграрної економіки" написав відкритого листа Голові Верховної Ради Дмитру Разумкову, у якому вкрай негативно оцінив законопроєкт №3131. Цим документом, нагадаємо, встановлюється фіксований податок на гектар землі власникам малих паїв, навіть якщо вони не отримують з цієї землі жодного прибутку.

«Не поділяємо думку авторів законопроекту відносно того, що запровадження даного законопроекту «створить умови для ліквідації тіньових відносин при використання сільгоспугідь», оскільки відповідні умови повинні передбачати наявність, поряд із «каральними», стимулюючих заходів», - стверджують науковці.

На їхню думку, практична реалізація положень законопроєкту призведе до збільшення необґрунтованого податкового навантаження на господарства населення, для яких ведення сільськогосподарської діяльності є чи не єдиним способом отримання необхідних для виживання доходів.

«Положення законопроекту… суперечать принципу  нейтральності оподаткування. З огляду на значно менші фінансові можливості дрібних сільгосптоваровиробників у порівнянні із крупними агрохолдингами , застосування уніфікованого підходу до визначення податкового зобов’язання  – в абсолютній сумі на 1 га угідь – є порушенням базових засад формування системи оподаткування», - йдеться у листі.

Науковці аграрії впевнені, що закон, у разі його прийняття, підвищить податкове навантаження на дрібних суб’єктів, які господарюють на власних земельних ділянках та не використовують працю найманих працівників. При цьому зростання податкового навантаження на представників крупного та середнього бізнесу не очікується.

За будь-якого додаткового навантаження власники будуть намагатись позбутись обтяжених податком земельних ділянок. Слід врахувати, в європейських країнах, навпаки, створюються сприятливі (а не каральні!) умови для розвитку малого фермерства. Україна ж, у разі ухвалення даного законопроекту, піде іншим шляхом – шляхом посилення позицій холдингів за рахунок податкової дискримінації дрібних сільгосптоваровиробників – в першу чергу тих, чия діяльність, в силу своєї специфіки, не потребує оформлення підприємницького статусу.

«У запропонованій редакції – це фактично закон про ліквідацію малого фермерства в Україні, який матиме вкрай негативні наслідки для розвитку аграрного сектору економіки та сільських територій. Свідченням недостатньої опрацьованості положень законопроекту є оперативне доопрацювання його положень, яке було здійснено профільним Комітетом Верховної Ради України 9 липня 2020 року. Проте, новий законопроект реєстр. № 3131-д має ті ж самі недоліки, що і базовий законопроект, буде негативно сприйнятий більшістю сільських домогосподарств, а тому має бути відхилений», - резюмують науковці.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.