- Головна
- Новини
- Агро
- Урожай-2020
- На Одещині посуха знищила 70-80% озимих
На Одещині посуха знищила 70-80% озимих
Штучний полив міг би врятувати поля, але, велика частина системи за останні десятиліття була знищена.
Весняна посуха завдала нищівного удару по сільському господарству Одеської області: найгірша ситуація на – півдні регіону, де загинуло більше половини озимих культур, а в Придунав'ї – 70-80%. Про складну ситуацію у регіоні повідомляє agropolit.
На думку фахівців наразі у грунті недостатньо вологи, щоб колос культури міг взяти її звідти. Наявність вологи в метровому шарі – 10-15 міліметрів при необхідності мінімум 40 міліметрів.
Зрошувальна система як порятунок
Українська Бессарабія - регіон, в якому посухи спостерігалися постійно. Сиуацію рятувала потужна зрошувальна система. Штучний полив рятував поля з овочами і зерновими культурами, допомагаючи аграріям уникати втрат та збирати врожай. Проте за останні десятиліття велика частина системи зрошення була знищена.
"У 2003 році мій батько орендував близько 30 гектарів землі, і з тих пір ці 30 гектарів ми обробляємо. Ця земля знаходиться в кілометрі від озера Ялпуг. Колись був трубопровід, його розікрали, розрізали на металобрухт. Здавалося б, що таке кілометр? Зовсім небагато. Проте ми вважаємо, що відновлення труби обійдеться в мільйон гривень. Яких у нас немає: 30 га – це маленьке поле, воно не приносить таких грошей. Але навіть якщо ми знайдемо кошти, належить оплачувати кожен кубометр води, а вода стоїть теж недешево. Я не знаю, яку культуру ми повинні вирощувати, щоб оплатити це все", – розповів 27-річний фермер з Улоговини Ренійського району Олександр Драгнев.
Допоможіть аграрію
На думку аграріїв, уряд повинен підтримувати сільське господарство, особливо та в цьому, неврожайному, році.
"Потрібно створити стабілізаційний фонд і компенсувати частину збитків виробників, щоб не допустити масового банкрутства. Можливо, слід законодавчо зобов'язати банки оголосити «кредитні канікули» сільгосппідприємствам, які демонстрували високі показники збору зерна і своєчасні податкові відрахування в попередні п'ять років", - зазначається у тексті повідомлення.
На початку квітня Одеська облрада затвердила текст звернення до Кабміну і президента, в якому фермери звернулися по допомогу до влади. Відповіді на звернення немає. Наразі готується нове звернення з вимогами дотації для постраждалих від посухи фермерів, доступних кредитних програм і податкових пільг.
Нагадаємо, GreenPost неодноразово писав про те, що посуха на півдні Одеської області може призвести до повної втрати врожаю і голоду. Так, посуха в Саратському, Арцизькому, Татарбунарському, Кілійському, Тарутинському районах, Рені, Болграді, Ізмаїлі та інших містах є вже другий рік поспіль, і другий рік поспіль фермери втрачають урожай.
GreenPost писав, що наразі чимала частина посівів у пригніченому стані: вологи наполовину менше від норми, а в південних районах – і на три чверті. А вітер у поєднанні з теплом може висушити поля ще відчутніше.