Догори
Дати відгук

Лікар розповіла як уникнути укусів кліщів

У разі укусу без консультації сімейного лікаря не обійтися.

4 хв на прочитання18 Травня 2021, 23:29
Кліщ Кліщ
Поділитись:

З приходом тепла активізувались кліщі, які можуть спровокувати виникнення хвороби Лайма. Про це розповіла завідувачку відділення Львівської обласної інфекційної лікарні , к.м.н Віра Гнатюк, пише ZAXID.NET.

Вона дала  п’ять порад, які допоможуть розминутися з кліщами.

  1. Якщо плануєте виїзд на природу, заздалегідь подбайте про відповідний одяг. Він повинен максимально закривати тіло: сорочку чи блузку краще одягнути на довгий рукав, штани заправити у шкарпетки. Взуття краще взяти закрите. Хустина чи капелюх також зайвими не будуть. Одяг краще обирати світлого кольору, бо на ньому ви швидше помітите кліща.
  2. На відкриті частини тіла нанесіть репелент (продаються у торгових мережах), який відлякує кліщів.
  3. Для відпочинку обирайте сонячне місце на відкритих галявинах, подалі від кущів і високої трави.
  4. Якщо прогулюєтеся парком чи лісом, то йдіть посередині стежки, подалі від кущів.
  5. Під час і після повернення з відпочинку, уважно огляньте себе і близьких, бо відчути укус кліща складно. Одяг, у якому були на природі, краще зняти у коридорі, випрати і випрасувати, бо витрушування не завжди допоможе позбутися кліща. Якщо на прогулянці з вами був собака, то огляньте і його.

«Якщо виявили на тілі кліща, найкраще під’їхати в найближчий медичний заклад, щоб там правильно його зняли. Але не відкладати візит на завтра, а їхати відразу, як тільки виявили непроханого гостя, бо час присмоктування кліща впливає на ймовірність розвитку захворювання. Що менше кліщ буде на тілі, то менший ризик захворіти на хворобу Лайма», – каже Віра Гнатюк.

Якщо медпункту поблизу нема, то спробуйте витягнути кліща самі. Обгорніть пальці бинтом чи марлевою серветкою і спробуйте викрутити його. Робіть це поволі, щоб витягнути всього кліща, а не його частину. Рану обробіть антисептиком, а руки добре помийте з милом.

Повідомте про цей випадок сімейного лікаря і впродовж трьох тижнів спостерігайте за станом здоров’я і місцем укусу. Якщо на місці укусу з’явилася еритема (червона пляма у вигляді кілець), а вона виникає у 50-60% випадків, значить, кліщ попався інфікований. Еритема зазвичай гаряча на дотик, болюча, часто супроводжується свербінням, форма її округла або овальна, рідше – неправильна.

Але і у цьому випадку панікувати не варто, хоч треба негайно йти до сімейного лікаря чи інфекціоніста. Хвороба Лайма добре піддається лікуванню антибіотиками. Головне, не задавнити хворобу.

Які аналізи і коли здати, щоб дізнатися є хвороба Лайма чи ні?

Якщо вкусив кліщ, то щоб дізнатися, інфікував він вас чи ні, можна здати кров на антитіла до бореліозу. Але інфекціоністка каже, що не варто бігти здавати аналізи вже наступного дня, вони ще нічого не покажуть, бо ще не встигнуть виробитися антитіла.

«Треба звернутися до сімейного лікаря чи лікаря-інфекціоніста і він скаже, які саме обстеження (вони називаються серологічні) треба зробити і в яких термінах. Від моменту присмоктування кліща до часу здачі аналізів має пройти, як мінімум, два тижні, раніше здавати аналізи не варто», – каже Віра Гнатюк.

Є ще альтернативний варіант – здати на аналіз кліща. Його можна здати того ж дня чи наступного, але він має бути цілий і живий. Після того, як його витягнула з тіла, кліща слід покласти у чисту суху банку і зав’язати марлею, щоб був доступ повітря.

«Це оптимальний варіант. Якщо у кліща нема борелій, то відпадає питання подальшого обстеження», – каже лікарка-інфекціоністка.

Аналіз крові на антитіла до борелій роблять як у державних, так і приватних лабораторіях. Вартість такого дослідження – плюс-мінус 200 грн.

Нагадаємо, що на Львівщині кожен четвертий укус кліща провокує хворобу Лайму.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
Фото:
DailyNews.kz
4200 землетрусів: на Канарських островах з дня на день може прокинутися вулкан
1 хв на прочитання5 годин тому
Фото: скрін з відео
Мільйони жителів Великобританії можуть залишитися без електроенергії – пожежа вибила кабель (ВІДЕО)
1 хв на прочитання6 годин тому
Фото: Євген Головко
Сезон «тихого полювання» розпочався: українці вже почали хвалитися грибами-гігантами (ФОТО)
1 хв на прочитання6 годин тому
Фото: Почерк
Аграрії порахували збитки через сезонні негоди — як отримати відшкодування
3 хв на прочитання9 годин тому
«За загадкових обставин»: у Монголії від COVID-19 почали помирати бобри
1 хв на прочитання9 годин тому
До кінця року Рада може прийняти закон про ринок деревини — чи відновить це експорт українського лісу
3 хв на прочитання10 годин тому
Учениця втратила свідомість на уроці фізкультури: дитину не змогли врятувати
1 хв на прочитання11 годин тому
З 1 жовтня в Україні суттєво подорожчають тепло і гаряча вода
1 хв на прочитання11 годин тому