Догори
Дати відгук

Лабораторія чи кажани? ВООЗ у Китаї з'ясовувала, звідки на світ з'явився коронавірус

На узгодження візиту групи ВООЗ знадобилися  місяці: Китай погодився на це лише завдяки міжнародному тиску.

3 хв на прочитання10 Лютого 2021, 13:30
ВООЗ з'ясовувала, звідки на світ з'явився коронавірус ВООЗ з'ясовувала, звідки на світ з'явився коронавірус
Поділитись:

Історія появи коронавірусу знає лише тільки одне точне визначення — джерелом вірусу став Китай і провінція Ухань. Все решта довгий час залишалося таємницею, адже влада Китаю заборонила міжнародним експертам проводити офіційні дослідження. 

Нарешті експерти Всесвітньої організації охорони здоров'я дали тригодинний брифінг за підсумками їхньої чотиритижневої місії в китайському місті Ухань. Місії, метою якої стало  розслідування причин пандемії коронавірусу COVID-19. Як пишуть bykvu.com,  на узгодження візиту групи ВООЗ знадобилися  місяці: Китай погодився на це лише завдяки міжнародному тиску.

До експертної групи увійшли фахівці з 10 країн світу. Перші два тижні група експертів була на карантині. Потім фахівці вирушили на ринок морепродуктів Хуанань, де було зафіксовано перший спалах захворювання, а також до Уханьського інституту вірусології, який підозрювали у причетності до розповсюдження вірусу.

За словами керівника місії ВООЗ Пітера Бена Ембарека, ця поїздка не змогла кардинально змінити уявлення про перші дні пандемії, але «додала деталей до цієї історії».

Коронавірус: коли він почав поширюватися серед людей?

Ембарек зазначив, що дослідники вивчали зразки крові, взяті на аналіз до грудня 2019 року, коли епідемія, як вважається, почалася, щоб перевірити, чи міг вірус почати циркулювати раніше.

«Намагаючись зрозуміти ситуацію в грудні 2019 року, ми вдалися до дуже докладного  та глибокого пошуку випадків, які могли трапитися раніше того ж року  і які залишилися поза увагою. І був зроблений висновок, що ми не знайшли доказів великих спалахів, які могли бути пов’язані з випадками COVID-19, до грудня 2019 року в Ухані або де-небудь ще», — наголосив він.

ВООЗ з'ясовувала, звідки на світ з'явився коронавірус

Коронавірус і досліди: чи був витік із лабораторії та чи це біологічна зброя?

Експерти вважають витік коронавірусу з лабораторії настільки малоймовірним, що від розгляду гіпотези в майбутніх дослідженнях краще відмовитися.

«Результати показують, що гіпотеза про інциденти в лабораторіях вкрай малоймовірно може пояснити поширення вірусу серед людей», — сказав Ембарек.

ВООЗ з'ясовувала, звідки на світ з'явився коронавірус

Китайські кажани та ковід: чи є тварини першоджерелом вірусу?

За словами Ембарека, найімовірніший шлях поширення вірусу — від кажана до іншої  тварини, а потім уже до людини.

Експертка групи Маріон Купманс, вірусологиня з Нідерландів, зазначила, що деякі тварини, що продаються на уханському ринку, були сприйнятливі або підозрювалися в сприйнятливості до вірусу. Йдеться, зокрема, про кроликів і бамбукових щурів, через яких вірус також могла підхопити  людина.

Однак цю версію, наголосив Ембарек, також необхідно досліджувати додатково.

Вірус передався людині через заморожені харчові продукти?

Китай неодноразово просував ідею про те, що вірус може передаватися через заморожені продукти. Були й неодноразові заяви про виявлення слідів коронавірусу на імпортній упаковці харчових продуктів.

Ембарек сказав, що   поки неясно, чи може людина заразитися вірусом через заморожені продукти: «Ми знаємо, що вірус може вижити в умовах, які існують у такому холодному середовищі, але ми не розуміємо, чи може вірус передаватися людям».

Нагадаємо, Ухань — це найбільше місто центрального регіону Китаю з
11-мільйонним населенням. Перші жертви вірусу — працівники і відвідувачі ринку Уханя, а також члени їхніх сімей.

На сьогодні новий штам коронавірусу, який спочатку зафіксували у Великій Британії, виявили вже у 86 країнах світу.   Станом на ранок 10 лютого у світі зафіксували понад 107,4 млн випадків зараження коронавірусом, одужали вже понад 79,3 млн осіб.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost