Користь і шкода кетчупу, як вибрати найсмачніший і якісніший
Кетчуп – один із найпопулярніших соусів в Україні та світі. З ним пов’язано багато міфів.
Зустрічається думка, що у “правильному” кетчупі не повинно бути інших овочів, крім томатів. Багато хто впевнений, що в кетчупі багато барвників, добавок та консервантів. Дізнаємося, що в міфах про кетчуп правда, а що – помилка. З’ясуємо, чи є користь від кетчупу і як він шкідливий. Визначимо, як вибрати найсмачніший та найякісніший кетчуп.
Правда і помилки в міфах про кетчуп
“Правильний” кетчуп роблять лише з томатів, інших овочів у ньому немає
Частково правда
У багатьох країнах кетчупом вважається соус, який складається лише з томатної пасти, спецій, солі, цукру та води. Популярні в Украъны шашличні кетчупи з додаванням шматочків цибулі, часнику, червоного перцю та інших овочів відносять до “томатних соусів”.
У кетчупі багато барвників, добавок та консервантів
Частково правда
Якість томатного продукту залежить переважно від концентрації масової частки сухих речовин у продукті. * ДСТУ 8081:2015 «Консерви. Приправи та соуси овочеві та овочефруктові. Технічні умови» регламентує, що в кетчупі вона має бути не меншою за 15–19%,
Якісний кетчуп можна робити без консервантів, якщо його стерилізувати. Така технологія дорожча, тому до бюджетних брендів кетчупу додають бензойну та сорбінову кислоти.
Іноді при виробництві кетчупу цукор замінюють дешевими цукрозамінниками, наприклад, сукралозою. Якщо виробник пише про це на упаковці, то це не вважається порушенням, але кетчуп із справжнім цукром вважається якіснішим.
Деякі бюджетні бренди кетчупів додають крохмаль. Він допомагає досягти потрібної густоти кетчупу. Крохмаль доводиться додатково підфарбовувати та додавати до нього ароматизатори. Загущувачі, харчові барвники та ароматизатори українськими правилами дозволені, але у хорошому кетчупі вони не потрібні.
Чим корисний кетчуп?
Кетчуп важко зарахувати до здорової їжі. Це соус з високим вмістом солі та цукру. Харчова цінність кетчупу може дуже відрізнятися залежно від рецепту. Дослідження Мінсільгоспу США, проведене у 2017–2018 роках, показало, що у 100 г звичайного кетчупу міститься близько 101 ккал, 27,4 г вуглеводів, 0,3 г харчових волокон, 1,04 г білків та близько 0,1 г жирів. Які мікроелементи містять 100 г кетчупу:
- 15 мг кальцію;
- 0,35 мг заліза;
- 13 мг магнію;
- 26 мг фосфору;
- 281 мг калію;
- 907 мг натрію;
- 0,17 мг цинку;
- 0,085 мг міді;
- 0,7 мкг селену.
У кетчупі є вітаміни, які потрапляють у соус із вихідної сировини – помідорів. За винятком вітаміну C, їх у кетчупі зазвичай небагато. У 100 г кетчупу в середньому містяться:
- 26 мкг вітаміну А в ретиноловому еквіваленті;
- 0,011 мг вітаміну B1;
- 0,166 мг вітаміну В2;
- 1,43 мг вітаміну B3 (PP);
- 0,158 мг вітаміну В6;
- 9 мкг вітаміну B9;
- 4,1 мг вітаміну C;
- 1,46 мг вітаміну Е;
- 3 мкг вітаміну K.
У кетчупі міститься дуже багато лікопіну – близько 12,1 мг на 100 г. Він надає помідорам та кетчупу з них червоний колір. Це антиоксидант, який допомагає у профілактиці серцево-судинних захворювань.
Деякі вчені вважають, що лікопін, що міститься в кетчупі, може сприяти зниженню ризику онкологічних захворювань. Проведене в Кореї дослідження пока зало, що регулярне вживання помідорів і кетчупу може бути пов’язане з нижчою ймовірністю виникнення раку шлунка.
Група бразильських учених вважає , що лікопін, що міститься в кетчупі та інших томатних соусах, більш ефективний у порівнянні з речовиною, що отримується з сирих помідорів, у придушенні активності ракових клітин. Вони не розглядали вплив вживання кетчупу на онкологічні захворювання, а лише вивчали ефективність одержуваної з нього речовини.
Як вибрати якісний та смачний кетчуп?
У кетчупу великий, але все ж таки обмежений термін придатності. Кетчуп з консервантами у полімерній упаковці зберігається півроку, а у скляній або металевій тарі – до року.
При виборі кетчупу експерти радять звертати увагу деякі особливості.
- Найкращий кетчуп робиться в сезон дозрівання помідорів – влітку чи ранньою осінню.
- Кетчуп повинен зберігатись при температурі повітря не вище 25°С. Заморожувати кетчуп не можна.
- У кетчуп можна додавати консерванти, замінники цукру, барвники і загусники, але в якісному кетчупі вони не потрібні.
- У хорошого кетчупу однорідна консистенція і червоний або слабко-коричневий колір.
- У кетчупі можуть потрапляти частки помідорів, інших овочів, зелені та прянощів. Насіння помідорів не допускається.
- У кетчупі не повинно бути бульбашок повітря. Вони вказують на бродіння через порушення технології виробництва.
Кетчуп – популярний, але дуже корисний соус. Він протипоказаний людям, які страждають на захворювання шлунково-кишкового тракту і печінки, серцево-судинної системи, а також дітям. Їжте обережно та будьте здорові!