Догори
Дати відгук

Компостування вдома: 5 простих кроків

Компостування за допомогою часу, спеціальних організмів та відра перетворює органічні відходи на поживні добрива для ґрунтів.

4 хв на прочитання04 Грудня 2023, 23:50
Як правильно приготувати компост Як правильно приготувати компост
Поділитись:

Чи можуть органічні відходи бути небезпечними для довкілля? Ще й як, коли вони потрапляють на сміттєзвалище! Там усі наші бананові шкірки, яблучні качани і картопляне лушпиння перемішуються з пластиковими пакетами і починають виробляти метан — газ, який в рази більше впливає на утворення парникового ефекту, ніж СО2.

На щастя, є простий спосіб цьому запобігти — компостування, яке за допомогою часу, спеціальних організмів та відра перетворює органічні відходи на поживні добрива для ґрунтів.

Способи компостування

Удома компостувати можна двома основними способами:

  • за допомогою бактерій бокаші, які бувають у вигляді висівок або в рідкій формі. Такий спосіб ще називають “ЕМ-компостуванням” (ЕМ — ефективні мікроорганізми).
  • за допомогою спеціальних хробаків, які перероблюють органіку на добрива. Це називається вермікомпостуванням, яке на відіміну від ЕМ-компостування, дозволяє отримати біогумус прямо вдома.

Розуміємо, що завести черв’якоподібних домашніх улюблеців — це крок, на який може зважитися не кожен, тому розповімо про просте компостування за допомогою бактерій бокаші, які можна придбати в садовому магазині.

Обираємо компостер

Для початку нам потрібен компостер, куди ми будемо складати наші відходи. Можна придбати готовий компостер, а можна зробити самостійно.

Під час компостування виділяється рідина, так званий “компостний чай”, який потрібно періодично зливати. Компостер з магазину дозволяє легко це зробити за допомогою спеціального крану.

Щоб зробити компостер власноруч, необхідно два відра однакового розміру і одна кришка. Проробіть на дні одного відра дірочки, через які стікатиме компостна рідина, і вкладіть його в інше відро. Щільно закрийте відро кришкою. Компостер готовий!

Як компостувати вдома за допомогою бактерій бокаші

За допомогою бокаші можна компостувати очистки овочів, яєчну шкаралупу, заварку від чаю, кавову гущу, зів’ялі квіти і не тільки.

Не слід компостувати смажені та варені продукти, рідини, олію, залишки жиру, м’ясо та кістки і, звісно, усе, що не розкладається.

Також не кидайте уже запліснявілі відходи — пліснява може розростися і захопити компостер.

Іноді може з’являтися біла пліснява уже в компостері. Це — нормально, її боятися не слід.

Також не слід боятися неприємного запаху. Кислуватий нерізкий запах відчувається, лише коли відкриваєте контейнер чи зливаєте рідину.

Компостування в п’ять простих кроків

  1. Заздалегідь оберіть місце, яке будете удобрювати компостом. Це може бути клумба у дворі, парк чи дачна ділянка.
  2. Складайте органічні відходи у компостер і посипайте бокаші кожні два-три сантиметри відходів. Посипайте небагато — так, ніби солите страву. Перед цим відходи можна подрібнити, щоб процес компостування йшов швидше, також це дозволить помістити більше відходів у компостер. Компост має бути вологим. Якщо рештки від продуктів сухі, їх можна трохи полити окропом. При плюсовій температурі компостер можна тримати на балконі. Пам’ятайте, що відкривати кришку компостера слід не частіше, ніж раз на день. Бокаші люблять темряву, вологу і тепло.
  3. Один раз на 3–5 днів зливайте “компостний чай”. Його можна розводити водою і поливати цим розчином домашні рослини.
  4. Коли твій компостер наповниться, потримайте його закритим 14 днів при кімнатній температурі, щоб компост проферментувався.
  5. Все, компост можна закопувати в землю. Повноцінний гумус утвориться через 6–9 місяців.

Взимку, коли закопати компост в землю не так просто, його можна пересипати в окремий контейнер з кришкою і виставити на балкон.

Компостувати — це просто! Рослинки та озоновий шар будуть Вам надзвичайно вдячні!

Як відомо: Компостна яма може стати елементом ландшафтного дизайну, якщо проявити трішки креативності (ФОТО)

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.