Із ким краще спати: радять науковці
Для здорового сну для кожної людини має бути не менше ніж 70 см місця в ліжку.
У 2023 році, згідно з опитуванням New York Times, серед 2200 дорослих кожна п'ята пара спить в окремих ліжках. Дані Sleep Foundation показали, що торік більше половини дорослих, які почали спати окремо, відзначили покращення якості сну. З іншого боку, чверть респондентів, які експериментували з роздільним сном, знову почали ділити ліжко зі своїм партнером, що, своєю чергою, збільшило тривалість сну. Про це розповідає лікар Олександра Литкіна.
Тимчасом сомнологи відзначають, що спати в ліжку самому корисно для здоров'я. Це стосується і подружжя, і тварин, тому що в обох випадках створюється дефіцит місця, що, своєю чергою, може призвести до дефіциту сну. За словами фахівців, для здорового сну для кожної людини має бути не менше ніж 70 см місця в ліжку. З іншого боку, терапевти радять спати разом, якщо виникають такі порушення, як зупинка дихання чи неспокійні рухи тіла. У таких випадках партнер помітить це — і людина зможе вчасно проконсультуватись із лікарем.
Нещодавно біологи з університету Мічігану провели експеримент із мишами, за підсумками якого дійшли висновку, що сон на самоті корисніший, ніж із партнером. Автори наукової роботи давали мишам вибір спати самим в обладнаній для цього кімнаті чи разом з іншими особинами. Тварини частіше обирали другий варіант, хоча вві сні мимоволі заважали одне одному виспатися. Науковці припускають, що бажання спати разом зумовлене продиктованою еволюцією потребою у безпеці.
Своєю чергою психіатри з університету Арізони виявили, що спільний сон із партнером пов'язаний зі зниженням ризику розвитку психічних захворювань і безсоння. При цьому ті, хто спав в одному ліжку з дітьми, стикалися з безсоння частіше, ніж ті, хто спав сам. Психологи відзначають, що люди, які перебувають у стосунках або в шлюбі, загалом зазвичай більш здорові фізично і психічно, і, можливо, за рахунок цього сплять теж краще. Але не виключено, що позитивний ефект пов'язаний і безпосередньо зі сном разом із близькою людиною.
«Висновок такий: головне, щоб подобалося», — підсумовує Олександра Литкіна.
Більше новин читайте на GreenPost.