В Україні відзначають день Десни: яка вона, річка-«іменинниця» (ФОТО)
Десна не лише красива, а й потрібна
День Десни — привід поговорити не так про красу «Дніпрової сестри» та її слід у культурі (адже в українському фольклорі є народні казки про цю річку, та й «Зачаровану Десну» Олександра Довженка включено до шкільної програми), а про проблеми цієї річки. Власний кореспондент GreenPost Олександр Приходько розповідає про те, чому Десна не лише красива, а й потрібна.
Десна — одна з найбільших річок України. Її довжина — 1130 км, з них в Україні 591 км. Площа басейну 88900 км2. Русло (річище) звивисте, біля нього присутні безліч стариць, озер і проток. Найбільші притоки в межах України — Сейм і Снов. Звичайна глибина річки становить від 2 до 4 метрів, проте зустрічаються місця завглибшки 17 м.
У водній системі Десни водяться 35 видів риб, зокрема карась, сом, окунь, короп, щука, судак, лящ, лин, плотва, йорж, жерех, густера, в’язь, чехоня, верховодка, вугор, вʼюн, носар, стерлядь, головень, карась китайський.
На берегах Десни розташовані Мізинський і Деснянсько-Старогутський національні природні парки, Міжрічинський регіональний ландшафтний парк, 14 заповідних урочищ, заказники національного та місцевого значення. Неподалік розташований і національний природний парк «Залісся».
Десна має велике рекреаційне значення. На її берегах розташовані пансіонати, туристичні фірми організовують сплави на байдарках та плотах. Чернігів та Новгород-Сіверський приваблюють туристів архітектурними родзинками.
Незважаючи на позірну силу, Десна має безліч проблем. До них належать ведення сільського господарства у безпосередній близькості до річки, використання хімікатів у лісовому та сільському господарстві, забруднення вод застарілими водоочисними спорудами та заводами у Чернігівській, Сумській, Брянській, Курській областях, підтоплення гирла Десни Канівським водосховищем, штучне регулювання рівня води в Десні Десногорським водосховищем у Смоленській області, поглиблення дна і руслоспрямлювальні роботи для потреб судноплавства, стихійні сміттєзвалища, знищення природних ділянок заплави заради будівництва котеджів у Броварському районі біля гирла Десни.
Також ми розповідали про те, де відпочити на вихідні: «зачарована Десна» (фото), і про найчистішу річку Європи — Снов (ФОТО).