Догори
Дати відгук

В Україні відзначають день Десни: яка вона, річка-«іменинниця» (ФОТО)

Десна не лише красива, а й потрібна

2 хв на прочитання08 Вересня 2021, 12:47
Фото: Олександр Приходько Фото: Олександр Приходько
Поділитись:

День Десни — привід поговорити не так про красу «Дніпрової сестри» та її слід у культурі (адже в українському фольклорі є народні казки про цю річку, та й «Зачаровану Десну» Олександра Довженка включено до шкільної програми), а про проблеми цієї річки. Власний кореспондент GreenPost Олександр Приходько розповідає про те, чому Десна не лише красива, а й потрібна.

Фото: Олександр Приходько

Десна — одна з найбільших річок України. Її довжина — 1130 км, з них в Україні 591 км. Площа басейну 88900 км2. Русло (річище) звивисте, біля нього присутні безліч стариць, озер і проток. Найбільші притоки в межах України — Сейм і Снов. Звичайна глибина річки становить від 2 до 4 метрів, проте зустрічаються місця завглибшки 17 м.

У водній системі Десни водяться 35 видів риб, зокрема карась, сом, окунь, короп, щука, судак, лящ, лин, плотва, йорж, жерех, густера, в’язь, чехоня, верховодка, вугор, вʼюн, носар, стерлядь, головень, карась китайський.

На берегах Десни розташовані Мізинський і Деснянсько-Старогутський національні природні парки, Міжрічинський регіональний ландшафтний парк, 14 заповідних урочищ, заказники національного та місцевого значення. Неподалік розташований і національний природний парк «Залісся».

Десна має велике рекреаційне значення. На її берегах розташовані пансіонати, туристичні фірми організовують сплави на байдарках та плотах. Чернігів та Новгород-Сіверський приваблюють туристів архітектурними родзинками.

Фото: Олександр Приходько

Незважаючи на позірну силу, Десна має безліч проблем. До них належать ведення сільського господарства у безпосередній близькості до річки, використання хімікатів у лісовому та сільському господарстві, забруднення вод застарілими водоочисними спорудами та заводами у Чернігівській, Сумській, Брянській, Курській областях, підтоплення гирла Десни Канівським водосховищем, штучне регулювання рівня води в Десні Десногорським водосховищем у Смоленській області, поглиблення дна і руслоспрямлювальні роботи для потреб судноплавства, стихійні сміттєзвалища, знищення природних  ділянок заплави заради будівництва котеджів у Броварському районі біля гирла Десни.

Також ми розповідали про те, де відпочити на вихідні: «зачарована Десна» (фото), і про найчистішу річку Європи — Снов (ФОТО).

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Тепер активісти все ж таки стали гучними — після двох тижнів дотримання вимоги Азербайджану протестувати мовчки. Фото: Мурад Сезер/Reuters
Великий розкол: група найменш розвинених країн світу перервала переговори на Конференції ООН зі зміни клімату
6 хв на прочитаннягодина тому
ФОТО: Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук та Міністр навколишнього середовища Італії Джильберто Пікетто-Фратіном / Міндовкілля
Україна та Італія посилять співпрацю для водозабезпечення кількох регіонів
2 хв на прочитанняВчора
ФОТО: акварельні фарби / pixels
Акварель — це про легкість, природність і красу: сьогодні Міжнародний день акварелі
3 хв на прочитанняВчора
Фото: «Доторкнись до природи»
Класичний дизайн саду: чим відрізняється й кому підійде (ФОТО)
4 хв на прочитанняВчора
Температура у межах нуля і рясні опади: погода на вихідні
1 хв на прочитанняВчора
На військовій базі на Алясці ведмеді влаштували собі шведський стіл із бойовими пайками (ФОТО)
3 хв на прочитання22 Листопада 2024
Промислово розвинені країни пропонують 250 млрд євро на кліматичну допомогу: ось хто має заплатити
4 хв на прочитання22 Листопада 2024
Найдорожчий банан у світі продали на аукціоні за 6,2 млн доларів: ось що вирішив зробити новий власник (ФОТО)
2 хв на прочитання22 Листопада 2024