Глухі і безперспективні: вчені знайшли, як зупинити розмноження комарів
Вчені за допомогою методів генної інженерії створили самців комарів, які абсолютно несприйнятливі до звуків.
Вчені за допомогою методів генної інженерії створили самців комарів, які абсолютно несприйнятливі до звуків. Як виявилося, разом зі здатністю чути вони втратили будь-який інтерес до спарювання.
У дослідженні, стаття про яке вийшла в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, йдеться про комарів виду Aedes aegypti, які переносять небезпечні вірусні інфекції. Через їхні укуси людям передаються лихоманка денге, жовта лихоманка, вірус Зіка та низка інших захворювань.
У пошуках нових способів обмежити розмноження переносників патогенів група дослідників із Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі (США) вирішила прояснити роль слуху у репродуктивній поведінці цих комах.
Застосувавши інструмент редагування геномів CRISPR-Cas9, дослідники відключили у комарів Aedes aegypti ділянку ДНК, пов'язану зі звукосприйняттям. Модифіковані таким чином комахи стали абсолютно глухими: звуки більше не викликали у них нейронної активності в так званому Джонстоновому органі, який реагує на рух повітря та служить комарам органом слуху.
Мутація вплинула на репродуктивну поведінку самців комарів: вони припинили прагнути спарювання, навіть коли проводили в експериментальному боксі із самками кілька днів. Також вони перестали реагувати на звуки, що імітують писки від помахів крил у самок. У дослідах із звичайними самцями у відповідь на такий стимул комари починали згинати черевце, демонструючи готовність до злягання.
На самках мутація відбилася мінімально: комарихи продовжили спарюватися, хоч і менш активно, ніж немодифіковані особини.
Коментуючи відкриття, його автори зазначили, що шлюбна поведінка у більшості організмів залежить від поєднання кількох сенсорних сигналів. У випадку ж із комарами відключення у самців лише одного засобу сприйняття призвело до повного припинення спарювання, що вчені назвали «вражаючим».
Більше новин читайте на GreenPost.