Догори
Дати відгук

Захиститися від Денге, чікунгуньї та вірусу Західного Нілу: нові виклики для здоров'я європейців

Готуємося до спекотного літа та сплеску комарів.

5 хв на прочитання2 години тому
Фото: Cost.eu Фото: Cost.eu
Поділитись:

Деякі дослідники клімату вважають, що захворювання, характерні для тропічних регіонів, такі як лихоманка денге та чікунгунья, можуть стати ендемічними в Європі. Про це розповідає Euronews.

Європу чекає довге, спекотне літо, а разом із ним — рій комарів. Ці комахи — не просто набридливі створіння. Деякі види комарів переносять такі хвороби, як вірус Зіка, вірус західного Нілу, лихоманка Денге та чікунгунья. Спалахи цих захворювань, що зазвичай зустрічаються в тропічному та субтропічному кліматі, стають дедалі частішими в Європі через збільшення кількості подорожей і потепління внаслідок зміни клімату.

Торік у Європі було зафіксовано 1436 випадків вірусу Західного Нілу та 304 випадки зараження Денге, що відбулися на території Європи — це значно більше, ніж 201 випадок за два попередні роки разом узяті. 238 з цих випадків відбулися в Італії, що стало найбільшим спалахом, який коли-небудь спостерігався в країні.

Цей рік також може стати рекордним. Франція вже має сім активних спалахів чікунгуньї цього літа, що свідчить про раніший початок сезону комарів, ніж зазвичай.

«Це експоненціальна крива», — зазначив Ян Семенца, епідеміолог з навколишнього середовища з Університету Умео у Швеції.

Лихоманка Денге може легко поширюватися, оскільки більшість інфікованих людей не мають симптомів або мають лише легкі, проте вона може спричинити важке захворювання та навіть смерть. Найпоширеніші симптоми — лихоманка, головний біль, ломота в тілі, нудота та висипи.

Чікунгунья рідко буває смертельною, проте вона може викликати схожі симптоми з Денге, а також виснажливий біль у суглобах, який може тривати місяцями чи навіть роками.

Семенца та інші науковці вважають, що ці хвороби незабаром можуть стати ендемічними в Європі. Одне нещодавнє дослідження показало, що якщо новий вид комарів з'являвся в європейській країні у 1990-х роках, знадобилося би близько 25 років для виникнення великого спалаху. Тепер цей період становить менше п'яти років.

«Цей часовий проміжок різко скоротився», — сказав Семенца.

Спалахи в Європі все ще невеликі порівняно з рештою світу. Наразі у 2025 році було зафіксовано понад 3 млн випадків Денге та 220 000 випадків чікунгуньї по всьому світу. Понад 1400 людей померли від Денге та 80 від чікунгуньї у світі.

Але інші хвороби, що поширюються за допомогою переносників, також незабаром можуть стати загрозами для громадського здоров'я. Вид комарів, що поширює жовту гарячку, колись ліквідований у Європі, знову з'явився на Кіпрі.

«Ми дуже стурбовані тим, що Європа потенційно може бути захоплена цим агресивним комаром», — зазначив науковець.

Що можна зробити для боротьби з хворобами, що переносяться комарами?

Семенца зауважив, що хоча повне знищення комарів неможливе, уряди можуть зробити більше для запобігання поширенню хвороб. Наприклад, вони могли би посилити спостереження у спекотніших південноєвропейських країнах протягом літа, особливо навколо аеропортів та інших транспортних вузлів, куди люди можуть несвідомо приносити віруси.

«Ми хочемо переконатися, що якщо пасажир прибуває з активної зони денге і він заражений, ми можемо ізолювати цю особу якомога швидше, щоб переконатися, що вона не взаємодіятиме ні з ким більше», — пояснив він.

Іспанія вживає певних заходів для мінімізації ризиків. Люди надсилають фотографії комарів до застосунку, який використовує штучний інтелект для ідентифікації виду та видає попередження, якщо його раніше не виявляли в цій місцевості. Регіональні органи охорони здоров'я можуть вжити заходів для запобігання інфекціям, опираючись на цю інформацію.

Ця програма «громадянської науки» допомогла офіційним особам виявити інвазійних азійських тигрових комарів, які можуть переносити віруси Денге та чікунгуньї, у 156 муніципалітетах з 2023 року, за даними Міністерства охорони здоров'я Іспанії.

Тим часом ECDC заявив, що люди можуть самостійно вжити заходів для мінімізації ризиків від комарів, включаючи використання репелентів і носіння довгих рукавів та штанів на світанку й у сутінках, коли комарі найактивніші.

Мандрівникам, котрі повертаються з країн, де ці віруси є ендемічними — більшість частин Центральної та Південної Америки й Карибського басейну — слід дотримуватися цих запобіжних заходів принаймні протягом трьох тижнів після повернення до Європи, щоб запобігти укусам комарів і поширенню будь-яких вірусів на місцевому рівні, зазначило агентство.

Інші кліматичні науковці заявляють, що європейські країни, які борються з повторною появою хвороб, що переносяться комарами, повинні взяти уроки з регіонів, де вони вже давно є ендемічними, таких як Африка на південь від Сахари, Азія й Америка.

«У Європі це безумовно сезонне захворювання. Проте ми бачимо, що сезон розширюється, і ми будемо бачити все більше і більше випадків», — сказав Семенца.

Більше  новин читайте  на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Більше з GreenPost
Фото: ДБР
ДБР повідомило про підозру закарпатському ліснику за незаконні рубки на 5,2 млн грн
1 хв на прочитання37 хвилин тому
Фото: Insights.som.yale.edu
Нові санкції ЄС: удар по російській нафті
2 хв на прочитаннягодина тому
Гороскоп на 19 липня 2025 року
Гороскоп для всіх знаків зодіаку на 19 липня 2025 року
5 хв на прочитання2 години тому
Фото ілюстративне
Одещина залишається беззаперечним лідером з вівчарства в Україні
1 хв на прочитання3 години тому
Доступні без дорогої та шкідливої для довкілля логістики: місцеві матеріали та рослини в ландшафтному дизайні
2 хв на прочитання4 години тому
Продаж землі у 2025 році: які податки та збори потрібно сплатити
2 хв на прочитання4 години тому
Від Білого дому до вашої склянки: як політика може змінити смак Coca-Cola
3 хв на прочитання6 годин тому
"Виробляти в Україні, продавати в ЄС": очільник ДТЕК про стратегію компанії та майбутнє енергетики
1 хв на прочитання7 годин тому