Феномен Ла-Нінья, що настав, слабший, ніж очікувалося — ось які наслідки це може мати
Додатковий стрес для регіонів, які нещодавно боролися із посухою.
В екваторіальній частині Тихого океану почав розвиватись кліматичний феномен Ла-Нінья. Про це оголосило Національне управління океанічних та атмосферних досліджень США (NOAA). За словами експертів, цього року Ла-Нінья зробила сюрпризи. На думку кліматологів, це погодне явище, швидше за все, буде коротшим і слабшим, ніж зазвичай. Про це розповідає Euronews.
Ла-Нінья регулярно виникає у південній частині Тихого океану, коли стабільний східний вітер жене теплу воду від берегів Перу та Чилі у бік Індонезії й Австралії. В результаті на поверхню піднімається холодна вода з морських глибин, і в регіоні настає похолодання.
Метеорологи повідомили інформаційне агентство Associated Press (AP), що в північних районах Південної Америки через Ла-Нінью може випасти більше опадів, ніж зазвичай. Ла-Нінья також сприяє збільшенню ураганної активності в Атлантичному океані.
Однак, на думку експертів, нинішня Ла-Нінья настала пізніше, ніж очікувалося, і не встигла набрати сили до настання зими. Науковці вважають, що Ла-Нінья триватиме до квітня й не буде внесена до офіційної історії спостережень, якщо закінчиться до березня.
Різниця між Ель-Ніньйо та Ла-Ніньєю
Ель-Ніньйо та Ла-Нінья — два протилежні кліматичні явища в Тихому океані, які впливають на погоду в усьому світі. Пасати в Тихому океані дмуть, як правило, зі сходу на захід, підштовхуючи теплі поверхневі води до західної океану.
Ель-Ніньйо виникає, коли ці вітри слабшають або змінюють напрямок, внаслідок чого води у східній частині Тихого океану — біля узбережжя Північної та Південної Америки — стають теплішими, ніж зазвичай.
У період Ла-Нінья пасати зі сходу на захід посилюються, і теплі води прямують далі на захід, до узбережжя Австралії та Південно-Східної Азії. Це призводить до «підйому» холодної води з глибин океану, внаслідок чого температура поверхні моря стає в середньому холоднішою, особливо в Північній та Південній Америці.
Епізоди відбуваються періодично раз на два-сім років і зазвичай тривають від 9 до 12 місяців.
Як Ель-Ніньйо, так і Ла-Нінья можуть впливати на погодні умови в усьому світі. Хоча кожен епізод відрізняється від іншого, Ла-Нінья асоціюється з дощовими, ніж зазвичай, погодними умовами в деяких частинах світу, таких як північна Австралія, південно-східна Африка та північна Бразилія. Крім того, в деяких регіонах може підвищитись імовірність повеней, а сезон ураганів стане інтенсивнішим.
Незвичайна ситуація
Земля пережила три послідовні феномени Ла-Нінья в період із 2020 по 2023 рік.
«У нас було три зими поспіль з умовами Ла-Нінья, що незвичайно, тому що єдиний раз таке відбувалося у 1973-1976 роках. Ла-Нінья, як правило, триває довше і повторюється частіше, ніж Ель-Ніньйо», — сказав Мішель Л'Оре, кліматолог із NOAA.
Бен Кук, кліматолог з Інституту космічних досліджень імені Годдарда, попередив, що частота подій Ла-Нінья може створити додатковий стрес для регіонів, які нещодавно боролися із посухою, наприклад, для Східної Африки.
Більше новин читайте на GreenPost.