Догори
Дати відгук

Експерт: Вихід Нафтогазу на роздрібний ринок може призвести до нових небалансів

Компанія може скористатися своїм монопольним становищем

3 хв на прочитання21 Квітня 2020, 00:01
Pixabay Pixabay
Поділитись:

«Нафтогаз» при виході на ринок побутових споживачів газу може використати своє домінуюче становище на ринку і поглибити проблему небалансів газу.  Таку думку висловив газовий експерт Ярослав Диковицький, передає Kosatka.Media.

Експерт нагадав, що 3 березня «Нафтогаз» повідомив про початок інформаційної кампанії, яка є частиною підготовки до продовження газової реформи та розширення присутності групи «Нафтогаз» на роздрібному ринку газу. 25 березня НКРЕ КП спростила для побутових споживачів перехід до нового постачальника газу, дозволивши такий перехід навіть за наявності заборгованості перед попереднім постачальником.

«Рішення НКРЕ КП приймалося, швидше, на користь таких постачальників як «Нафтогаз», який шляхом необмежених фінансових ресурсів на рекламу та задіяних схем із небалансами матиме можливість зловживати домінуючим становищем на оптовому ринку. «Нафтогаз» також матиме можливість узгоджувати антиконкурентні дії з окремими суб'єктами господарювання, сконцентрованими під контролем самого «Нафтогазу». Ці підприємства здійснюють і видобуток, і розподіл, і оптову торгівлю, і постачання природного газу для кінцевого споживача», – зауважив експерт. 

Він навів приклад, як після завершення режиму спеціальних обов'язків «Нафтогаз» може використовувати своє домінуюче становище.

«Маючи можливість продавати газ для «Оператора ГТС» для так званих небалансів, «Нафтогаз» може знижувати ціну для населення до неконкурентного рівня з боку інших постачальників. Після того, як конкуренти будуть витіснені, а значна частина населення матиме заборгованість за газ, в тому числі –  і через невчасну сплату за субсидіями, «Нафтогаз» матиме можливість перевести цей борг в стадію небалансів та продати цей же газ вже не населенню, а «Оператору ГТС» за більше, ніж ринковими цінами. При цьому «Нафтогаз» отримає гарантовану оплату за газ за рахунок коштів, що надходять за транзит російського газу, який контролюється самим «Нафтогазом», –  вважає Диковицький. 

За словами експерта, така модель давно відпрацьована з небалансами для підприємств ТКЕ, і тепер може бути застосована по відношенню до побутових споживачів. 

«Внаслідок чого облгази можуть опинитися у ситуації, що й підприємства ТКЕ – коли за рішенням уряду відключати споживача практично буде неможливо, а всі небаланси намагатимуться «повісити» на операторів газорозподільних мереж. У кінцевому результаті після завершення режиму спеціальних обов'язків при наявності такого суб'єкта ринку як «Нафтогаз» та продовження його політики проблема небалансів, яка наразі вимірюється 45 мільярдами гривень, може збільшитися в рази. Наслідком такого може бути накопичення дутої заборгованості  за газ без будь-яких наявних джерел фінансування та колапс у розрахунках, включаючи розрахунки за субсидіями, які на сьогодні займають більше третини ринку природного газу», – пояснив Диковицький.

Але вихід є, вважає експерт. В якості цього виходу він процитував думку топ-менеджера «Нафтогазу» Юрія Вітренка, озвучену у 2015 році після прийняття закону про ринок природного газу: «Одним зі стратегічних пріоритетів «Нафтогазу» є розвиток ефективного ринку газу. Замість перетворення «Нафтогазу» на ще більшого монополіста, створюються умови для відкритого та конкурентоспроможного ринку. А потім для «Нафтогазу» місця на цьому ринку, скоріш, не буде. І він може бути як компанія ліквідований».

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Енерго
Причина блекауту в Чехії: ČEPS назвав офіційну версію масового відключення
Названо офіційну причину блекауту, що знеструмив шосту частину Чехії
2 хв на прочитання10 Липня 2025
Фото ілюстративне
Всесвітній день енергетичної незалежності: час обирати зелене майбутнє
2 хв на прочитання10 Липня 2025
Франція закликає ЄС до тарифної війни з Китаєм для захисту промисловості
Фото ілюстративне
Франція закликає Європу до жорстких тарифних бар'єрів проти Китаю
2 хв на прочитання09 Липня 2025
Фото ілюстративне: pixabay
Провал ядерного реактора Фламанвіль-3: урок для України
2 хв на прочитання09 Липня 2025
Угорська Mol розглядає український порт Одеса як ключ до відмови від російської нафти
3 хв на прочитання09 Липня 2025
У одному з українських міст планують підвищити тарифи на опалення в 1,6 раза: що відомо
1 хв на прочитання09 Липня 2025
Боргова криза в українській "зеленій" енергетиці призвела до підриву довіри інвесторів
2 хв на прочитання09 Липня 2025
Топменеджерам відомої авіакомпанії олігарха повідомили про підозру та арештували 7 літаків
2 хв на прочитання08 Липня 2025