- Головна
- Новини
- Еко
- Відходи & забруднення
- Дозиметри зашкалює: у Чорнобильській зоні стався страшенний витік радіації?
Дозиметри зашкалює: у Чорнобильській зоні стався страшенний витік радіації?
Екологи б'ють на сполох
Біля Чорнобилю зафіксовано величезні стрибки радіаційного забруднення. Про це повідомили екологи громадської організації "Save Dnipro".
"Днями нашу увагу привернули дуже суттєві коливання рівня радіаційного забруднення в межах зони відчуження та поза нею. Ми почали розбиратися та зрозуміли, що ситуація може бути небезпечною. 17 та 18 листопада на станції моніторингу біля нового сховища відпрацьованого ядерного палива СВЯП-2 різко підскочили показники радіаційного забруднення. Так, показники 17 листопада о 18:08 сягнули неймовірних 124 000 нЗв/годину, тоді як стандартними навіть для цієї забрудненої місцевості є 210 нЗв/годину, що майже у 600 разів менше, а 18 листопада об 11:45 на сусідній станції “Відвідний канал” – 62 400 нЗв/годину, тобто майже у 300 разів вище звичайного значення", - говорять експерти.
Спочатку екологи подумали, що таке ситуація виникла через перевезення та поховання ядерних відходів. Як раніше ми повідомляли, 18 листопада до нового сховища СВЯП-2 вперше було перевантажене відпрацьоване ядерне паливо з Чорнобильської АЕС для тривалого зберігання (100 років).
"Першим, що спало нам на думку – підвищення спричинено саме цим перевантаженням палива, але за твердженнями фахівців, з якими ми встигли проконсультуватися, таке забруднення від переміщення відпрацьованого ядерного палива неможливе. Мовляв, те паливо, що офіційно готують на захоронення, ретельно закорковують в контейнерах, які мають захищати від радіації. Тож питання ЧОМУ у день та у переддень завантаження ВЯП відбувалися такі надзвичайно високі стрибки радіації залишається відкритим. Або експерти помиляються. Загадковості ситуації додає ще і той факт, що радіаційний фон стрибав у сотні, а то і тисячі разів на майже всіх вимірювальних постах у зоні відчуження. Так, пост моніторингу в колишньому селі Стечанка 17 листопада о 10:55 зафіксував показник у 117 000 нЗв/годину! І таких перевищень в зоні того дня зафіксовано аж цілих три. Але і це ще не все. Такі величезні перевищення ми бачили не тільки у зоні відчуження, а і за її межами. Так, наприклад, в селі Горностайпіль, Вишгородського району, Київської області, (населення 1100 людей) 17 листопада об 11:00 радіаційне забруднення сягнуло надзвичайних 87 620 нЗв/годину! Для розуміння: звичайний для нашої місцевості радіаційний фон – 70-100 нЗв/годину. Тобто цього дня показник у Горностайполі перевищив звичне для нас значення у 876 разів!", - говорять вражені активісти.
Але стрибки радіації у зоні так і не закінчилися. Вони продовжуються вже тиждень.
"19 листопада на станціях моніторингу Залісся, Запілля і Черевач, які розташовані недалеко від Чорнобиля фіксувалися перевищення до 3.5 тисяч нЗв/годину. Цікаво, що вони знаходяться біля доріг, а перевищення фіксувалися почергово (з різницею приблизно у годину), ніби щось транспортувалося до зони та підвищувало радіаційний фон у цих місцях. Однак, фахівці у сфері радіаційної безпеки, з якими ми консультувалися з цього приводу, більше припускають думку, що із зони щось вивозили. Наприклад — радіаційно небезпечний метал або деревину. І сьогодні радіаційне забруднення не припинилось, і фіксується на інших станціях моніторингу. І їх так багато, що ми навіть думали, що це збій моніторингового обладнання, але ж не одночасно на всіх станціях та ще й у період робіт із ядерними відходами", - розповіли екологи.
Активісти радять усім, хто не вірить у їх розповідь, зайти на сайт онлайн-моніторингу радіаційного фону та переглянути усі дані особисто, обравши в меню шар “радіація”. Екологи закликають розібратися у ситуації Президента, Кабмін, РНБО, Міндовкілля та адміністрацію зони відчуження.
Цікаво, що причиною такого явища у Чорнобилі може бути витік радіації, як зі сховища, так й з ємностей з відходами.
Нагадаємо, раніше ми розповідали про аферу на 6 мільярдів бюджетних коштів. Тоді чиновники намагалися заробити на незаконному збуті радіоактивного металобрухту.
До слова, схожий випадок стався 14 лютого 2014 року в США на сховищі ядерних відходів в штаті Нью-Мексико. Витік стався в одному з тунелів, де на глибині близько 600 метрів під землею зберігаються радіоактивні матеріали. Радіація поширилася за межі сховища і була зафіксована станціями моніторингу. Як з'ясувалося пізніше, понад 20 працівників закладу виявилися вражені радіацією.
Після цього сховище зачинили та витік ліквідували. Аварія трапила ся через два пошкоджених контейнери з ядерними відходами. Відкрили сховище лише через два роки у 2016.