Догори
Дати відгук

Фінляндія першою у світі здійснить остаточне захоронення ядерного палива

Світ шукає остаточне рішення для відпрацьованого палива.

3 хв на прочитання25 Квітня 2025, 23:46
Фінляндія першою у світі будує підземне сховище ядерних відходів. Фото: wmaster890 Фінляндія першою у світі будує підземне сховище ядерних відходів. Фото: wmaster890
Поділитись:

З моменту появи атомної енергетики в 1950-х роках понад 400 реакторів у 31 країні виробили близько 430 000 метричних тонн відпрацьованого ядерного палива. Досі не було розроблено постійного рішення для його утилізації. За оцінками Міжнародного агентства з атомної енергії, близько 30 відсотків цього палива було перероблено для повторного використання, але решта залишається на тимчасовому зберіганні, очікуючи на остаточне визначення місця призначення, повідомляє Wired.

На тлі можливого відродження атомної енергетики, викликаного прагненням країн до декарбонізації та зростаючими потребами в електроенергії для розвитку штучного інтелекту, проблема утилізації ядерних відходів стає все більш актуальною.

Найкращим рішенням вважається розміщення відпрацьованого палива у глибокому підземному сховищі, здатним забезпечити його безпечне зберігання протягом багатьох тисячоліть. Відпрацьоване паливо становить значну загрозу для здоров'я людини щонайменше протягом 10 000 років і залишається радіоактивним мільйони років. Однак, такі об'єкти необхідно будувати з нуля, і хоча кілька проектів перебувають на стадії розробки, жоден з них ще не завершено.

Лідером у цій гонці є Фінляндія, яка вже виконала значний обсяг підземних робіт для створення сховища. На західному узбережжі країни, неподалік Гельсінкі, розташовується майбутній перший в країні завод з капсулювання відпрацьованого палива "Онкало". Він прийматиме паливо з п'яти фінських атомних реакторів. Сховище будується компанією Posiva Oy, заснованою фінськими операторами АЕС у 1995 році.

На глибині 430 метрів у гранітній породі тривають випробування. Зберігання палива передбачає розміщення паливних стрижнів у мідних контейнерах, які потім поміщаються у спеціальні отвори, пробурені в гранітних стінах підземного сховища. Все це герметизується бентонітовою глиною, яка ізолює контейнери та слугує буфером при незначних рухах земної кори.

У середині березня п'ять тестових контейнерів, заповнених нерадіоактивними матеріалами, були запаяні в спеціальному наземному об'єкті, транспортовані під землю та розміщені у 70-метровому підземному тунелі для первинного підтвердження концепції зберігання "Онкало". Успішне завершення цього випробувального запуску виводить Фінляндію в лідери у створенні першого у світі діючого глибокого геологічного сховища.

Будівництво "Онкало" вже обійшлося в 900 мільйонів євро, і, за оцінками, для завершення проекту потрібно ще 4 мільярди євро. Розпочаття будівельних робіт стало можливим після десятиліть досліджень та очікування на необхідні дозволи. Проте, існують скептики та противники проекту, які висловлюють занепокоєння щодо потенційної корозії мідних контейнерів та можливого витоку радіоактивних елементів у ґрунтові води.

Інші країни також рухаються цим шляхом. Сусідня Швеція готується розпочати будівництво власного сховища, розрахованого на 12 000 метричних тонн відпрацьованого палива. Канада також планує будівництво сховища в провінції Онтаріо. Франція та Швейцарія поступово просуваються у своїх проектах, долаючи бюрократичні перешкоди. Італія розглядає 51 можливий майданчик для розміщення сховища ядерних відходів.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.