Які 10 звичок руйнують здоров'я нирок

5 хв на прочитання11 Березня 2021, 23:45
Десять звичок, які руйнують нирки.Фото ілюстративне

Багато хто вважає, що значення нирок для нормальної життєдіяльності не критичне, оскільки людський організм здатен функціонувати навіть із однією ниркою.

Нирки – це природні фільтри нашого організму. Кожен день вони пропускають через себе кілька літрів крові і виділяють приблизно 2 літри відходів і надлишків води. Порушення роботи нирок може призвести до серйозних наслідків. Сьогодні за статистикою, ознаки ураження нирок відзначаються у кожного десятого жителя Землі.

Тим, хто недооцінює важливість здорових нирок, варто знати, що вони очищають організм від токсичних речовин, виводять із нього зайву рідину, підтримують артеріальний тиск, а також беруть участь в обміні кальцію і фосфору.

Основними причинами захворювання нирок є бактерії, віруси, порушення обміну речовин, вроджені аномалії.

Які найбільш поширені ознаки (симптоми) захворювань нирок.

До яких лікарів звертатися, якщо виникає біль в нирках?

Окрім того, нирки постійно страждають внаслідок неправильного способу життя своїх власників. Причинами виникнення патології нирок можуть бути:

Pixabay
pixabay.

Нирки люблять зелень, яблука і рибу

Також, для здоров'я нирок важливо додати  до щоденного раціону    декілька елементів, щоб впродовж всього життя підтримувати нирки у нормальному стані.

У цьому списку перше місце займає зелень, яка багата вітаміном А, а також ефірними оліями, здатними запобігти виникненню каменів. Наприклад, це може бути фенхель, кріп і селера.

Другу позицію зайняли яблука, оскільки вони перешкоджають процесу утворення сечової кислоти і мають сечогінні властивості. До речі, цей фрукт може бути особливо корисним для людей, що вже мають проблеми з нирками. Дієтологи їм рекомендують споживати щодня не менше ніж три солодкі яблука.

На третьому місці опинилася риба, що містить мідь, фосфор, залізо, магній, кальцій, калій, кобальт, марганець і бром. Крім цього, рибні страви насичені легкозасвоюваним білком, мікроелементами і поліненасиченими жирними кислотами.

Джерела:  urosvit.com,   unian.ua, bsmu.edu.ua.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: