Чи потрібно займатися сексом: радить гінеколог
Якщо ви добре почуваєтеся при статевому контакті один раз на рік, це означає, що вам стільки достатньо.
Чи нормально, якщо займатися сексом не хочеться, і чи варто це зробити просто «для здоров’я»? Про це розповідає лікар-акушер-гінеколог Діна Листопад.
Лібідо — це сексуальний потяг, бажання, будь-які думки про секс, перегляд відповідних фільмів або картинок. Лібідо може передувати сексуальному контакту або виникати безпосередньо в процесі статевого акту.
Протягом життя й/або під впливом тих чи інших факторів лібідо може змінюватися.
За лібідо відповідає гормон тестостерон, але також на нього впливають статеві гормони естрадіол, пролактин (при дуже високих рівнях лібідо може знижуватися), а також гормони щитоподібної залози.
Однак лібідо — це багатогранне поняття, на яке впливає безліч факторів: і хронічні захворювання, і психоемоційний стан, і вік, і спосіб життя, втома і стрес, алкоголь, дієти (особливо з низьким вмістом жирів).
Що знижує лібідо:
- вагітність, оскільки в цей період підвищується рівень прогестерону, а мета цього гормону — зберегти вагітність, тобто статевий потяг іде на другий план;
- наближення менопаузи, але не завжди — і в постменопаузі багато жінок залишаються сексуально активними;
- негативний сексуальний досвід у минулому;
- прийом низки лікарських препаратів: гормональних контрацептивів, бета-блокаторів, антидепресантів, деяких сечогінних і препаратів для зниження тиску.
Для лібідо немає норми. Зниження лібідо в будь-якому періоді життя вважається розладом тільки в тому випадку, якщо це викликає занепокоєння й/або інтерес до сексу відсутня протягом усього статевого досвіду.
Чи сексуальні іграшки можуть замінити партнера?
З погляду фізіології оргазм усе одно настає: так скорочуються м'язи, частішає дихання, збільшується кровонаповнення, тобто з фізіологічного погляду це один і те ж. І якщо психоемоційно жінка не страждає від того, що вона не дивиться в очі партнеру, він її не обіймає, то сексуальні іграшки еквівалентні статевому акту з партнером.
То норма — це скільки?
Такого поняття, як норма кількості статевих контактів, не існує — це все дуже індивідуально. Потрібно стільки, скільки потрібно саме вам. Норма у кожного своя, ніяких рамок тут немає.
Якщо ви добре почуваєтеся при статевому контакті один раз на рік, це не означає, що ви фригідні, це означає, що вам стільки достатньо. Просто потрібно знайти партнера, який близький вам за сексуальною активністю.
А якщо зовсім не хочеться сексу — це патологія?
Медичних аспектів, що впливають на лібідо, дуже мало: досить один раз відвідати гінеколога, щоб виключити захворювання. І далі, якщо воно є, то ми його лікуємо, а якщо ні немає, то це вже питання до психотерапевта і сексуального.
Наприклад, протягом усього життя, з усіма партнерами ви були сексуально активні, відчували високу потребу в сексі. Але настав період, коли ви зустріли нового партнера, який вам дуже подобається, але ваше лібідо несподівано раптом виявилося на нулі. Ось у такій ситуації варто пошукати або медичні, або психологічні причини таких змін.
До речі, буває і навпаки: все життя ви були сексуально неактивні, але поява нового партнера підвищило ваше лібідо — тобто навіть за слабкої статевої конституції можна стати тимчасово сексуально дуже активною людиною.
Якщо ви не хочете сексу і не страждаєте від цього, ваше життя повноцінне і без нього, то і до фахівців звертатися необхідності немає.
Ми вже писали про секс і жіноче здоров’я: гінеколог розповідає про взаємозв'язок.