Догори
Дати відгук

Чорний лелека – рідкісний символ дикої природи України потребує збереження

Для успішного гніздування йому необхідні чисті водойми та багаті на біорізноманіття ліси.

2 хв на прочитання24 Квітня 2025, 12:53
Червонокнижний птах: чорний лелека як індикатор здоров'я екосистем Червонокнижний птах: чорний лелека як індикатор здоров'я екосистем
Поділитись:

Чорний лелека (Ciconia nigra) є не лише красивим, але й надзвичайно важливим птахом для екосистем України. Занесений до Червоної книги України зі статусом «Рідкісний», він слугує своєрідним індикатором здоров'я природних середовищ. Про це повідомляється на сторінці Нобельського національного природного парку у фейсбук.

Попри свою обережність та скритність, чорний лелека відіграє ключову роль у підтримці балансу в екосистемах. Для успішного гніздування йому необхідні чисті водойми та багаті на біорізноманіття ліси. Саме тому його присутність є ознакою здорового природного середовища.

Дорослий чорний лелека – досить великий птах. Його маса тіла сягає близько 3 кілограмів, довжина тіла становить 95-100 сантиметрів, а розмах крил вражає – 185-205 сантиметрів. Оперення цього птаха переважно чорне з характерним металевим полиском, за винятком білих грудей, черева та підхвістя. Гола шкіра навколо очей, вуздечка, дзьоб та ноги мають яскраво-червоний колір. Молоді птахи відрізняються бурим відтінком чорного оперення та оливково-бурими дзьобом і ногами.

Чорний лелека уникає близькості з людьми, обираючи для гніздування старі, віддалені ліси поблизу озер та боліт. Птахи прилітають до України наприкінці березня або у квітні. Гніздяться окремими парами, будуючи масивні гнізда на високих деревах, на висоті від 3 до 20 метрів над землею. У травні самка відкладає 2-6 яєць, найчастіше – чотири. Насиджуванням кладки займаються обоє батьків протягом 32-34 днів. У виводку зазвичай буває від одного до п'яти пташенят, які залишають гніздо для перельоту в теплі краї у серпні-жовтні.

Раціон чорного лелеки складається переважно з риби, земноводних та водяних комах. Іноді він може полювати на плазунів та мишоподібних гризунів.

На жаль, чисельність чорних лелек скорочується через руйнування їхніх природних місць існування, зокрема через вирубування лісів, осушення лісових угідь, а також через фактор непокою, спричинений діяльністю людини.

Зважаючи на це, чорний лелека охороняється міжнародними конвенціями та угодами, зокрема включений до Додатку ІІ Бернської конвенції, Додатку ІІ Боннської конвенції, Додатку угоди AEWA, до категорії ІІІ Переліку видів фауни Європи, що підлягають особливій охороні (SPEC), та до Додатку ІІ Конвенції CITES.

Чорний лелека є справжнім символом дикої природи та її первозданної краси. Збереження цих величних птахів та їхніх природних оселищ є важливим завданням для кожного з нас, адже це запорука збереження біорізноманіття нашої планети.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
Як замаринувати курку
"Золота формула" ідеального маринаду для курки
2 хв на прочитання50 хвилин тому
Юлія Свириденко. Фото з відкритих джерел
Можлива наступниця Шмигаля: хто така Юлія Свириденко і що чекає на неї у кріслі прем'єра
3 хв на прочитання2 години тому
Фото ілюстративне
Реєстр біометану в Україні адаптували до стандартів ЄС
1 хв на прочитання3 години тому
Фото ілюстративне
Держстат зафіксував стрімке подорожчання продуктів – деякі позиції зросли на 200%
1 хв на прочитання3 години тому
Кабмін провів кадрові призначення у Держслужбі у справах дітей та Держагентстві "ПлейСіті"
1 хв на прочитання4 години тому
Безпека, гарантії та страхування: "Метінвест" окреслив ключові умови для відновлення промисловості
2 хв на прочитання5 годин тому
Біометрія замість штампів: з осені 2025 року зміниться перетин кордону ЄС для українців
2 хв на прочитання7 годин тому
Готові до несподіваних поворотів? Ретроградний Меркурій вже на порозі
3 хв на прочитання9 годин тому