Білоруський лікар Андрій Біловешкін, к. м. н., автор і ведучий навчальних семінарів із ресурсів здоров’я, розповідає про те, що атеросклеротичне ураження судин починається рано в житті, але прогресує з різною швидкістю.
«У багатьох спостерігається прискорений атеросклероз, клінічно значущий вже молодому віці. Більше того, типові фактори ризику не завжди передбачають його. Адже 80 % випадків раптової коронарної смерті пов'язані з атеросклерозом», — говорить лікар.
Він розповідає про дослідження PDAY, яке вивчало аутопсії майже 3000 людей у віці 15–34 років. 13 % обстежених виявились із вираженим атеросклерозом (включаючи нестабільні бляшки). Виявлено ознаки атеросклерозу абдомінальної аорти у 20 % учасників дослідження 15–19 років та 40 % 30–34 років, ураження коронарних артерій у 10 % 15–19 років та 30 % 30–34 років. В іншому дослідженні УЗД показало ознаки коронарного атеросклерозу у 15 % людей молодше 20, 37 % у віці 20–29, 60 % у віці 30-39, 71 % у віці 40–49, 85 % у віці старше 50. При аутопсії загиблих солдат (середній вік 26) коронарний атеросклероз було виявлено у 78%, при цьому звуження просвіту артерій більш ніж на 50 % у 20 % випадків, понад 75 % просвіту — у 9 %.
Серед факторів ризику багато типових: ожиріння, дисліпідемія, гіперглікемія, гіперінсулінемія, гіпертензія, куріння, підвищений гомоцистеїн. Із внутрішньоутробних — куріння матері, низька вага при народженні, порушення внутрішньоутробного росту. Сімейна гіперхолестеринемія та сімейна історія ранніх серцево-судинних захворювань також є важливим фактором ризику. Варто зазначити, що у багатьох випадках виражений атеросклероз був за відсутності факторів ризику.
«Як бачите, ураження серцево-судинної системи часто виникають досить рано. Тому превентивна діагностика може бути ефективною та корисною. Можна сповільнити і навіть звернути назад процес атеросклерозу. Навіть якщо у вас є бляшки, то важливо визначити, стабільні вони чи нестабільні (томографія, ізотопи тощо). Нестабільні бляшки набагато небезпечніші. Якщо ми заговорили про бляшки, то ось цікаве спостереження: морепродукти роблять атеросклеротичні бляшки більш стабільними», — розповідає Андрій Біловешкін.
Він радить проконсультуватися з кардіологом та зробити мінімум:
Лікар нагадує, що здоровий спосіб життя допомагає вплинути як на швидкість розвитку бляшок, так і на їхню стабільність (наприклад, знижуючи загальне запалення).
Також ми розповідали, навіщо потрібен магній і скільки його пити: консультує кардіолог.