Болі в поперековому відділі переважно поділяються на 2 категорії, які включають широкий клінічний спектр різноманітних етіологій (причин) і симптомів. Про це розповідає лікар-фізіотерапевт Єгор Прокопенко.
Механічний біль виникає безпосередньо з хребта — це можуть бути міжхребцеві диски, тіло хребця або м'які тканини, розташовані поруч.
Механічний біль включає: напруження попереково-крижових м'язів, грижі, спондильоз, лістез, спондилоліз, компресійні переломи.
Існує кілька методів лікування механічного болю в попереку, але докази на користь вибору якоїсь стратегії лікування часто відсутні. Є помірна доказова основа щодо застосування нестероїдних протизапальних препаратів при короткостроковому лікуванні механічного болю, дуже мало доказів на користь релаксантів скелетних м'язів, лідокаїну й електричної стимуляції.
Хронічний біль у попереку вражає до 23 % населення у всьому світі, і, за оцінками, від 24 до 80 % мають рецидив протягом року.
Існують переконливі докази короткострокової ефективності йоги при лікуванні хронічного болю в попереку. Різні методи маніпуляцій на хребті (остеопатія, мануалка) показали змішані переваги у гострій і хронічній стадії. Методи фізичної терапії можуть зменшити больовий рецидив, а також знизити звернення за медичною допомогою з приводу болю в області попереку.
Основні характеристики та клінічні підказки при болях у попереку:
1) Синдром кінського хвоста буде виражений у дисфункції сечостатевої системи, неконтрольованими дефекаціями, зниженням чутливості сенсорного поля нижніх кінцівок і м'язовою слабкістю.
2) Спондильоз обов'язково супроводжуватиметься обмеженням руху в попереку (необов'язково обмеження буде виражене у всіх рухових площинах, цілком можливо, що будуть блоковані лише кілька напрямків), в основному перебігає без неврологічних симптомів, зумовлений локальними, не мігруючими болями, що виникають після навантаження.
3) Спондилолістез поділяється на 2 типи: стабільний і мобільний. При першому та другому варіанті може бути як неврологічна симптоматика, так і біль, що виходить від пошкоджених структур, розташованих у тому ж місці, також у супроводі до цього буде додаватися швидка стомлюваність спини, зниження гнучкості та функціональності.
4) Компресійний перелом — локалізований біль у спині, який посилюється при згинанні, а також болітиме при пальпації. Може відбуватися повільно або гостро при легкій травмі, гострі епізоди минають протягом 4-6 тижнів, але аномальне загоєння або додаткові травми можуть призвести до хронічних болів і функціональних порушень.
5) Грижі — найчастіше уражається нервовий корінець l5 і s1, при l4-l5 або l5-s1 у 90-95 % випадків: симптоми можуть включати біль, парестезію, сенсорну зміну, втрату сили та рефлексів залежно від ураженого нервового корінця
Якщо ваша клініка схожа на те, що описано вище, зверніться до фахівця.
Також ми наводили 10 цікавих фактів про хребет: лікар розповідає, як спина може не боліти.
Окрім того, ми писали про те, що відбувається з вашим хребтом: топ-6 міфів про хвороби спини.