Догори
Дати відгук

Бензин і дизель подорожчали: скільки доведеться заплатити за заправку і чому дешевше не стане

Сезонного зниження цін на пальне не відбулося.

3 хв на прочитання07 Жовтня 2021, 10:21
Пальне Пальне
Поділитись:

Міністерство економіки України підвищило граничну вартість бензину на 33 копійки — до 26,5 грн за літр, а дизельного палива — на 64 копійки, до 23,23 грн за літр. Тепер з урахуванням граничної торговельної націнки бензин має коштувати максимум 31,6 грн за літр, а дизельне паливо — 30,23 грн, пише  OBOZREVATEL.

Якщо подивитися на ціни по ринку, то ліміти, зазначені Міністерством економіки, практично вичерпали тільки так звані преміальні мережі. В інших же бензин подорожчав не так істотно. За розрахунками експерта ринку нафтопродуктів Леоніда Косянчука, в середньому по ринку бензин подорожчав на 7 копійок за літр, а дизель — на 14 копійок.

На вартість автомобільного палива частково впливає сезонність. Влітку, в розпал діяльності аграрного сектору, традиційно попит зростає (особливо на дизель), а от ближче до зими починає падати. Ті самі тенденції часто простежуються в ціні: влітку всі види автомобільного пального дорожчі, а взимку — дешевші. Але цьогоріч ситуація змінилася.

Збір врожаю вже закінчується, а ось ціни на бензин і особливо дизель  тільки ростуть. За словами Косянчука, на це передусім впливає курс гривні та зростання цін на нафтопродукти на світових ринках. Зараз гривня відносно стабільна, але нафта і нафтопродукти йдуть вгору.

«Це може свідчити як про якісь успіхи в боротьбі зі світовою пандемією, так і може бути пов'язано з останніми «танцями з бубном» навколо цін на природний газ. Його вартість за тисячу кубів вже злетіла за 1200 доларів і процес триває. Потрібно розуміти, що за цінами на природний газ тягнуться й інші енергоносії, включно з вугіллям, нафтою та нафтопродуктами», — говорить Косянчук.

Водночас експерт з енергетичних питань Геннадій Рябцев упевнений, що причин для подорожчання бензину та дизеля, тим паче такого різкого, немає. А нинішній підйом був спричинений тільки публікацією нових граничних цін від Мінекономіки. За його словами, ціни на світовому ринку на роздрібні ціни в Україні безпосередньо не впливають.

«Ми закуповуємо нафтопродукти не на світовому ринку, а в конкретних виробників. Одним з індикаторів, який визначає рівень цін, є вартість нафтопродуктів на кордоні. Якщо перерахувати приріст цін на кордоні за останню декаду із приростом цін вроздріб, ми не отримаємо тих 64 копійок, на які запропонувало підвищити ціни на дизельне паливо на наступну декаду Мінекономіки», — говорить Рябцев.

Чи подешевшають бензин і дизель до зими? Навіть якщо попит буде падати, у експертів оптимістичних прогнозів немає. За словами Рябцева, попит — не головний фактор, який впливає на ціну. Вартість палива набагато більше залежить від курсу валют. Тому якщо почнеться девальвація гривні, бензин і дизель знову подорожчають.

«Думаю, що десь усередині IV кварталу гривня піде вниз. Потрібно виконувати дохідну частину бюджету, а гривневої маси немає. Потрібно буде штучно збільшити обсяги грошової маси», — прогнозує Рябцев.

Також ми розповідали, що автогаз в Україні подорожчав майже у 1,5 рази: маршрутки підвищують вартість проїзду або не виходять на рейси (ФОТО).

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.