Догори
Дати відгук

Бджоли можуть врятуватися поряд із сонячними електростанціями

Зазвичай, управляючі СЕС фірми, викошують під панелями траву.

2 хв на прочитання19 Травня 2022, 12:30
Фото: kherson.net.ua Фото: kherson.net.ua
Поділитись:

Виживання та продуктивність багатьох рослин залежать від бджіл та інших запилювачів. Як наслідок, скорочення їх популяції може призвести до падіння якості та обсягів виробленого продовольства. Більше того, бджоли не тільки роблять внесок у продовольчу безпеку (у світлі кліматичної кризи, вона вважається однією з глобальних проблем планети), але їх запилення позитивно впливає на навколишнє середовище, допомагаючи зберегти біорізноманіття та крихкість екосистем. Тому вчені перебувають у пошуках порятунку «одних із найпрацелюбніших створінь Землі, які століттями працювали на благо людей, рослин та планети».

У Ланкастерському університеті запропонували ідею перетворити газони під сонячними електростанціями на квітучі луки. Це допомогло б відновити популяцію бджіл та знизити вплив СЕС на екосистему, повідомляє мережеве видання Recycle.

СЕС займають велику площу та розташовуються неподалік споживачів електроенергії. Тому вони конкурують за землю і з сільськогосподарськими угіддями, і особливо вразливими перед людською діяльністю екосистемами. В результаті виникають конфлікти інтересів, але розробки, проведені в університеті, пропонують знизити негативні ефекти як мінімум від двох із них: проблеми економічної привабливості як сонячних електростанцій, так і фермерських господарств, а також згубного впливу на навколишнє середовище.

Фахівців зацікавило питання взаємодії комах-запилювачів з роду справжніх бджіл (джмелів) та СЕС, яких у Великій Британії стає дедалі більше. Вони використовували комбінацію з комп'ютерної моделі, що добре зарекомендувала себе, запилення рослин бджолами Poll4Pop і географічної інформаційної системи (GIS). У віртуальній реальності було відтворено безліч різних типів сонячних електростанцій з фотоелектричними панелями. Відмінності переважно полягали у способі догляду за землею, де розміщувалися СЕС. З'ясувалося, що за певних умов такі рукотворні структури можуть сприяти збільшенню поголів'я джмелів.

Зазвичай, управляючі СЕС фірми, викошують під панелями траву. Однак, якщо доглядати цю площу як за лугом, роль електростанції в екосистемі різко змінюється. Вона стає повноцінним учасником біоценозу. Одна-єдина зміна у стратегії догляду за землею під СЕС здатна вчетверо підвищити чисельність джмелів у радіусі кілометра від неї. А це, у свою чергу, матиме величезний вплив на ефективність запилення навколишніх квітучих рослин.

Проте виконана дослідниками робота — поки що лише теоретична. Але на основі таких перспективних результатів моделювання можна вже проводити практичні спостереження та оцінити фактичну різницю між СЕС із лугом та СЕС скошеною рослинністю.

До слова, через витік сірководню ймовірна загроза повного вимирання флори і фауни Азовського моря(ФОТО).

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Енерго
pixabay
Росіяни хочуть приєднати вітроелектростанції на Херсонщині до Криму, – УВЕА
1 хв на прочитання01 Липня 2022
«Енергоатом» попереджає про провокацію росіян на окупованій Запорізькій АЕС
2 хв на прочитання29 Червня 2022
У червні в Україну ввезли 600 тисяч палива, що на 50% більше, ніж у травні, паливна криза має припинитися
1 хв на прочитання29 Червня 2022
Фото з сайту КМДА
Кличко ошелешив киян щодо «непростого» отоплювального сезону
1 хв на прочитання27 Червня 2022
"Ядерний тероризм"-ворожа ракета летіла критично низько над Південноукраїнською АЕС(ФОТО)
1 хв на прочитання26 Червня 2022
Це катастрофа – працівників ЗАЕС продовжують викрадати та піддавати катуванню
1 хв на прочитання23 Червня 2022
Орки спакували та вивезли найбільшу в Україні сонячну електростанцію
1 хв на прочитання23 Червня 2022
Опалювальний сезон почнеться вчасно: у міністерстві розповіли про тарифи
1 хв на прочитання23 Червня 2022