Догори
Дати відгук

Бджоли можуть врятуватися поряд із сонячними електростанціями

Зазвичай, управляючі СЕС фірми, викошують під панелями траву.

2 хв на прочитання19 Травня 2022, 12:30
Фото: kherson.net.ua Фото: kherson.net.ua
Поділитись:

Виживання та продуктивність багатьох рослин залежать від бджіл та інших запилювачів. Як наслідок, скорочення їх популяції може призвести до падіння якості та обсягів виробленого продовольства. Більше того, бджоли не тільки роблять внесок у продовольчу безпеку (у світлі кліматичної кризи, вона вважається однією з глобальних проблем планети), але їх запилення позитивно впливає на навколишнє середовище, допомагаючи зберегти біорізноманіття та крихкість екосистем. Тому вчені перебувають у пошуках порятунку «одних із найпрацелюбніших створінь Землі, які століттями працювали на благо людей, рослин та планети».

У Ланкастерському університеті запропонували ідею перетворити газони під сонячними електростанціями на квітучі луки. Це допомогло б відновити популяцію бджіл та знизити вплив СЕС на екосистему, повідомляє мережеве видання Recycle.

СЕС займають велику площу та розташовуються неподалік споживачів електроенергії. Тому вони конкурують за землю і з сільськогосподарськими угіддями, і особливо вразливими перед людською діяльністю екосистемами. В результаті виникають конфлікти інтересів, але розробки, проведені в університеті, пропонують знизити негативні ефекти як мінімум від двох із них: проблеми економічної привабливості як сонячних електростанцій, так і фермерських господарств, а також згубного впливу на навколишнє середовище.

Фахівців зацікавило питання взаємодії комах-запилювачів з роду справжніх бджіл (джмелів) та СЕС, яких у Великій Британії стає дедалі більше. Вони використовували комбінацію з комп'ютерної моделі, що добре зарекомендувала себе, запилення рослин бджолами Poll4Pop і географічної інформаційної системи (GIS). У віртуальній реальності було відтворено безліч різних типів сонячних електростанцій з фотоелектричними панелями. Відмінності переважно полягали у способі догляду за землею, де розміщувалися СЕС. З'ясувалося, що за певних умов такі рукотворні структури можуть сприяти збільшенню поголів'я джмелів.

Зазвичай, управляючі СЕС фірми, викошують під панелями траву. Однак, якщо доглядати цю площу як за лугом, роль електростанції в екосистемі різко змінюється. Вона стає повноцінним учасником біоценозу. Одна-єдина зміна у стратегії догляду за землею під СЕС здатна вчетверо підвищити чисельність джмелів у радіусі кілометра від неї. А це, у свою чергу, матиме величезний вплив на ефективність запилення навколишніх квітучих рослин.

Проте виконана дослідниками робота — поки що лише теоретична. Але на основі таких перспективних результатів моделювання можна вже проводити практичні спостереження та оцінити фактичну різницю між СЕС із лугом та СЕС скошеною рослинністю.

До слова, через витік сірководню ймовірна загроза повного вимирання флори і фауни Азовського моря(ФОТО).

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Енерго
Ситуація в енергосистемі на 13 квітня
Ситуація в енергосистемі на 13 квітня: діють обмеження споживання на Харківщині та Дніпропетровщині
1 хв на прочитанняВчора
Ситуація в енергосистемі на 11 квітня
Графіки, відключення та пошкодження: ситуація в енергосистемі на 11 квітня
1 хв на прочитання11 Квітня 2024
Зруйновано Трипільську ТЕС
Зруйновано Трипільську ТЕС - "Центренерго" втратило 100% генерації
1 хв на прочитання11 Квітня 2024
Харківщина отримала 724 генератори різної потужності
Харківщина отримала 724 генератори різної потужності
1 хв на прочитання11 Квітня 2024
«План із занурення України у темряву не спрацює»: ЄС направив в Україну понад півтори сотні генераторів
1 хв на прочитання10 Квітня 2024
На Миколаївщині заклади освіти «переплатили» за газ львівській компанії понад 170 тис. грн
1 хв на прочитання09 Квітня 2024
Підготовка до наступного опалювального сезону розпочалася - Укренерго
2 хв на прочитання04 Квітня 2024
У Харкові пошкоджена ядерна установка "Джерело нейтронів"
1 хв на прочитання04 Квітня 2024