Неділя, 05 Липня 2020
Догори
Дати відгук

Бджолам загрожує новий небезпечний вірус

Комахи, яких заразив IAPV, на перших стадіях розвитку хвороби часто забувають дорогу додому після збору нектару й летять не у свій вулик

2 хв на прочитання09 Травня 2020, 19:12 231
pixabay pixabay
Поділитись:

Американські біологи виявили, що ізраїльський вірус гострого паралічу (IAPV), який вражає бджіл, може змінювати їх поведінку, змушуючи заражені особини проникати в сусідні колонії.

Про результати дослідження ідеться у науковому журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Зараження цим вірусом призводить до того, що бджоли швидко втрачають рухливість і вмирають, через що може загинути весь вулик. Один з авторів дослідження, професор Іллінойського університету Адам Долезал вважає, що  зараження вірусом IAPV підвищує ймовірність, що особини, якi його переносять, будуть прийняті в чужі колонії бджіл. Якимось чином вони обходять варту вулика, чого серед бджіл зазвичай невідбувається.

За словами дослідників, останні 20 років біологи відкрили безліч прикладів того, як паразити навчилися маніпулювати поведінкою своїх господарів і безпосередньо керувати їх діями. Яскравим прикладом подібних «ляльководів» вважаються грибки з роду Ophiocordyceps, які перетворюють тропічних мурах у «зомбі».

Професор Долезал і його колеги виявили, що настільки ж просунутий арсенал засобів, завдяки якому можна дуже гнучко й широко маніпулювати поведінкою бджіл, виявився характерний для широко розповсюдженого патогена перетинчастокрилих, вірусу IAPV.  

Йдеться також  про те, що бджолярі й біологи давно помітили, що комахи, яких заразив IAPV, на перших стадіях розвитку хвороби часто поводяться дивним чином. Вони забувають дорогу додому після збору нектару й летять не у свій вулик, а в сусідні колонії бджіл. У випадку з пасіками це нерідко призводить до швидкого поширення вірусу по всій їх території.

Подальше вивчення цього вірусу дозволить зрозуміти, як захистити пасіки від IAPV і інших схожих на нього вірусів, які часто викликають масову загибель бджіл і змушують блжіл масово залишати колонію.

Зазначимо, в Україні з початком польового сезону і притаманних йому хімобробок та цвітіння садів і полів, на які прилітають бджоли, актуальною є  тема безпеки медоносних комах.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.