- Головна
- Новини
- Еко
- Тварини & рослини
- Австрійські вчені першими у світі встановили протез птахові, який травмував лапу
Австрійські вчені першими у світі встановили протез птахові, який травмував лапу
Протез імплантували у частину вцілілої кістки.
Науковці з Медичного університету Відня першими у світі провели операцію зі встановлення біонічної кінцівки на птахові. Самка грифа-ягнятника на ім’я Мія отримала внутрішньокістковий протез на лапі, який дав змогу їй відновити попередню рухливість, повідомляє meduniwien.ac.at
Про це йдеться у публікації в науковому виданні Scientific Reports, яка вийшла 11 червня, передає Hromadske з посиланням на пресслужбу Медичного університету Відня.
Великі хижі птахи, як-от грифи, для харчування покладаються на вміння швидко пересуватися та хапати здобич своїми лапами. Втрата чи навіть поранення кінцівки для них може обернутися неможливістю прогодувати себе, виснаженням і зрештою смертю.
Лапи таких птахів мають витримувати навантаження після приземлення з великої висоти, а тому обійтися звичайним протезом у таких випадках неможливо. А грифи-ягнятники взагалі вважаються найбільшими літаючими птахами Європи, маючи до 7 кілограмів ваги й розмах крил до 2,6 метра.
До Медичного університету Відня звернулися із заказника для хижих птахів і рептилій міста Харингзее (федеральна земля Нижня Австрія, що на південному сході країни) з проханням допомогти однорічній самці грифа-ягнятника Мії, якій довелося ампутувати праву лапу: під час звивання гнізда Мія перетиснула її вовною, й та поступово відмерла.
Після огляду птахи фахівці Медичного університету Відня вирішили створити спеціальний біонічний протез, який міг би замінити втрачену лапу. Такі протези вже раніше встановлювали на людях (одну з операцій у 2020 році провели фахівці університету), але досі ніколи — на птахах.
Біонічний імплантат встановлювався за технікою остеоінтеграції, або приєднання протеза безпосередньо до кістки. Це забезпечує його надійну фіксацію й фактичне зрощення з уцілілою кісткою. Іншими словами, птаха в разі успішної операції могла б почувати себе так, як до ампутації.
Операцію провели в кілька етапів. Спершу завдяки остеотомії в кістці просвердлили отвір, у який потім вставили кістковий імплантат. Далі на нього вже вдягли протез, що сполучається із імплантатом через шарнір. Сам протез вкритий кількома шарами м’якого та в’язкого матеріалу, щоб не викликати тертя й витримувати навантаження на лапу.
Після операції Мію відвезли на реабілітацію назад до Харингзее. «Птаха робила перші спроби польоту через три тижні [після операції], а протез уже через шість тижнів мав витримувати максимальне навантаження. Сьогодні гриф-ягнятник може знову приземлятися й ходити двома ногами», — розповідає Оскар Азманн із Медичного університету Відня.
Нагадаємо, що на Одещину прилетіли рідкісні жовті чаплі.