Догори
Дати відгук

Австрійські вчені першими у світі встановили протез птахові, який травмував лапу

Протез імплантували у частину вцілілої кістки.

2 хв на прочитання17 Червня 2021, 17:04
Фото: meduniwien.ac.at Фото: meduniwien.ac.at
Поділитись:

Науковці з Медичного університету Відня першими у світі провели операцію зі встановлення біонічної кінцівки на птахові. Самка грифа-ягнятника на ім’я Мія отримала внутрішньокістковий протез на лапі, який дав змогу їй відновити попередню рухливість, повідомляє meduniwien.ac.at

Про це йдеться у публікації в науковому виданні Scientific Reports, яка вийшла 11 червня, передає Hromadske  з посиланням на пресслужбу Медичного університету Відня.

Великі хижі птахи, як-от грифи, для харчування покладаються на вміння швидко пересуватися та хапати здобич своїми лапами. Втрата чи навіть поранення кінцівки для них може обернутися неможливістю прогодувати себе, виснаженням і зрештою смертю.

Лапи таких птахів мають витримувати навантаження після приземлення з великої висоти, а тому обійтися звичайним протезом у таких випадках неможливо. А грифи-ягнятники взагалі вважаються найбільшими літаючими птахами Європи, маючи до 7 кілограмів ваги й розмах крил до 2,6 метра.

До Медичного університету Відня звернулися із заказника для хижих птахів і рептилій міста Харингзее (федеральна земля Нижня Австрія, що на південному сході країни) з проханням допомогти однорічній самці грифа-ягнятника Мії, якій довелося ампутувати праву лапу: під час звивання гнізда Мія перетиснула її вовною, й та поступово відмерла.

Після огляду птахи фахівці Медичного університету Відня вирішили створити спеціальний біонічний протез, який міг би замінити втрачену лапу. Такі протези вже раніше встановлювали на людях (одну з операцій у 2020 році провели фахівці університету), але досі ніколи — на птахах.

Біонічний імплантат встановлювався за технікою остеоінтеграції, або приєднання протеза безпосередньо до кістки. Це забезпечує його надійну фіксацію й фактичне зрощення з уцілілою кісткою. Іншими словами, птаха в разі успішної операції могла б почувати себе так, як до ампутації.

Операцію провели в кілька етапів. Спершу завдяки остеотомії в кістці просвердлили отвір, у який потім вставили кістковий імплантат. Далі на нього вже вдягли протез, що сполучається із імплантатом через шарнір. Сам протез вкритий кількома шарами м’якого та в’язкого матеріалу, щоб не викликати тертя й витримувати навантаження на лапу.

Після операції Мію відвезли на реабілітацію назад до Харингзее. «Птаха робила перші спроби польоту через три тижні [після операції], а протез уже через шість тижнів мав витримувати максимальне навантаження. Сьогодні гриф-ягнятник може знову приземлятися й ходити двома ногами», — розповідає Оскар Азманн із Медичного університету Відня.

Нагадаємо, що на Одещину прилетіли рідкісні жовті чаплі. 

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
Створили ліжко, яке дає змогу дає змогу позбутися стресу, покращує фізичне та психічне здоров'я
Створили ліжко, яке дає змогу позбутися стресу, покращує фізичне та психічне здоров'я
1 хв на прочитаннягодина тому
Дієтолог два роки зберігала фаст- фуд, результат — на відео
Дієтолог два роки зберігала фаст-фуд, результат — на відео
1 хв на прочитання2 години тому
Винайдено технологію вирощування штучної шкіри: всього 24−48 годин на заживлення
Винайдено технологію вирощування штучної шкіри: всього 24−48 годин на заживлення
2 хв на прочитання3 години тому
Фото: Главком
У затопленому Бердянську електрострумом вбило двох чоловіків: один рятував іншого
1 хв на прочитання5 годин тому
Біля Хуста фура не розминулася з поїздом, є постраждалі (ФОТО, ВІДЕО)
1 хв на прочитання7 годин тому
Швеція та Франція відкрилися для українців: в'їзд з негативним ПЛР-тестом або ковід-сертифікатом
2 хв на прочитання7 годин тому
Як військовослужбовцеві відмовитися від «добровільної» вакцинації проти COVID-19
3 хв на прочитання8 годин тому
Олімпійські ігри в Токіо: де дивитися трансляцію відкриття та змагання
1 хв на прочитання10 годин тому