Атомна енергія повертається: ЄС знімає табу з фінансування ядерних проектів
Брюссель переглядає енергетичну політику, відкриваючи шлях для мільярдів євро інвестицій у мирний атом.

Європейський Союз, схоже, стоїть на порозі значних змін у своїй енергетичній політиці. Донедавна атомна енергетика була майже «персоною нон ґрата» в Брюсселі, але цього місяця ситуація докорінно змінилася: Єврокомісія вперше відкрила можливість для фінансування ядерної галузі з бюджету ЄС. Це свідчить про зростаючу підтримку атомної енергії серед країн-членів. Про це повідомляє France24.
Європейська комісія, представляючи свою пропозицію бюджету на 2028-2034 роки, включила «енергію ядерного поділу» до списку секторів, які можуть претендувати на європейські кошти. Це рішення є відмовою від попередньої заборони. Хоча речниця Єврокомісії підкреслила, що пропозиція ще потребує обговорення з державами-членами, і що можливість фінансування ядерної енергії є лише потенційною (поряд з іншими пов’язаними галузями, як-от виведення з експлуатації, поводження з відходами та дослідження), сама зміна курсу вже є перемогою для прихильників атомної енергії. Адже раніше пряме фінансування ядерної енергії з бюджету ЄС було виключено.
Енергетичні розколи та нові союзи
Європа тривалий час була розділена щодо ролі атомної енергії. Франція залишалася її послідовним прихильником, тоді як Німеччина очолювала табір противників, особливо після рішення Ангели Меркель про поетапну відмову від атомної енергетики у 2011 році після катастрофи у Фукусімі. Ці дві економічні сили навіть очолюють неофіційні групи країн, що змагаються за вплив у Брюсселі: Париж очолює «Європейський ядерний альянс», а Берлін — групу «Друзів відновлюваних джерел енергії».
Перед зустрічами міністрів енергетики ЄС ці групи зазвичай проводять свої «сніданкові переговори», і представники деяких країн навіть перебігають з одних зборів на інші. Однак останнім часом «ядерний» клуб Франції поповнюється новими членами. Бельгія та Італія цього року оголосили про приєднання, а Греція також висловила зацікавленість. Це сталося після того, як Рим допустив повернення до атомної енергетики, а Бельгія офіційно відмовилася від своєї дводесятилітньої обіцянки поступово відмовитися від неї. До альянсу також входять Болгарія, Хорватія, Фінляндія, Нідерланди, Польща та Швеція. Група Німеччини об’єднує Австрію, Іспанію, Португалію, Ірландію, Данію та країни Балтії.
«Розширення альянсу робить цю тему певною мірою неминучою», — зазначив Ніл Макарофф, експерт з кліматичного переходу з аналітичного центру Strategic Perspectives, коментуючи зростання проядерної фракції. За його словами, після років «остракізму» з боку ЄС ці країни прагнуть «зробити ядерну енергію політично нейтральною».
Опозиція до атомної енергії ослабла порівняно з попередніми роками. Все більше урядів наголошують на потребі у збалансованому енергетичному міксі для прискорення електрифікації континенту. Франція навіть сподівається на більш компромісний підхід з боку Німеччини під керівництвом нового лідера Фрідріха Мерца. У травні канцлер Мерц та президент Франції Емманюель Макрон спільно виступили за «технологічну нейтральність» та «недискримінаційне ставлення до всіх низьковуглецевих джерел енергії в Європейському Союзі». Міністр енергетики Франції Марк Ферраччі пізніше заявив, що німці готові припинити «релігійну війну за ядерну енергію».
Майбутні виклики та енергетична перспектива
Проте думки щодо цього питання в німецькій правлячій коаліції залишаються різними. Чи погодиться Берлін — країна, яка є чистим донором бюджету ЄС, — на фінансування ядерної енергії з європейського фонду, ще належить побачити, зауважує Макарофф.
Напруженість може знову зрости в найближчі місяці, коли країни обговорюватимуть європейські правила щодо відновлюваної енергії. Франція воліла б, щоб цей пакет називався «декарбонізованою» енергією та включав атомну енергію. Париж уже здобув першу перемогу цього місяця, коли Єврокомісія включила концепцію «технологічної нейтральності», важливу для Франції, до своєї пропозиції кліматичних цілей на 2040 рік.
Незважаючи на ці зміни, навіть за найоптимістичніших сценаріїв для ядерної енергетики, вітрова та сонячна енергія, за прогнозами, домінуватимуть в європейському енергетичному міксі протягом наступних десятиліть. За даними Eurostat, у 2024 році відновлювані джерела енергії забезпечували 47 відсотків виробництва електроенергії в Європі, тоді як атомна енергія — 23 відсотки. «У короткостроковій перспективі більша частина роботи з електрифікації буде виконана за рахунок відновлюваних джерел енергії», — підсумував Макарофф.
Більше новин читайте на GreenPost.






