Те, що ви їсте, безпосередньо впливає на вашу зовнішність та стан організму. Нутриціологи попереджають, що неправильна дієта може спровокувати не лише зайву вагу, але й додати вашій зовнішності зайві роки. У нашій статті ми розповімо про найголовніші помилки у харчуванні, які призводять до такого ефекту.
Значення цих жирних кислот важко переоцінити. Омега-3 міститься в жирній рибі, такій як оселедець, сардини, лосось, найбільше її в печінці тріски. Також дані жирні кислоти можна знайти в лляному насінні та кунжуті. Не споживаючи достатньо омега-3, ви можете зіткнутися з тим, що вікові зміни у вашому тілі відбуватимуться швидше. Також відсутність цих жирних кислот безпосередньо пов'язана з депресією, хворобою Альцгеймера та деменцією.
Фрукти, такі як ягоди та апельсини, та зелені листові овочі, такі як шпинат та капуста, містять вітаміни, мінерали та антиоксиданти, необхідні для підтримки здоров'я та сили нашої імунної системи. Саме імунітет є фактором, який впливає на наше здоров'я та красу. Тільки кожна десята людина споживає рекомендовану кількість їжі, а це означає, що 90% з нас не отримують добової норми.
Фахівці радять уникати продуктів із високим глікемічним індексом. Це рафіновані вуглеводи, такі як білий хліб, червоне м'ясо, солодощі та інше. Їх регулярне споживання як старить організм, а й збільшує ризик появи діабету другого типу. Також вони погано впливають на шкіру.
Бекон, сосиски, ковбаса теж поганий вибір. Дослідження показують, що ці оброблені продукти, відмінна риса європейського типу харчування, можуть порушувати тендітний баланс здорових та хворих мікробів у кишечнику або мікробіомі. Це провокує імунну відповідь організму через хронічне запалення..
На жаль, сучасні люди недостатньо їдять її. Без цього харчового волокна, яке міститься в продуктах рослинного походження, ви з більшою ймовірністю матимете підвищений холестерин, діабет та серцево-судинні захворювання.
Безумовно, сучасні люди не мають ілюзій щодо цього роду напоїв. Тим не менш, не все в курсі, що хронічне вживання алкоголю дійсно може старити нас, оскільки провокує запальні процеси в організмі. Вчені рекомендують знизити їх до норми МОЗ, що рекомендується.
Це білок, що міститься у злакових продуктах. Його можна знайти в хлібі, кірці для піци, макаронах, випічці та крупах. Хоча багато людей перетравлюють глютен без проблем, існує особливий клас чутливіших до нього. Вони глютен провокує імунну відповідь.