Всесвітній день молока: скільки і якого молока можна випити без шкоди для здоров’я
Користь молока значно перевищує його шкоду. Але тільки справжнього молока
Із 2001 року відзначається Всесвітній день молока як знак визнання важливості молока для глобального продовольства.
Якщо покласти на терези користь та шкоду молока, то користі набагато більше, переконує лікар-нутриціолог Анна Мельник. Але молоко буває дуже різним, тому розмову про нього слід починати з визначення.
«Кажучи "молоко", кожен розуміє своє: хтось уявляє радянську пляшку, хтось сучасний пластиковий пакет, а хтось бідон на ринку.
Особисто я купую молоко у знайомого фермера або у спеціалізованому кіоску – пастеризоване, оброблене, жирність 2,5%, тобто вершки зняли, молоко нагріли до 80°, убита вся хвороботворна флора, можна пити без кип’ятіння. Це молоко теж натуральне, але менш жирне.
– розповідає GreenPost Анна Мельник.
Вона пояснює: нежирне молоко або 1%-е не краще за 3,2%-е. Жирніше молоко не спровокує ожиріння – це відсоток жиру в нормальному коров’ячому молоці, і на таке молоко здоровий організм реагує позитивно.
Щодо оптимальної кількості молока на день, то думки у фахівців дуже різні. Анна Мельник розповідає про популярну рекомендацію обмежити вживання молока до 200 г, але наголошує: формулювання обтічне – це може бути як молоко, так і молокопродукти. Проте натуральний сир – це концентроване молоко.
«Є думка, що якщо випивати 1 л молока на день, то це вже шкідливо, і як встановили вчені (навіть не британські, а російські), на 15% може знизити тривалість життя. Хоча якщо ми говоримо про середнього жителя мегаполіса, то важко уявити, як він випиває літр молока. Або візьмімо фермера, який з дитинства пив по літру парного молока на день – він і зараз може продовжувати пити літр молока з-під своєї улюбленої Фіалки чи Марти і прекрасно почуватися», – говорить Анна Мельник.
Не можна звинувачувати молоко в тому, що у дорослих лактозна незносність, говорить нутриціолог.
У тварин нема до цього доступу. Але якщо ви дасте молоко дорослій тварині (наприклад, кішці чи собаці), для них це буде як делікатес, вони це дуже люблять», – розповідає Анна Мельник.
Нутриціолог пояснює: якщо у дорослої людини після вживання молока починається розлад шлунку, це свідчить лише про проблему людини: або про брак лактази (фермента, який перетравлює молочний цукор), або про дисбактеріоз, ферментативну недостатність (не та флора, яка здатна засвоювати). Однак свіжоприготовані (особливо власноруч) сир і йогурт сприяють покращенню флори, після їх систематичного вживання молоко почне потроху засвоюватися.
Нутриціолог нагадує: при нормальній зносності молоко – це профілактика остеопорозу, захворювань товстого кишківника, та й узагалі люди, які постійно п’ють якісне молоко, краще почуваються. У них кращий настрій, бо молоко сприяє синтезу серотоніну (гормону щастя) та мелатоніну (при безсонні можна випити склянку теплого молока та ложечку меду – це м’яке снодійне), а якщо у людини підвищена кислотність шлунку, склянка молока м’яко знижує кислотність.
У звичайному молоці близько 3% білку, 3% жиру і 5% вуглеводів.
«Молоко – це емульсія, тобто завис жирів та білків у воді, тобто це їжа, а не питво. Тому якщо ви проковтнули холодне молоко, то швидше матимете проблеми з горлом, ніж якби випили холодної води. Через це бажано пити молоко кімнатної температури або тепліше і ні в якому разі не можна пити молоко з холодильника, тим більш залпом», – говорить Анна Мельник.
Також ми розповідали, про що слід пам'ятати, вибираючи згущене молоко.