- Главная
- Новости
- Еко
- Тварини & рослини
- Що робити при «варварському» обрізуванні дерев: інструкція від екоактивістів
Що робити при «варварському» обрізуванні дерев: інструкція від екоактивістів
Обрізка до «голого стовпа» є незаконною.
Найпоширеніший метод обрізки дерев, який використовують комунальники — це видалення всієї крони дерева або більшої її частини (так зване «кронування»). Насправді ж обрізка до «голого стовпа» є незаконною і відбувається виключно тому, що мешканцям або байдуже, або вони не знають, куди звертатися, щоб це зупинити. Тому харківська екоактивістка Ірина Кравченко написала інструкцію, робити і куди звертатися в таких випадках.
Чому це погано?
Така обрізка шкодить дереву. Після неї воно гине одразу або живе лише кілька років. Через втрату крони в рослини припиняється процес фотосинтезу, завдяки якому вона отримувала живлення. Дерево, що голодує, слабне, на нього нападають шкідники і патогенні гриби, по стовбуру поширюється гниль — уже через кілька років варварськи обрізане дерево стає аварійно небезпечним, хоча раніше таким не було.
Деякі породи дерев узагалі не витримують обрізування і гинуть після нього у 100 % випадків: клен, біла тополя, береза, горобина, хвойні.
Чому це незаконно?
Обрізане до стовпа дерево вважається ПОШКОДЖЕНИМ до ступеня припинення росту — тобто до загибелі.
1) Постанова Кабміну №559 «Про такси для обчислення розміру шкоди, завданої зеленим насадженням у межах міст»:
- дерево з видаленням крони від 1/3 до 1/2 її довжини відноситься до категорії пошкоджених дерев, а дерево з видаленням більше половини довжини крони відноситься до категорії дерев, пошкоджених до ступеня припинення росту.
Зверніть увагу, що йдеться не про висоту всього дерева, а про довжину крони: крона починається від першого розгалуження гілок на стовбурі.
2) Кримінальний кодекс України, стаття 270 (1):
- Умисне знищення або пошкодження об'єктів житлово-комунального господарства (…) ─ карається штрафом від 100 до 250 неопод. мінімумів доходів громадян ... або обмеженням волі до трьох років.
Прим. 1. Під об'єктами ЖКГ в цій статті слід розуміти об'єкти благоустрою (...).
* зелені насадження є елементами об’єктів благоустрою відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів», ст.21, ч.1, п.2.
Яка ж обрізка правильна?
Згідно з Правилами утримання зелених насаджень в містах України (Наказ №105 від від 10.04.2006) є три види обрізування:
1) формувальне – здійснюється для формування крони, видаляються лише 1-2-річні паростки (ті що виросли за останній рік-два).
В міській практиці це також — підняття крони (над тротуарами і проїжджою частиною, біля дорожніх знаків тощо), пониження крони (під електромережами та іншими комунікаціями), прорідження крон дерев для кращого освітлення приміщень тощо;
2) санітарне — проводять для видалення сухих та аварійних гілок. Проводять його в період вегетації (коли дерево зелене), щоб не сплутати сухі з живими.
3) омолоджувальне — застосовується лише до СТАРИХ дерев, у яких всихає верхівка. Воно проводиться поступово ПРОТЯГОМ 2-3 РОКІВ.
За один раз можна зрізати до 30 % крони. Отже, в перший рік зрізають третину гілок (починаючи зверху), що спонукає старе дерево відрощувати молоді пагони. На другий рік — ще 1/3 старих гілок. І на третій рік за необхідності зрізають решту старих гілок — а за ці роки в дерева вже виросли молоді гілки, тому воно без зайвого стресу переживає цю поступову обрізку.
«Як бачите, це не має нічого спільного з тим, що роблять у Харкові — коли приїхали і за один раз залишили від дерева голий стовбур — і називають це «омолодженням», — зазначає активістка.
Які документи повинні мати виконавці роботи?
Для проведення омолоджувальної обрізки потрібні документи НА КАПІТАЛЬНИЙ РЕМОНТ, оскільки дерева відносяться до об'єктів благоустрою. Згідно з п. 4.2 Доповнення 1 Наказу №154 «Про затвердження Порядку проведення ремонту та Утримання об'єктів благоустрою насел.пунктів», омолоджувальна обрізка є капітальним ремонтом об'єкту благоустрою, також див. Пункт 13.1.1 Правил утримання зелених насаджень.
Згідно з п. 13.1.2 тих же Правил, «Капітальний ремонт об'єкта благоустрою зеленого господарства проводиться за умови наявності проектно-кошторисної документації»:
1) ДЕФЕКТНИЙ АКТ та кошторис,
2) журнал робіт на об'єкті капітального ремонту (п. 13.1.2.4 Правил),
3) у разі перекриття вулиці, дороги, в т. ч. пішохідної згідно з п. 13.1.2.2 Правил необхідно рішення міськради із зазначенням термінів початку і закінчення робіт,
4) договір на надання послуг (відповідно до частини 5 ст. 6 Закону «Про доступ до публічної інформації»),
5) наряд-допуск на роботи (пункти 1.5, 2.3, 2.4 Наказу «Про затвердження Правил охорони праці під час проведення робіт з видалення дерев і пеньків у населених пунктах України»).
Що робити, щоб зупинити незаконну обрізку?
Якщо документів на обрізку немає, їх не надають або з дерев зносять більше третини крони, що суперечить постанові КМУ №559 — викликайте по «102» поліцію.
Запитувати документи та викликати поліцію бажано як мінімум удвох. Одному робити це може бути небезпечно — адже рубачі можуть вдатися до насильства або, навпаки, звинувати вас в хуліганстві, нападі на них і подібних діях. А без свідка у разі потреби буде важко довести зворотне.
При виклику поліції обов’язково повідомляйте оператору, що відбувається злочин по статті 270(1) Кримінального Кодексу України.
У разі повідомлення про злочин оператор зобов’язаний викликати слідчо-оперативну групу (СОГ). Річ у тім, що патрульні мають статус звичайних робітників, і тому ніяких документів по порушенню складати не будуть — просто не мають на це прав. Вони зможуть тільки взяти у вас заяву. СОГ потрібна саме для того, щоб порушення було фахово описано.
Взагалі бажано записати виклик на аудіо (так само бажано фотографувати і знімати на відео все, що відбувається: рубачів, їхній транспорт і його номери, дерева тощо).
Якщо через 15-20 хвилин патруль не під’їхав — викликайте знов. Запропонує оператор телефонувати до райвідділку — телефонуйте і до нього, і на «102». І так — до приїзду наряду. Інакше (ситуації бувають різні) ви можете чекати на наряд декілька годин.
По приїзду патруля детально поясніть поліцейськім причину виклику: що відбувається, що у рубачів повинен бути дефектний акт — поліція може цього не знати. Бажано також навести поліції Постанову Кабміну №559 «Про такси для обчислення розміру шкоди, завданої зеленим насадженням у межах міст» та пояснити, що видалення в дерева більше третини крони є пошкодженням зелених насаджень. Вимагайте у поліції зупинити правопорушення.
Якщо СОГ не була викликана до цього моменту, наполягайте на її виклику.
Обов’язково ведіть хронометраж подій. Бажано узяти блокнот та ручку і записувати точний час коли усе відбувається — побачили рубачів, викликали поліцію, коли приїхала поліція та СОГ. Також варто записати усі дані поліцейських, що прибули на виклик: ПІБ, номери жетонів, номер наряду (цифри на машині).
Що робити, якщо варварська обрізка вже відбулася?
Напишіть заяву в поліцію, адресовану керівнику слідчого відділу, за статтею 270 (1) Кримінального кодексу про пошкодження об'єктів житлово-комунального господарства.
Перед цим необхідно зібрати комісію з громадськості, зробити обстеження пошкоджених обрізкою дерев та скласти відповідний акт.
Зразок акту тут.
Потім згідно з Постановою №559 від 8 квітня 1999 р. розрахувати матеріальну шкоду, які рубачі нанесли територіальній громаді та зазначити цю суму в заяві про злочин.
Практика доводить, що керівник слідчого відділу не буде вносити заяву в Єдиний реєстр досудових розслідувань (ЄРДР) та розпочинати розслідування. Але після отримання заяви про злочин згідно ст. 214 Кримінально-процесуального кодексу слідчий зобов’язаний протягом 24 годин внести заяву до ЄРДР та після цього протягом 24 годин надати заявнику витяг з ЄРДР.
Тому, якщо протягом 48 годин після подання заяви вам не надано витяг із ЄРДР, варто оскаржити бездіяльність слідчого в місцевому суді. Згідно ст. 304 КПК на оскарження бездіяльності у вас є 10 днів. Ці 10 днів починають рахуватися від того дня, коли слідчий повинен був надати вам витяг, як заявнику, але не надав.
В скарзі треба просити суд зобов’язати керівника слідчого відділу поліції, якому була адресована заява, внести відомості про кримінальне правопорушення до ЄРДР по вашій заяві та надати вам витяг з ЄРДР. В більшості випадків суд задовольняє подібні скарги. Відповідно, після рішення суду поліція змушена буде відкрити кримінальне провадження.
«Діяльність фізичної та юридичної особи, що призводить до нищення, псування, забруднення довкілля, є незаконною. Кожен має право вимагати припинення такої діяльності» (Цивільний Кодекс України, ч.2 ст. 293 «Право на безпечне для життя і здоров'я довкілля»).
«Ми сплачуємо наші податки за роботу комунальних служб і маємо право вимагати, щоб їхні дії відповідали українському законодавству. Досвід показує, що в тих місцях, де мешканці активно звертаються до поліції, обрізка зазвичай відбувається обережніше. Захищайте дерева!» — закликає екоактивістка.
Принагідно нагадаємо про «екоцид по-кучаківськи»: під Києвом по-варварськи знищили сторічні дерева (ФОТО).