Догори
Дати відгук

Зміна клімату: тріщини в Гренландії стрімко збільшуються

Створює «ефект доміно».

2 хв на прочитання2 години тому
Сермек Куяллек на півдні Гренландії зачаровує дослідників протягом століть. Це найпродуктивніший крижаний потік у світі. Фото: Sean Gallup/Getty Images Сермек Куяллек на півдні Гренландії зачаровує дослідників протягом століть. Це найпродуктивніший крижаний потік у світі. Фото: Sean Gallup/Getty Images
Поділитись:

Тріщини в льодовиках Гренландії розширюються набагато швидше, ніж передбачалося раніше. Про це свідчить дослідження міжнародної наукової групи, опубліковане в журналі Nature Geoscience, розповідає Die Zeit.

Дослідники використали понад 8 000 3D-карт поверхні, щоб задокументувати зміни між 2016 і 2021 роками. Тріщини стали значно глибшими та ширшими, особливо на швидкоплинних краях льодовикового щита, де великі льодовики впадають у море. У деяких регіонах науковці зафіксували збільшення обсягу тріщин до 25 %.

Дослідники попереджають про наслідки, зокрема, через підвищення рівня моря. Згідно з дослідженням, Гренландія вже зробила свій внесок у підвищення рівня світового океану приблизно на 14 мм із 1992 року.

Льодовикові тріщини виникають через напругу в льоду, яка утворюється, коли льодовики рухаються нерівномірно. У той час як лід тече швидше на поверхні і в центрі, на краях і в глибших шарах він рухається повільніше. Ці відмінності створюють напругу, яка змушує лід розколюватися і утворювати клиноподібні тріщини.

Ця динаміка особливо помітна на краях льодовикового щита Гренландії. Зміна клімату значно інтенсифікує цей процес, пояснюють дослідники. Вищі температури прискорюють потік льоду, який поглиблює та збільшує тріщини.

Однак, тенденція не скрізь у Гренландії однакова. На Сермек Куяллек, найшвидшому льодовику на півдні країни, ріст тріщин тимчасово зменшився, оскільки льодовик рухався повільніше. Це призвело до короткої рівноваги. Проте зараз льодовик знову тече швидше, і тріщини знову збільшуються. Дослідники припускають, що стабілізація льоду нарешті закінчилася.

«У міру зростання тріщин вони живлять механізми, які змушують льодовики льодовикового щита рухатися швидше, змушуючи воду й тепло потрапляти всередину льодовикового щита (...)». Це створює "ефект доміно", який може прискорити втрату льоду в Гренландії», — описує динаміку співавтор дослідження Ян Ховат, директор Центру полярних і кліматичних досліджень Берда при Університеті штату Огайо.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Індія врятувала популяцію тигрів: як країні вдалося подвоїти чисельність
Успішне відновлення популяції тигрів в Індії: подвійне зростання за десятиліття
1 хв на прочитання40 хвилин тому
Унікальна трійня пінгвінів на станції "Вернадський". Фото: Іванна Котурбаш
Унікальна сім'я пінгвінів з трійнею оселилася біля станції "Вернадський" (ФОТО)
1 хв на прочитання8 годин тому
Олександр Кватирко
ДБР розслідує незаконне збагачення топменеджера "Лісів України": знайдено годинники на пів мільйона
1 хв на прочитання9 годин тому
Зображення згенеровано ШІ
Чи варто Європі відмовитися від туалетного паперу з огляду на його шкоду для довкілля? Ось що говорять експерти
6 хв на прочитання9 годин тому
Зимові види спорту на відкритому повітрі можуть опинитися під загрозою: ось від чого застерігають науковці
2 хв на прочитання13 годин тому
Скандинавський стиль ландшафтного дизайну не обходиться без альпійських гірок: поради й ідеї (ФОТО)
10 хв на прочитання20 годин тому
Різноманітність генетичного матеріалу тварин і рослин продовжує зменшуватися — дослідження
3 хв на прочитання21 година тому
На Хмельниччині керівники лісгоспів незаконно вирубали ліс на 6,5 мільйонів гривень
1 хв на прочитанняВчора