Догори
Дати відгук

Закон про зміну "зеленого" тарифу не вирішить проблем галузі – експерт

3 хв на прочитання16 Серпня 2020, 20:44
Image by www_slon_pics from Pixabay Image by www_slon_pics from Pixabay
Поділитись:

Нещодавно прийнятий Верховною Радою і підписаний Президентом закон, яким змінюється "зелений" тариф, дуже ймовірно не вирішить проблем, що накопичилися в галузі. Про це пише директор з досліджень DiXi Group Роман Ніцович.

За його словами, консенсус щодо закону і відповідного меморандуму уряду з виробниками енергії з відновлювальних джерел дуже хиткий. До того ж, меморандум підписали не усі інвестори. 

"Оскільки не оприлюднено розрахунків, що лягли в основу оновлених ставок «зеленого» тарифу, вже зараз звучать погрози про судові та арбітражні позови. Хоча всі попередні місяця переговорів були спрямовані на те, щоб уникнути подібного сценарію", - пише Ніцович.

По-друге, стверджує експерт закон не вирішує всієї проблеми суттєвих фінансових небалансів, що виникли на ринку через недосконалу систему ПСО:

"За оцінками самих розробників, закон дозволить скоротити дефіцит кошторису «Гарантованого покупця» лише на 6,4 млрд грн на рік. Тоді як станом на липень це підприємство сформувало борг перед генерацією на ВДЕ у розмірі 19,4 млрд грн. Як наслідок, багато компаній-операторів опинилися перед ризиком банкрутства та надзвичайно зацікавлені у погашенні боргу... Не виключено, що ситуація буде корисною особам або компаніям, які мають намір скупити активи ВДЕ за привабливою ціною та сформувати власний енергетичний бізнес".

Крім цього документ по суті запроваджує прямі бюджетні субсидії виробників ВДЕ, а це, пише Ніцович, суперечить європейським принципам роботи ринку електроенергії та правилам надання державної допомоги. Ця новація, за словами експерта ще далі віддаляє «зелену» генерацію від повноцінної участі в ринку.

"По-четверте, сумнозвісні правки про «зелену» електрометалургію, для якої буде застосовано «знижку» до тарифу на передачу. Питання залишаються як до критеріїв віднесення до «зелених» металургів (прямі викиди не більше 250 кг CO2 на тону продукції та виключно електродуговий метод), так і в цілому до дискримінаційного характеру підтримки відносно інших екологічно ефективних виробництв і галузей", - пише Ніцович.

До того ж закон фактично суперечить зобов'язанням, які Україна має перед Євросоюзом.

"Закон про зміни в системі підтримки ВДЕ, безумовно, стосується конкретних зобов’язань як за Угодою [про асоціацію з ЄС], так і за Договором про заснування Енергетичного Співтовариства. Мова йде про Директиву 2009/28/ЄС щодо стимулювання використання енергії з відновлюваних джерел, імплементація якої має сприяти повній інтеграції українського ринку електроенергії до ЄС... Якби текст законопроекту до другого читання – особливо зі схваленими правками щодо «зеленої» металургії – потрапив до експертів Єврокомісії, висновок Брюсселя міг би бути негативним", - вважає експерт.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Енерго
ФОТО: лінія електропередач / Укрінформ
Міненерго заохочує бізнес розвивати модель постачання електроенергії
1 хв на прочитаннягодина тому
Термінова нарада щодо критичної ситуації з опалювальним сезоном у Кривому Розі
Критична ситуація з опалювальним сезоном у Кривому Розі, – Мінрозвитку
1 хв на прочитанняВчора
 Італія допомагатиме Україні відновлювати енергетику та економіку
Італія допомагатиме Україні відновлювати енергетику та залучати інвестиції для відновлення економіки
2 хв на прочитанняВчора
ФОТО: Запорізька АЕС
Запорізька АЕС вдруге за тиждень на межі блекауту
1 хв на прочитанняВчора
Україна просить МАГАТЕ про посилення місії на ядерних об'єктах
1 хв на прочитанняВчора
Київщина, Одещина та Дніпропетровщина можуть першими отримати "розумні" електромережі
1 хв на прочитання20 Листопада 2024
Посилення екологічної безпеки: результати зустрічей на Кліматичній конференції СОР29
1 хв на прочитання20 Листопада 2024
Україна запускає електронний реєстр автостанцій: все про новий сервіс онлайн
1 хв на прочитання20 Листопада 2024