Екологісти виступили проти одіозного законопроєкту «Про медіа»
За їхніми словами, цензура — шлях до нових Чорнобилів
Лідери екологічних організацій України виступили на підтримку медійників і засудили намагання окремих народних депутатів протягнути через парламент одіозний законопроєкт «Про медіа».
Як ми вже писали, екологічні активісти разом із журналістами та блогерами взяли участь в акції протесту під Офісом президента України. Учасники акції закликали владу не ухвалювати так званий законопроєкт про дезінформацію («Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення національної інформаційної безпеки та права на доступ до достовірної інформації»), адже вважають його загрозою для свободи преси. Він, зокрема, пропонує запровадити адміністративну та кримінальну відповідальність за поширення недостовірних даних засобами масової інформації.
GreenPost зібрав думки екоактивістів, які, як виявилося, вважають журналістів своїми природними союзниками, а будь-які спроби цензури - шляхом до другого "Чорнобиля".
«Цензура стала одним із факторів, який дозволив статися Чорнобильській катастрофі. І саме через цензуру сотні тисяч людей отримали невиправдано високі дози радіації», — сказав GreenPost голова Канівського підрозділу Національного екологічного центру України Дмитро Іванов.
Активісти екологічного руху чудово знають, як важко буває довести факти порушення екологічного законодавства та прав на чисте довкілля, впіймати на гарячому забруднювачів, браконьєрів, паліїв. Засоби масової інформації часто є для громадян однією з останніх можливостей довести свою правоту, адже якщо фактом зацікавилися журналісти, приїхали, побачили, розібралися та публічно повідомили, то й інстанції змушені реагувати.
«Об’єктивне висвітлення журналістами екологічних акцій, подій — вкрай важливе. Медійники допомагають нам, екологістам, доносити до суспільства, влади інформацію про небезпечні для довкілля та життя і здоров’я людей тенденції та явища. Утиски медіа, які фактично прописані у законопроєкті — неприпустимі», — сказав GreenPost директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко.
«Законопроєкт «Про медіа» змусить журналістів боятися екологічної інформації як вогню. Бо можна буде легко через репресивний механізм «довести», що, наприклад, стаття про забруднення річки — то дезінформація, за що на редакцію накладуть вбивчий штраф. А важливі екологічні проблеми — це, переважно, тематика місцевої преси. Яка завжди під загрозою тиску місцевої прокуратури, судів, всіляких РДА-ОДА тощо», — додає Дмитро Іванов.
Екологи підтримують звернення журналістів до Верховної Ради України, всіх гілок влади, суспільства, нещодавно направлене адресатам.
«Нечітко сформульовані в законопроєкті вимоги до медіа, за висновками експертів, надають органам державної влади повноваження щодо «встановлення правди». Немає сумнівів, що такі повноваження буде використано для контролю за висловлюванням політичних думок, критики політичних сил, політиків, посадових осіб. Але за міжнародними угодами висловлення суперечливих думок, за умови відсутності закликів до насильства або дискримінації, не має підлягати обмеженню», — йдеться у зверненні.