Як зрозуміти, що у вас алергія на ліки
Алергія на ліки - це нестандартна реакція імунної системи на медикаменти, залежить від індивідуальної чутливості організму до речовин, які є у складі, передає GreenPost.
Щодо ознак - нічого нового, і від стандартного алергічного набору реакція на ліки нічим не відрізняється: висип, кропив'янка, свербіж і набряк. Може з'явитися задишка.
Найнебезпечніша алергічна реакція - анафілаксія. Це рідкісний стан, яке може розвинутися миттєво або через кілька годин після контакту з алергеном. Симптоми схожі на звичайну алергію, але розвиваються стрімко і супроводжуються набряком легенів, падінням тиску, тахікардією та болем у животі.
ЯК ДІЗНАТИСЯ, ЩО ЦЕ АЛЕРГІЯ НА МЕДИКАМЕНТИ?
Іноді імунна система реагує на ліки, як на щось шкідливе, визначає для себе інфекцією. Тоді в крові з'являються антитіла - спеціальні білки, які відзначають патоген або те, що прийнято за нього. У відповідь ми відчуваємо реакцію, яку називаємо алергією.
Інший варіант розвитку подій, коли ліки безпосередньо впливають на Т-лімфоцити. Ці імунні клітини викидають в кров хімічні речовини, які запускають алергію при зіткненні з ліками.
Деякі ліки діють як алергени частіше, ніж інші. Серед таких:
- антибіотики, наприклад, пеніциліни.
- Знеболювальні (ібупрофен, аспірин).
- Ліки від аутоімунних захворювань.
- Хіміотерапія при лікуванні онкології.
ХТО В ЗОНІ РИЗИКУ?
- Алергія може виникнути у кого завгодно, але ризик збільшується, якщо:
- є алергія на продукти харчування або поліноз;
- в родині були випадки лікарських алергій;
- прописані високі дози ліків, багаторазовий або тривалий прийом;
- деякі захворювання зазвичай тягнуть алергію на ліки, наприклад, ВІЛ або вірус Епштейна-Барра.
ЧИ МОЖНА ЗАХИСТИТИСЯ ВІД АЛЕРГІЇ НА ЛІКИ?
На жаль, передбачити реакцію організму на той чи інший препарат - не можливо. Щоб мінімізувати ризики, лікарі можуть починати з невеликих доз, робити алергічні проби.
Що може зробити для власної безпеки кожен?
- повідомляти лікарям про наявність алергії на будь-що;
- забути про самолікування і використовувати препарати за призначенням;
- якщо реакція все ж відбулась - обов'язково слід звернутися до медиків.
Нагадаємо, раніше алерголог розповіла, що істинне лікування алергії (алергенспецифічна імунотерапія) дозволяє людині після курсу лікування перебувати поруч із алергенами й не відчувати їх. Алерголог говорить, що це лікування фізіологічне: воно не шкодить організму.