Як запобігти судомам та позбутись їх без візиту до лікаря
А також у яких випадках проконсультуватись із лікарем таки доведеться.
Кожного з нас рано чи пізно скручувала судома — раптове, болісне й найчастіше мимовільне скорочення однієї або декількох м’язів, пише lifter.
Зазвичай судомами зводить ноги: страждають м’язи задньої частини литки, а також передньої і задньої поверхні стегна. Але іноді судоми вражають також м’язи рук, зап’ясть, черевної стінки і плечового пояса.
У більшості випадків медики вважають цей стан хоч і болючим, але нешкідливим. Особливо якщо м’язовий спазм носить разовий характер і триває недовго.
Однак є поєднання симптомів, що вимагають термінового візиту до лікаря.
Часто причину м’язового спазму так і не вдається встановити. Але є ситуації, які нерідко передують спазму.
Ось 5 найбільш поширених причин судом:
М’язове перенапруження. Нерідко спазми є наслідком надмірно енергійного підходу до снарядів у спортзалі. Виникаючі при цьому розтягування і інші мікротравми в процесі загоєння можуть супроводжуватися не тільки болем (крепатура), а й м’язовими судомами.
Порушення кровообігу. Класичний приклад — тунельний синдром. Через постійне фіксоване і неприродне положення зап’ястя в м’язах порушується кровообіг. Наслідком цього можуть бути як больові відчуття і м’язова слабкість, так і судоми.
Інші типові причини порушення кровообігу — незручне взуття і неправильне положення вві сні. Затерплі руки, ноги, шия — все це теж є ознакою порушення кровообігу й може спровокувати судоми вночі.
Перегрів і зневоднення. Неважливо, чим саме викликаний перегрів: літньою спекою, інтенсивними фізичними навантаженнями чи високою температурою. Головне, що разом із виділяється потім організм втрачає не тільки вологу, а й електроліти, необхідні для коректної передачі нервових імпульсів. М’язи реагують на це зокрема судомами.
Дефіцит мікроелементів. Нестача калію, кальцію або магнію може заважати м’язам розслаблятися. А це теж призводить до судом.
Хвороби і прийом ліків. М’язові спазми нерідко супроводжують такі захворювання, як діабет, хвороби нирок і порушення щитоподібної залози. Також вони можуть виступати побічним ефектом прийому деяких ліків, зокрема діуретиків, а також препаратів для лікування стенокардії, остеопорозу і хвороби Альцгеймера.
Як позбутися судом? На щастя, в більшості випадків це зробити досить нескладно. Ось кілька ефективних способів:
Розтягуйте потерпілий м’яз
Зробіть легкий масаж м’яза. Це допоможе стягнутому мускулу розслабитися.
Наприклад, судоми в ногах можна зняти так: сядьте, випростайте ноги і потягніть носок потерпілої кінцівки на себе.
Накладіть компрес
Прикладіть до м’яза змочений у теплій воді рушник або простирадло з нагрівальним елементом. Можна прийняти теплу ванну або зробити гідромасаж, направивши струмені води з душу на скутий спазмом м’яз.
Не менш ефективним буде і холод. Загорніть в рушник пакет із льодом і злегка помасажуйте м’яз.
Прийміть знеболювальне
Наприклад, ібупрофен. Він також допоможе розслабити спазм.
Профілактика судом. Ось основні способи запобігти м’язовим спазмам:
- Пийте більше води, щоб не допустити зневоднення.
- Не зловживайте алкоголем. Крім іншого, він є потужним діуретиком і провокує втрату рідини.
- Регулярно робіть розминку, щоб не допускати порушень кровообігу.
- Носіть зручне взуття.
- Намагайтесь уникати стресів і нервового перенапруження. У вас повинен бути повноцінний відпочинок і сон.
- Слідкуйте, щоб ваш раціон був повноцінним і включав багаті на калій, магній і кальцій продукти: кисломолочні продукти, крупи, зелень, горіхи тощо.
- За необхідності приймайте мінеральні комплекси й біодобавки, але тільки після консультації з лікарем.
Раніше ми розповідали, що можна зробити, аби зап’ястя не «поламалися».