Атанайя Та2 хв на прочитання20 Жовтня 2021, 15:41
Жовтень — місяць обізнаності щодо профілактики та своєчасної діагностики раку молочної залози. Рак грудей належить до найпоширеніших і найнебезпечніших онкологічних захворювань серед жінок. Але, звісно, рак загрожує не всім жінкам однаково — на це впливає багато чинників. Сьогодні, коли в Україні відзначають День боротьби із захворюванням на рак молочної залози, GreenPost пропонує складений за участю лікаря-мамолога Юрія Марченка тест, який допоможе визначити ступінь ризику захворіти на рак молочної залози.
- Спадковість. Якщо у ваших родичок по материнській лінії були/є випадки захворювання на рак грудей, запишіть собі 2 бали.
- Професійні шкідливості. Якщо через специфіку своєї роботи ви зазнаєте дії шкідливого випромінювання або контактуєте з небезпечними хімічними речовинами (як-от лаки, феноли, кислоти, альдегіди, біологічно активні сполуки, фарби, важкі метали тощо), запишіть собі ще 2 бали
- Травми. Якщо в анамнезі ви маєте будь-які біологічні, хімічні, термічні чи механічні травми, запишіть собі ще 1 бал.
- Вплив свідомих токсинів. Якщо ви наражаєте себе на дію таких шкідливих факторів, як тютюн, метилксантини, кава, алкоголь, чорний шоколад, фаст-фуд, трансжири, надлишок цукру в раціоні, запишіть собі ще 1 бал.
- Гормональні порушення – це також плюс 1 бал.
- Доброякісні захворювання молочної залози (гіперплазії, фіброаденоми, мастопатія, кістозна трансформація, фіброзна трансформація) – ще 1 бал.
- Ковід-статус. Якщо ви перехворіли на коронавірус (особливо з ускладненнями) і/або зробили щеплення проти цієї хвороби, додайте ще 1 бал. Однак слід враховувати, що поки що це питання на стадії вивчення, але є тенденція до збільшення частоти ракових захворювань у перехворілих на ковід та вакцинованих проти нього.
Якщо ви набрали 6 балів і більше, то варто моніторити здоров’я своїх грудей більше та частіше. Якщо в роду за жіночою лінією у вас є онкологічні захворювання молочної залози, то проводяться обстеження на мутацію гена, який кодує рак молочної залози, — BSCа.1 та BSCа.2. Отже, якщо сума балів перевищує 6 плюс відбувається мутація гена, розробляється індивідуальний план відвідування лікаря, інструментальної діагностики та графіка її проведення — для того, щоб мінімізувати або вчасно виявити новоутворення в молочній залозі.
Також ми розповідали про Всесвітній день боротьби з раком грудей: що український мамолог порадив би Анжеліні Джолі.