Догори
Дати відгук

Всесвітній день боротьби з раком грудей: що український мамолог порадив би Анжеліні Джолі

«День М» як чоловіча спецоперація.

5 хв на прочитання15 Жовтня 2021, 17:34
Поділитись:

Жовтень не випадково присвячений раку та іншим захворюванням молочної залози. Саме в жовтні відбулася знакова подія — перша задокументована операція під загальним наркозом по видаленню пухлини раку молочної залози. У 1804 році її провів китайський лікар Ханаока Сейшу. Тому впродовж жовтня лікарі та громадські активісти намагаються привернути до цієї проблеми увагу суспільства — не лише жінок, а й чоловіків.

Всесвітній день боротьби з раком молочної залози відзначають 15 жовтня. За статистикою ВООЗ, рак грудей є найбільш розповсюдженим видом раку серед усіх онкозахворювань у жінок. Чи варто видаляти молочні залози, як це зробила Анжеліна Джолі, щоб мати гарантію запобігання цьому захворюванню? Про це GreenPost розповів лікар-акушер-гінеколог, мамолог Юрій Марченко.

— Про груди згадують під час грудного вигодовування, перед менструацією, коли вони болять, або коли вони хворіють — коли там є доброякісні чи злоякісні пухлини. Але про молочну залозу треба дбати завжди, тому що це важливий орган у жіночому тілі, який робить жінку жіночною, надає їй краси, сексуальності, робить її винятковою, і несправедливо про нього згадувати лише тоді, коли починаються проблеми.

Але страх перед раком молочної залози примушує жінок вдаватися навіть до радикальних засобів профілактики. Наприклад, Анжеліна Джолі вдалася до превентивного видалення залозистої тканини, бо має спадкові причини боятися появи раку молочної залози.

— Справді, нема органу — нема проблеми. Таким чином пухлинні проблеми можна мінімізувати, але потрібно пам’ятати, що вони можуть початися і в будь-якій іншій тканині — з’єднувальній, жировій.

Слід розуміти, що кожен орган людського тіла виконує кілька функцій. Навіть кістки, окрім того, що є скелетом, беруть участь у кровотворенні та мінеральному обміні. Точно так само і молочна залоза: вона виконує не лише функцію вироблення молока, а й гормональну — обмін гормонів, їх утилізацію, вона чутлива до перепаду гормонального фону, і при видаленні залозистої тканини організму потрібно перебудовувати свою систему. Тому не думаю, що рішення Анжеліни Джолі — це гарний варіант, який треба наслідувати і вводити в загальну практику.

Які ще є засоби профілактики раку грудей, які не варто практикувати?

— Також малорезультативно, якщо панічно щомісяця робити МРТ, КТ, мамографію і щоразу здавати онкомаркери, боятися найменших симптомів, які бувають надуманими, хибними. Така психологічна, психоемоційна перевантаженість, фобії також не є запорукою здоров’я і тими методами профілактики, які дають результат, які мають бути втілені в життя кожної жінки.

Крім того, не є гарним видом профілактики й ігнорування всіх рекомендацій, які надають лікарі, працівники різних ГО, які проводять навчання, семінари, освітні заходи, щоб донести жінкам проблематику молочної залози, важливість відвідування лікарів тощо. Ігнорування цих процесів призводить до того, що жінка дуже часто чує, що проводиться така робота, але не сприймає і думає, що це станеться не з нею і такого у неї не буде.

Чому Ви стверджуєте, що важливу роль у цій справі грає чоловік?

— Жінки можуть забувати про себе, ставити на перше місце сім’ю — виховання дітей, приготування їжі, вирішенні якихось інших побутових проблем, а звернути на себе увагу не вистачає часу/коштів/бажання/сил. Тому я завжди закликаю чоловіків: надавайте своїм дружинам, матерям, бабусям допомогу у вправі профілактики захворювань молочної залози. Забезпечте їм таку можливість! Можна виділити час (я його називаю «день М», подарувати сертифікат, домовитися з лікарем або просто зателефонувати в будь-яку клініку, де є мамолог із УЗД-апаратом, мамографом, і сказати: «Я хочу, щоб моя дружина обстежилась, бо я її люблю і переживаю за неї». Це суперпрофілактика!

Коли Анжеліна Джолі фактично видалила груди, щоб точно не захворіти на рак молочної залози, багато жінок ставляться до такої перспективи діаметрально протилежно. Що Ви їм говорите?

— Дуже важко і боляче сприймаю позиція «зі мною все буде добре — я роками роблю те-то й те-то, і все класно». Запитую: які у Вас шкідливі звички? «Я курю з 16 років, у мене бабуся курила, дідусь курив, мама — жили довго і щасливо. Я й кави п’ю по три чашки на день, і те їм, і те їм». Це чудово, що у вас такий колосальний ресурс і такий міцний організм, що навіть при свідомому введенні себе в інтоксикацію може боротися з нею, і ви не хворієте. Це супер! Я завжди захоплювався такими людьми. Але уявіть, наскільки краще ви би жили, якби не свідомо наражали себе самі на небезпеку, приймаючи ті чи інші канцерогени.

Відомо, що спосіб життя — шкідливі звички, надлишки наші — завжди провокують розвиток тієї чи іншої патології: доброякісні пухлини, кістоутворення і навіть рак молочної залози. Тому дорогі жінки, я вчергове закликаю вас любити себе, проводити самообстеження, приходити до лікарів, робити скринінг — мамографію й УЗД, щоб ви були щасливі, щоб у вас не було псевдопрофілактики, зробленої для галочки — тільки ретельне, відповідальне ставлення матиме результат. Бережіть себе, бо ви варті найкращого!

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Фото: ілюстративне
Кабмін провів кадрові призначення у Держслужбі у справах дітей та Держагентстві "ПлейСіті"
1 хв на прочитання4 години тому
Нові правила в'їзду в ЄС з осені 2025: що зміниться для українців
Біометрія замість штампів: з осені 2025 року зміниться перетин кордону ЄС для українців
2 хв на прочитання8 годин тому
Фото: birdinflight.com
Новий скандал навколо Каньє Веста: колишня асистентка звинуватила репера у зґвалтуванні та секс-торгівлі
2 хв на прочитанняВчора
Фото ілюстративне
Смертоносна спека: хвиля аномальної температури вбила 2300 європейців за 10 днів
2 хв на прочитанняВчора
Сезон активності змій: в Україні 8 людей постраждали від укусів, троє з них — діти
1 хв на прочитанняВчора
Ситуація погіршується: кількість отруєних біля водоспаду Шипіт на Закарпатті зросла до 38 людей
1 хв на прочитанняВчора
Вчені дослідили, що один курс антибіотиків на рік підвищує ризик розвитку сепсису на 70%
2 хв на прочитанняВчора
Формула щастя — вчені відкрили, як виміряти радість життя
3 хв на прочитанняВчора
Більше з GreenPost
Як замаринувати курку
"Золота формула" ідеального маринаду для курки
2 хв на прочитаннягодина тому
60 ділянок під сади: «Земельний банк» пропонує землю та гранти для аграріїв
Держава пропонує 60 ділянок під сади та до 10 млн грн гранту на їх розвиток
2 хв на прочитаннягодина тому
Юлія Свириденко. Фото з відкритих джерел
Можлива наступниця Шмигаля: хто така Юлія Свириденко і що чекає на неї у кріслі прем'єра
3 хв на прочитання2 години тому
Фото ілюстративне
Реєстр біометану в Україні адаптували до стандартів ЄС
1 хв на прочитання3 години тому
Держстат зафіксував стрімке подорожчання продуктів – деякі позиції зросли на 200%
1 хв на прочитання4 години тому
Безпека, гарантії та страхування: "Метінвест" окреслив ключові умови для відновлення промисловості
2 хв на прочитання5 годин тому
Лляне поле на місці падіння метеорита: як фермер на Полтавщині поєднав космос та органічне землеробство
1 хв на прочитання6 годин тому
Готові до несподіваних поворотів? Ретроградний Меркурій вже на порозі
3 хв на прочитання9 годин тому