Лікар-кардіолог Наталія Іванюк розповідає про пролапс мітрального клапана — пролабування (провисання) однієї або обох стулок мітрального, або ж двостулкового, клапана.
Він розташований між лівим передсердям та шлуночком і складається з двох стулок — передньої та задньої.
Кардіолог пояснює, що пролапс пов'язаний зі спадковими захворюваннями сполучної тканини. Як правило, він уроджений, але може бути й набутим — при пошкодженні стулок мітрального клапана, хорд, папілярних м'язів внаслідок тривалого, посиленого кашлю, удару у грудну клітину, інфекційного ендокардиту.
Наталія Іванюк розповідає, як виглядає у нормі робота мітрального клапана: під час розслаблення серця (діастола) з лівого передсердя кров йде в шлуночок через відкритий мітральний клапан, потім клапан закривається, міокард скорочується (систола) й відбувається викид крові в аорту.
Лікар говорить, що при пролапсі стулки можуть герметично закриватися, і мітральний клапан виконує свою функцію на 100 %. Якщо ж пролапс супроводжується недостатністю (не герметичним закриттям стулок), то частина крові в систолу повертається у ліве передсердя. А це вже порушення роботи мітрального клапана.
Кардіолог пояснює, що сам пролапс не небезпечний, небезпечна недостатність. Зазвичай виражений пролапс = виражена недостатність.
Ступені пролапсу:
Як перевірити, чи є пролапс? Лікар радить зробити УЗД серця і дізнатися.
Симптоми, які можуть свідчити про пролапс двостулкового клапана:
Наталія Іванюк радить не чекати, «поки з'являться ці симптоми», «саме минеться» або «щось випити від серця», а прийти до кардіолога.
«Але щоб не допускати подібних випадків, я рекомендую проходити раз на рік кардіо-чек-ап», — говорить вона.
Також ми розповідали, навіщо потрібен магній і скільки його пити: консультує кардіолог.