Найдовша ніч року вже позаду, але світловий день ростиме ще дуже повільно. Тому проблема з тим, аби примусити себе прокинутися вранці, ще довго залишатиметься актуальною. Як же її вирішити? Про це «Дзеркало» на умовах анонімності поговорили з лікарем, чиї відповіді ми наведемо у вигляді тез.
Наприклад, якщо у людини змінний графік і їй, припустимо, достатньо прокидатися о восьмій, а він хотів би о сьомій, варто щодня ставити будильник на хвилину, дві, три раніше, ніж учора. За кілька місяців ви почнете вставати у потрібний час. Навряд при цьому вийде завжди прокидатися з радістю, але прокидатися раніше це допоможе.
Передусім для того, щоби краще спати, варто нормально засинати. Якщо людині потрібно вставати о шостій ранку, то слід лягати годин о дев'ятій-десятій вечора. При цьому за дві-три години до сну бажано не використовувати ніяких гаджетів. Біле світло від ноутбуків, телефонів подразню мозок і збільшує його активність, після чого складніше заснути. Для тих, хто не може лягти спати, не зазирнувши до телефону, зараз у гаджетах зробили спеціальний нічний режим. Із ним світло від пристрою стає більш тьмяним і жовтим, а отже, легше переноситься. Тому не забувайте його вмикати.
Другий момент для якісного сну — це харчування. За чотири-п'ять годин до того, як лягати, необхідно виключити висококалорійну їжу — жирне, солодке тощо.
Третій пункт — взимку в квартирах сильно палять, не забувайте напередодні провітрювати приміщення. Щоби підтримувати вдома вологість, краще використовувати зволожувач.
І четверте – це життєва активність. Бажано двічі на день хоча б півгодини гуляти на свіжому повітрі.
Є люди, які можуть виспатися за шість годин, а є ті, кому потрібно десять. Середньостатистичний показник — вісім годин. При цьому важливо враховувати час, коли лягаєш. Із погляду психіатрії, найкорисніший сон до півночі і з 4.00 до того моменту, коли людина прокидається. Отже, якщо у вас будильник на 6.00, то щоб виспатися, бажано лягти о 21.00-22.00. Тоді у вас буде 5 годин продуктивного сну. Чи достатньо цього? Що більше співвідношення на користь корисного сну, то краще, але знову-таки все індивідуально.
Якщо людина молода чи середнього віку (за ВООЗ це люди до 60 років), причиною може стати зміна способу життя в холодну пору. Взимку ми менше гуляємо, частіше сидимо в гаджетах, аби підбадьоритися, п'ємо більше кави, ніж улітку. Все це гірше позначається на сні, тому, якщо відчуваєте, що у вас є проблеми, спробуйте змінити спосіб життя. Якщо вже це не допомогло, тоді варто сходити до лікаря і, можливо, працювати з препаратами.
Більше новин читайте на GreenPost.