Висока «собівартість» штучного інтелекту: чому технологічні компанії втрачають гроші на ШІ-сервісах?
Поки що заробити гроші за допомогою таких сервісів, як ChatGPT, не так просто.
Технологічні компанії хочуть отримувати високі прибутки за допомогою штучного інтелекту (ШІ). Однак поки що заробити гроші за допомогою таких сервісів, як ChatGPT, не так просто. Адже «собівартість» кожної відповіді, кожного рядка коду чи кожного зображення, яке створює програмне забезпечення, доволі висока: центри обробки даних, необхідні для виконання складних обчислень ШІ, дорогі та споживають велику кількість електроенергії. Про це розповідає Die Zeit.
«Вартість обчислювальної потужності зашкалює», — написав у грудні минулого року Сем Альтман, керівник OpenAI, компанії, що стоїть за ChatGPT . На той час голосовий бот ще не був частиною Microsoft і щойно запрацював. Альтман підрахував, що кожне запитання до ШІ коштує кілька центів. Якщо взяти окремо, це не так уже й багато грошей. Але завдяки мільйонам запитів на день швидко накопичуються великі суми. Ділан Патель, аналітик SemiAnalysis, у лютому підрахував, що запуск ChatGPT коштує OpenAI до 700 000 доларів США щодня. На той час програма була ще безкоштовною, тому OpenAI щотижня втрачав мільйони. Тепер також є платна версія, орієнтована на корпоративних клієнтів.
Технологічні компанії, які повністю інвестують у штучний інтелект, мовчать про вартість технології. The Wall Street Journal нещодавно повідомила з посиланням на джерело, знайоме з цифрами, що дочірня компанія Microsoft Github мала збитки понад 20 доларів на користувача на місяць у перші кілька місяців цього року. Github продає помічника ШІ, який допомагає програмістам писати комп’ютерний код. Згідно зі звітом, менеджер Github заявив, що їхній помічник ШІ був прибутковим. Але як формуються витрати, залишається незрозумілим.
Одне можна сказати точно: вони високі.
Генеративні моделі ШІ, які можуть писати текст і створювати зображення, є надзвичайно складними системами. Їх розробка та навчання можуть тривати роки та коштувати сотні мільйонів євро. Компанії потребують гігантських серверних ферм із високопродуктивними чипами, які зараз різко зросли в ціні через величезний попит. Зарплати деяких експертів зі штучного інтелекту також можуть зрівнятися з зарплатами професіоналів Бундесліги.
У той час як класичне програмне забезпечення після його розробки може використовуватися досить економічно ефективно в повсякденному житті, поточні витрати на генеративний ШІ є величезними. Експерти вважають це однією з найбільших перешкод на шляху до прибуткової бізнес-моделі. Кожен запит до чат-бота зі штучним інтелектом або віртуального помічника коштує компаніям грошей. Тому що для кожної відповіді, кожного рядка коду чи кожного зображення, яке створює програмне забезпечення, воно має виконувати складні обчислення. Центри обробки даних, необхідні для цього, дорогі та споживають велику кількість електроенергії. Один високопродуктивний чип від виробника Nvidia зараз коштує близько 30 000 доларів. Компанії ШІ потребують їх десятки тисяч.
Технологічні гіганти все ще готові йти на збитки за допомогою своїх чат-ботів і помічників ШІ, щоб отримати якомога більшу частку ринку. Інвестори все ще готові вкладати мільярди в компанії ШІ. Вони сподіваються на потужніші чипи й ефективніші алгоритми. І що для їх ШІ можна знайти ще більше застосувань, за які компанії готові платити чималі гроші. У той же час постачальники штучного інтелекту намагаються адаптувати свої стратегії. Якщо ви не хочете нічого платити за чат-бот OpenAI ChatGPT, вам доведеться обійтися менш потужною версією програмного забезпечення.
Microsoft хоче восени вивести на ринок нового помічника зі штучним інтелектом. Ідеться про можливість створювати презентації, писати електронні листи чи підсумовувати зустрічі. Це коштуватиме користувачам 30 доларів на місяць. Для корпоративних клієнтів це може означати підвищення ціни до 83 % на додаток до продуктів Office. Google також стягуватиме додаткові 30 доларів за свого офісного віртуального помічника.
Adobe, компанія, що стоїть за Photoshop, використовує своєрідну кредитну систему, щоб уникнути надмірних втрат. Щойно користувач згенерує певну кількість зображень за допомогою ШІ, сервіс автоматично сповільнюється.
Також ми розповідали, що ШІ почали застосовувати для оцінки рибних запасів.
Окрім того, штучний інтелект за кілька годин створив 40 000 нових небезпечних отрут.