Догори
Дати відгук

Всесвітній день боротьби з карієсом: поради стоматолога

Починати дбати про зуби треба змалку, але й у дорослих не все втрачено.

5 хв на прочитання04 Червня 2021, 11:00
Всесвітній день боротьби з карієсом: поради стоматолога Всесвітній день боротьби з карієсом: поради стоматолога
Поділитись:

4 червня відзначають Всесвітній день боротьби з карієсом. Дуже мало людей не знає, що таке карієс. Він належить до найпоширеніших захворювань на Землі. За даними ВООЗ, у всьому світі карієс зустрічається у 60–90 % дітей шкільного віку і майже у 100 % дорослих.

Карієс дуже часто має ускладнення — до пульпіту і взагалі видалення зуба. Тому його треба лікувати відразу. Але набагато легше та приємніше взагалі не допустити його появи.

Як же вберегти емаль і дентин зуба від карієсу? Про це GreenPost розповіла лікар-стоматолог Анна Ялинська.

Із чого починати

Перша порада — раз на півроку відвідувати стоматолога. На щастя, в сучасному світі страх перед стоматологами минає — лікування стає комфортним, тому можна знайти «свого» лікаря-фахівця.

Отже, раз на півроку потрібно приходити на профогляд до стоматолога та на професійну гігієну: лікар знімає зубний камінь і наліт, який накопичується на зубах, травмує ясна та під яким розвивається карієс.

Якщо людина помітила, що під час чищення зубів у неї кровоточать ясна, це перший сигнал, що треба звернутися до стоматолога негайно.

Звідки береться карієс

На жаль, карієс — це хвороба, від якої потерпають усі. Ви можете правильно харчуватися, вживати продукти, які містять кальцій, але десь з’їсти шоколадку, недочистити зуби — і у вас виникає плямка, яка переростає в карієс.

Склад слини також впливає на стан зубів і м’яких тканин ротової порожнини, але шукати захворювання слід усередині організму — це можуть бути проблеми із ШКТ, щитоподібною залозою тощо. Потрібно лікувати супутні захворювання.

Як чистити зуби

Зуби завжди слід чистити після їжі, щоб не залишався наліт.

При виборі пасти краще радитися зі стоматологом — наприклад, потрібен вам той же фтор у складі чи ні. Це залежить від регіону, де ви проживаєте, складу води та вашого стилю харчування.

Щітку «за замовчуванням» треба завжди брати середньої жорсткості (медіум). Жорстка щітка травмує ясна, а м’яка не вичищає наліт. Проте у цьому питанні також краще проконсультуватись зі стоматологом.

Дуже мало людей користується флосом (зубна нитка) або зубними йоржиками. Тому багато пацієнтів звертаються з карієсом на контактних поверхнях (тобто між двома зубами). А, як відомо, попередити хворобу завжди простіше, ніж вилікувати її.

Полоскання дає змогу виполоскати те, що ми недочистили, а також освіжити подих.

Ідеальна домашня гігієна зубів — двічі на день 3 хвилини почистити зубною пастою, пофлосувати та пополоскати.  

Повторю: двічі на рік ми чистимо зуби у стоматолога і двічі на день — удома.

Коли починати чистити зуби дітям

Батькам слід буквально із першого зубчика привчати дитинку його чистити. Спочатку раз на день і м’якою щіточкою, щоб виробити звичку, щоб у дитини і думки не виникало «я сьогодні зубів не почищу».

Дитину треба зацікавити чищенням зубів. Наприклад, запитати: «Ти сьогодні будеш чистити зубки щіточкою з дракончиком чи з котиком? А зубна пасточка яка в тебе буде — рожева з полуничкою чи жовта з динькою?»

Спочатку треба буде контролювати якість чищення — допомагати діткам, якщо вони десь недочистили. А коли дитина вже може сама тримати зубну щітку, коли у неї з’являться всі молочні зуби, бажано чистити двічі на день по 3 хвилини, як і дорослим.

Як обрати зубну пасту для дитини

Всі дитячі зубні пасти з гарним складом, тому беріть ту, яка дитині сподобається зовні або на смак. У дитини має бути задоволення від процесу.

Що ще можна зробити, щоб зупинити карієс молочних зубів

Сріблення зубів уже не проводиться, натомість роблять герметизацію. Фторування призначає лікар, коли зуби чутливі або дуже багато карієсу в ротовій порожнині. Дорослим у таких випадках зуби лікують, а не фторують. Стоматолог може призначити фторування, якщо бачить, що у дитинки глибокі фісури на зубах. Що це означає? Людські зуби не плоскі, а мають горбики, і якщо в заглибинці з’являються чорні смужечки, то потрібно робити фторування зубів.

Фтор захищає зуби від карієсу. У людей, які живуть у регіонах, де багато фтору у питній воді, рідше виникає карієс. Фтором у воді славляться Полтавська та Львівська області — там у людей є таке захворювання, як флюороз, а карієс виникає рідше. За станом зубів пацієнта я часто можу вгадати, звідки він.

До слова, в Одесі пацієнтку на візку магнітне поле засмоктало в апарат МРТ.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Фото ілюстративне
Здорове тіло не смердить: звідки береться неприємний запах поту і як це можна виправити
2 хв на прочитання26 хвилин тому
Фото ілюстративне
Хворе серце, літо і дача: 5 запитань до кардіолога
5 хв на прочитаннягодина тому
Зображення згенероване ШІ
Мавпяча віспа набирає обертів: у ПАР повідомили про перший летальний випадок
1 хв на прочитання3 години тому
Зображення: ЦГЗ
Не лише внесок у благополуччя суспільства, а й користь для здоров’я: сьогодні Всесвітній день донора крові
6 хв на прочитання4 години тому
Середня довжина пеніса у деяких країнах змінилася: ось про що свідчить оновлена світова статистика
3 хв на прочитання8 годин тому
Лікарі пояснили, що не можна пити у спеку, щоб не згущувалася кров
1 хв на прочитання9 годин тому
У Києві заборонять продавати сигарети в кіосках
1 хв на прочитанняВчора
Уряд присудив премію за впровадження інновацій діагностики та лікування ендокринних і гормонозалежних захворювань
2 хв на прочитанняВчора