Догори
Дати відгук

Вплив рубок на довкілля оцінюють недбало – експерти

А Мінекоенерго ігнорує зауваження громадськості

3 хв на прочитання18 Березня 2020, 18:09
Жоден лісгосп не залучав до ОВД біологів, і жоден з представників лісгоспів не зміг пояснити, чи є у них види занесені до Червоної книги України . Фото Олега Листопада Жоден лісгосп не залучав до ОВД біологів, і жоден з представників лісгоспів не зміг пояснити, чи є у них види занесені до Червоної книги України . Фото Олега Листопада
Поділитись:

Лісгоспи формально проводять оцінку впливу на довкілля запланованих рубок. А Мінекоенерго видає позитивні висновки та ігнорує зауваження громадськості. Про це у Facebook написав експерт  ГО “Українська природоохоронна група” Єгор Гриник.

«Протягом останнього місяця більш ніж 25 лісгоспів Київської та Житомирської областей успішно завершили процедуру, отримавши “позитивний” висновок з ОВД. І лише один лісгосп – ДП “Лугинське ЛГ” – отримав відмову у висновку», – зазначає Єгор Гриник.

Таке рішення Мінекоенерго мотивувало відсутністю якісних досліджень можливого впливу рубок лісу, у тому числі на червонокнижні види та території Смарагдової мережі, передчасним проведенням громадських слухань, відсутністю квартально-видільного переліку ділянок рубок, а також тим, що не у всіх виконавців зазначена кваліфікація та ім’я по-батькові.

«Насправді, такі ж проблеми є у звітах про оцінку впливу на довкілля щодо рубок у  інших лісгоспах, але вони чомусь отримують «добро», – повідомив GreenPost аналітик організації "ЕкологіяПравоЛюдина" Петро Тєстов.

Експерти також зазначають, що жоден з лісгоспів не провів повноцінні польові дослідження флори і фауни, не врахував сучасні наукові публікації та не використав жодного адекватного методу прогнозування впливів. Переважна більшість лісгоспів навіть не змогли оприлюднити квартально-видільний перелік ділянок під рубку, аби громадськість та Мінекоенерго могли зрозуміти, які саме рубки плануються до проведення.

«Я особисто був на слуханнях ОВД п’яти лісгоспів Житомирщини. Жоден лісгосп не залучав до ОВД біологів, і жоден з представників лісгоспів не зміг пояснити, чи є у них види занесені до Червоної книги України за межами природно-заповідного фонду та як вони будуть ці види охороняти», – додав Петро Тєстов


Оцінка впливу на довкілля (ОВД) – підготовка бізнесом, органами державної влади та органами місцевого самоврядування звіту, який аналізує вплив планованої діяльності на довкілля. Звіт має пройти громадське обговорення, зауваження до звіту оцінюються або обласною державною адміністрацією, або Мінекоенерго. Ці органи мають схвалити або відхилити звіт. Без позитивного звіту проєкт – будівництво, рубки, реконструкція тощо – розпочинати не можна.


Закон про ОВД вступив в дію 8.12.2017 року. Він базується на Директиві № 2001/42 ЄС «Про оцінку впливу окремих планів та програм на навколишнє середовище», яку Україна зобов’язалася впровадити згідно з Угодою про асоціацію з ЄС. Прийняття закону також вимагалось відповідно до Протоколу про приєднання України до Договору «Про заснування Енергетичного співтовариства».

Закон про ОВД повернув громадськості можливість брати участь у обговоренні екологічно небезпечних проектів.

Також ми повідомляли, що замість передбаченого законодавством громадського обговорення впливу на довкілля від різноманітних господарчих проектів місцевим органам влади доцільно обмежитись збором письмових зауважень, які пропонується надсилати в електронній формі. Такі рекомендації оприлюднило міністерство енергетики та захисту довкілля у зв’язку з введенням в Україні карантину з 18 березня п 3 квітня.

Відомо й те, що компанія "Укргідроенерго" висловила різке незадоволення негативним висновком звіту з ОВД Каховьскої ГЕС-2.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.