- Головна
- Новини
- Еко
- Тварини & рослини
- Великих щурів залучать до боротьби з контрабандою зразків дикої природи
Великих щурів залучать до боротьби з контрабандою зразків дикої природи
Гігантські африканські щури мають винятковий нюх, добре піддаються дресируванню і успішно показують себе у співпраці з людиною.
Поширені в Африці гігантські хом'якові щури мають гострий нюх. І це раніше дозволило використовувати їх для виявлення вибухових пристроїв та збудника туберкульозу. Тепер міжнародна група дослідників показала, що гризунів виду Cricetomys ansorgei можна натренувати вловлювати запахи луски панголіну, слонової кістки, рога носорога та африканського чорного дерева. Ці ресурси дикої природи часто стають предметом контрабанди.
Експеримент із перевірки такої можливості провели у дослідному центрі некомерційної організації APOPO зі штаб-квартирою в Танзанії, яка спеціалізується на дресируванні хом'якових щурів. Наукову роботу опублікував журнал Frontiers in Conservation Science.
Раніше одну з тварин, що пройшли подібне навчання — самця на прізвисько Магава, — нагородили золотою медаллю PDSA за роботу з розмінування в Камбоджі. За своє життя цей хом'яковий щур-сапер відшукав понад 100 мін та інших боєприпасів, що не розірвалися. У 2022 році в APOPO повідомили про смерть тварини у похилому віці восьми років.
У новому проекті задіяли 11 хом'якових щурів Cricetomys ansorgei, але до його завершення три особи вибули через хворобу та смерть. Навчання включало кілька етапів, під час яких гризунів за допомогою заохочень тренували розпізнавати та запам'ятовувати цільові запахи, а також відрізняти їх від сторонніх.
Як стверджують дослідники, навчені хом'якові щури успішно знаходили потенційні контрабандні об'єкти, навіть коли їх намагалися приховати серед хибних цілей. Також тварини впоралися із завданням після тривалої перерви у контакті із зразками.
Отримані в експерименті результати заклали основу для масштабнішого навчання хом'якових щурів з виявлення контрабанди за запахом. Серед основних переваг Cricetomys ansorgei фахівці відзначили невеликі розміри та винятковий нюх, низькі витрати на підготовку та утримання, здатність працювати з різними дресирувальниками та тривалий термін життя.
Далі вчені планують опрацювати можливість залучити навчених щурів у морських портах, через які можуть переправляти вантажі з контрабандою. Для цього гризунів припускають одягнути у спеціально виготовлені жилети з прикріпленою в ділянці грудей кулькою, що видає звуковий сигнал. Потягнувши за нього при виявленні мети, хом'якові щури зможуть сповіщати дресирувальника.
Більше новин читайте на GreenPost.