Догори
Дати відгук
 • Головна
 • Новини
 • Еко
 • Величні мандрівники: як осетрові пережили динозаврів, та можуть зникнути назавжди

Величні мандрівники: як осетрові пережили динозаврів, та можуть зникнути назавжди

Редакція GreenPost разом з Всесвітнім фондом природи Україна (WWF-Україна) дослідили життя осетрових в Україні

10 хв на прочитання27 Березня 2024, 19:33
Стерлядь (фото: © Christian Fürthner)
Стерлядь (фото: © Christian Fürthner)
Поділитись:

Осетрові риби — унікальні істоти. Вони існували на Землі ще понад 200 мільйонів років та майже не змінилися з часів динозаврів, переживши щонайменше два масових вимирання. Однак 26 видів осетрових, що збереглися до наших днів, опинилися на межі зникнення. Одна з основних причин — діяльність людини. Так, при створенні судохідних шляхів через поглиблення та розширення знищуються оселища осетрових.

А греблі та інші штучні перешкоди на річках блокують шлях цих величних мандрівників до нерестовищ та зворотній маршрут до моря. Кому все ж таки вдається їх подолати очікує інша смертельна небезпека — браконьєри.

Редакція GreenPost разом з Всесвітнім фондом природи Україна (WWF-Україна) дослідили життя осетрових в Україні — у чому їхня унікальність, чому вони вимирають і що під силу кожному з нас, щоб вберегти їх від повного зникнення.  

Осетрові риби
Білуга; дослідження в рамках проєкту LIFE-Boat 4 Sturgeon (фото: © BOKU)

Екологічна роль осетрових

На “долю” осетрових випала багатогранна роль з підтримки балансу та здоров'я водних середовищ. Що й не дивно! Адже за понад 200 мільйонів років існування на Землі ці стародавні риби встигли сформувати навколо себе цілі екосистеми та стати їхньою невід'ємною частиною.

 • Еко-інженери

Осетрові — це донні риби, які використовують свої роструми, щоб шукати молюсків і ракоподібних на дні річок або озер. Цей процес, відомий як біотурбація, аерує донні відкладення, сприяє кругообігу поживних речовин і допомагає підтримувати здорові бентосні системи (сукупність організмів, що мешкають на дні водойм).

Осетрові риби
Стерлядь (фото: © BOKU)
 • Підтримка біорізноманіття

Зникнення осетрових може призвести до відчутних, якщо не катастрофічних, змін у біорізноманітті, адже вони вважаються так званими парасольковими видами.

Такі види, на перший погляд невидимо, оберігають кілька десятків інших. Зникнення парасолькових видів, як ланцюгова реакція, може призвести до: зникнення джерела їжі та комфортного середовища існування для одних видів, для інших — посилення тиску з боку хижаків, для яких парасолькові види були об'єктом полювання.

Осетрові риби
Мальки Стерляді (фото: © Christian Fürthner)

Таким чином зникнення одного парасолькового виду ставить під загрозу виживання десятків інших, що з ним пов'язані. Це руйнує екосистему, роблячи її менш стійкою до змін.

Окрім того, коли кількість осетрових зменшується комерційне рибальство переорієнтовується на інші види, що посилює тиск на останніх і сприяє зменшенню їх популяцій.

 • “Регуляторна служба”

Осетрові також є важливою ланкою харчового ланцюга: вони контролюють популяції дрібних риб та безхребетних, а також сприяють збереженню птахів та ссавців, які залежать від них.

 • Індикатори здоров'я екосистем

Осетрові — мігруючі риби, яким для нересту потрібна чиста вода з певним діапазоном солоності, температури та рівнем кисню. Їм також потрібні неглибокі, нерестові місця з донними гальковими субстратами, які підходять для відкладання ікри. Ці досить специфічні потреби роблять осетрових чутливими до змін у навколишньому середовищі, в тому числі кліматичних змін. Їхню присутність у водоймах навіть можна використовувати у якості індикатора загального стану здоров'я водної екосистеми. Зниження популяцій осетрових може свідчити про зміни навколишнього середовища, які пов'язані з кліматичними змінами, а також екологічні проблеми — такі як забруднення та значні зміни морфології русла річки.

Осетрові риби
Осетер російський (фото: © Christian Fürthner)

Важливо підкреслити, що роль осетрових в екосистемах є надзвичайно важливою. Їх зникнення може призвести до значних негативних наслідків для водних середовищ, а також для людей, які залежать від них. Тому важливо вживати заходів для збереження та відновлення популяцій осетрових.

Цікаві факти про осетрових:

 1. Осетрові є одними з найдавніших риб, які існують на Землі. Вони з'явилися понад 200 мільйонів років тому, переживши динозаврів! Їх називають живими реліктами, адже їхня зовнішність практично не змінилась з прадавніх часів. Крім того, осетрові — перехідна ланка між хрящовими (наприклад, акула) та рибами із кістковим скелетом (щука, окунь).
 2. Символ витривалості та адаптивності. Осетрові здатні мігрувати на великі відстані, при цьому з прісної води у солону і навпаки без шкоди для себе. Вони народжуються в прісній воді, потім мігрують до моря, де ростуть і нагулюють вагу, а потім знову повертаються до річок, щоб нереститися.
 3. Унікальна зовнішність. Замість звичної луски, осетрові мають п'ять рядів кісткових пластин, які називаються "жучки". Ці міцні пластини захищають осестрових від хижаків і водночас роблять їхні тіла гнучкими.
 4. Від малюка до гіганта. Осетрові вражають розмаїттям розмірів: від маленької стерляді до величезної білуги. Білуга може сягати понад 7 метрів в довжину і важити більше 1,5 тонни!
 5. Осетрові – це довгожителі серед риб. В середньому вони живуть від 50 до 60 років, а деякі види можуть жити й до 100 років — майже як люди! Наприклад, білуга готова до першого нересту лиша на 10-15 році життя. Ось чому вилов молоді цих риб особливо погано впливає на виживання осетрових в дикій природі.

Українська гордість 

З 26 видів осетрових риб, в Україні історично водилися 6. На жаль, два з них — офіційно визнані вимерлими. Інші чотири види гостро потребують охорони та збереження.

Історично води Дунаю ледь не кишіли осетровими! Проте через браконьєрство і надмірний вилов, будівництво гребель і втрату середовищ існування осетрові знаходяться на межі зникнення. Через що всі шість видів занесені до Червоної книги України:

 • Осетер атлантичний та осетер шип — зниклі види.
 • Білуга звичайна та стерлядь прісноводна — зникаючі види.
 • Осетер європейський та севрюга звичайна — вразливі види.

Європейська спільнота докладає зусиль для збереження осетрових як на рівні держави, так і за участю громадських організацій. Україна також залучена до цього процесу! Міндовкіллям затверджений План дій щодо збереження осетрових риб (родина Acipenseridae) в Україні на період 2021-2030 роки, розроблений спільно з WWF-Україна, науковцями та експертами. Його мета — відновлення популяції осетрових риб.

Давай разом врятуємо осетрових від зникнення!

 • Виловив — відпусти!

Осетрові — єдине джерело чорної ікри, що дуже цінується. Проте виробництво чорної ікри в фермерських господарствах — це трудомісткий та складний процес. Осетрових потрібно вирощувати протягом багатьох років, перш ніж вони досягнуть віку, коли можна отримати  ікру.

Як результат, безконтрольний вилов та браконьєрство стали однією з головних загроз виживанню осетрових в усьому світі!

Вилов осетрових риб в Україні заборонений і контролюється законом.

Якщо під час рибалки ви помітила представників осетрових у сітках, якомога швидше звільніть їх. Намагайтесь не торкатись і не стискати рибу, не тримайте довго без води — будь-яке ушкодження може призвести до її загибелі. Навіть якщо риба вже мертва, її необхідно випустити: за вилов осетрових, навіть мертвих, передбачено штраф.

 • Купуйте сертифіковану ікру

В Україні є фермерські господарства, де осетрових вирощують у аквакультурі, тобто у спеціально створених для цього умовах. Такий спосіб вирощування є законним — він не шкодить природнім екосистемам та не знищує популяції вільноживучих осетрових.

Однак буває складно визначити походження риби чи ікри. Тому у закладах харчування запитуйте про сертифікацію рибного господарства, з якого надходить м’ясо осетрових чи ікра. У магазинах — шукайте на упаковці маркування, яке гарантує законний та екологічний видобуток. На баночці з ікрою має бути стрічка з кодом CITES (Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення). Цей код підтверджує законне виготовлення чорної ікри на аквакультурній фермі.

Пам’ятайте, що відповідальне споживання осетрових — запорука збереження цих прадавніх риб!

 • Не забруднюйте воду

Важкі метали, пестициди, поживні речовини потрапляють у воду, осідають у зябрах, шкірі та слизових оболонках осетрових риб, повільно їх отруюючи. Мінімальне, що кожен з нас може зробити, – відмовитися від фосфатних пральних порошків та миючих засобів. Ці речовини – одні з найпоширеніших забруднювачів наземних водойм. Вони завдають суттєвої шкоди не лише осетровим, але й іншим видам риб та довкіллю загалом.

 • Стань на захист середовища існування осетрових

Всі осетрові — це мігруючі риби, які долають великі відстані між нерестовищами в середній та верхній течії річок і ділянками нагулу в нижній течії або морі. Така стратегія допомагає осетровим підтримувати великі популяції, але водночас робить їх надзвичайно вразливими до будь-яких змін водного середовища.

Зведення гребель на річках та пов’язана з цим втрата оселищ є однією з основних причин глобального скорочення популяції осетрових. 

У 2020 році один з видів осетрових — Веслоніс китайський — був оголошений вимерлим! Головною причиною його зникнення стало будівництво гребель, зокрема греблі Гечжоуба на протоці річки Янцзи в Китаї. Ця гребля не має спеціальних “рибоходів” або інших обхідних шляхів, що відрізало Веслоноса китайського від його нерестовищ вище за течією.

Наразі у багатьох країнах з'являються ініціативи, які покликані захищати критичні середовища існування осетрових, а також відновлювати вільнотекучі річки!

Зокрема, загальноєвропейський проєкт “Відкриті річки” покликаний дослідити наявні перешкоди для відновлення вільної течії річок в межах усього басейну Дунаю. Проєкт реалізовують за підтримки європейської грантової організації "Open Rivers Program" і в рамках загальноєвропейського руху "Living Rivers Europe" ("Живі європейські річки"). Спільні зусилля в межах цього проєкту на початку 2024 року об'єднали WWF-Україна та Басейнове управління водними ресурсами річок Прут та Сірет. 

 • Підтримуйте природоохоронні фонди та ініціативи

На жаль, в Україні науковцям заборонено виловлювати осетрових для моніторингу чисельності та якості їхньої популяції. В інших країнах, де мешкаютьосетрові, моніторинг дозволений. Це дає можливість не лише дослідити чисельність популяції, але й вживати заходів для її відновлення. Інша проблема — державне фінансування природоохоронних заходів, яке є недостатнім, особливо в умовах війни в Україні.

Тому суттєву роль у захисті зникаючих видів відіграють фонди, волонтери та природозахисні проєкти. Один з набільших серед них — LIFE-Boat 4 Sturgeon. Мета проєкту – врятувати від вимирання чотири види осетрових, які залишилися в Дунаї: стерлядь прісноводна, осетер російський, севрюга звичайна та білуга звичайна. ЄС забезпечує більшу частину фінансування проєкту LIFE-Boat 4 Sturgeon через Програму LIFE.

Збереження цих унікальних риб — наша спільна відповідальність. Осетрові — це частина природного багатства України, і ми повинні зробити все можливе, щоб зберегти їх для майбутніх поколінь.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.