Величезний «айсберг» серед пустелі: ось як виглядає найбільший монолітний камінь у світі
Скеля змінює свій колір протягом доби залежно від освітлення.
У самому центрі Австралії, посеред пустелі, розташована дивовижна скеля Улуру, яка вважається найбільшим кам'яним монолітом у світі. Він сформувався близько 500 млн років тому. Лише зовні видима довжина цього величезного об'єкта становить 3,6 км, ширина — 2,9 км, а відносна висота — 348 м (майже як Емпайр-стейт-білдінг). Але видима частина — лише верхівка великого «айсберга»: камінь іде вглиб землі більш як на 6 км. «Дзеркало» показує, як виглядає ця знаменита скеля, котра приваблює сотні тисяч туристів щороку.
Науковці вважають, що Улуру виникла, коли ця частина Австралії була прихована під водою. Її сформували два масиви, один із яких складався з піску, а інший — з осадової гірської породи. Рух тектонічних плит і тиск морської води на них призвели до того, що ці два об'єкти спресувались у скелю. Коли Австралія висохла і морське дно перетворилося на посушливу пустелю, Улуру постала перед нами у тому вигляді, як ми знаємо її сьогодні. Свого яскраво-червоного кольору скеля набула через те, що багаті на залізо мінерали в ній іржавіють під впливом зовнішнього середовища.
Улуру розташована посеред величезної Великої Піщаної пустелі, проте біля неї жили і живуть люди. Наскельні малюнки дозволяють науковцям зробити висновок, що аборигени Австралії жили біля цього моноліту ще 10000 років тому.
Підтримувати життя в спекотній пустелі, де вдень температура підіймається вище 40 °C, допомагає колодязь Мутіджулу. З джерела всередині скелі б'є чиста крижана вода. Він мав дуже важливе значення, враховуючи пустелю, що розкинулася на багато сотень кілометрів. Завдяки джерелу гора стала символом життя — до неї ставилися з повагою як до годувальниці та матері всього живого.
Унікальний скельний велетень змінює свій колір протягом доби залежно від освітлення. На світанку чорний силует гори поступово світлішає, набуваючи темно-лілового відтінку. Коли сонце здіймається вище, Улуру спалахує пурпурово-червоним кольором, потім рожевіє, а опівдні стає золотою. Весь день продовжується фантастична гра кольору. Надвечір гора-«хамелеон» знову перетворюється на темний силует на тлі пустелі.
Червоний моноліт Улуру є центром Національного парку Улуру — Ката-Тьюта, це одне з найпопулярніших туристичних місць Австралії. З більшості великих міст країни відвідувачі дістаються сюди літаком через аеропорт Улуру. Масовий туризм до каменю почався в 1950 році, і зараз його відвідують 0,5 млн людей на рік.
Зважаючи на святість місця, аборигени не люблять, коли по їхній горі ходять туристи. З 1985 року Улуру офіційно належить аборигенському племені анангу — щоправда, кам'яний гігант був зданий в оренду уряду строком на 99 років для використання як національний парк. Щорічна плата за оренду складає 75 тис. австралійських доларів плюс 20 % кожного вхідного квитка. А з 2019 року на скелю офіційно заборонено підійматися. Місцеві племена вимагали цієї заборони понад 10 років.
Рейнджери парку Улуру змінюють запобіжні таблички за день до набуття чинності постійної заборони на сходження на моноліт Улуру після десятирічної боротьби корінного населення за закриття туристичної стежки. Північна територія, Австралія, 25 жовтня 2019 року. Фото: Reuters
Більше новин читайте на GreenPost.