Догори
Дати відгук

Важить майже 3 кг: на Івано-Франківщині знайшли старовинний раритет — зуб мамута (ФОТО)

Деякі селяни припускають, що це міг бути загублений молочний зуб

2 хв на прочитання24 Квітня 2023, 18:00
Поділитись:

Музей-світлицю села Молодкова Надвірнянського району на Івано-Франківщині, куди його жителі зносять зі своїх домівок старожитності, у ці дні поповнив унікальний експонат. Ним став зуб мамута (так правильно називати вимерлих велетенських тварин, яких у нас помилково калькують з російської, як мамонт)

Цей раритет знайшов на межі села Старуні і хутора Фабрики місцевий краєзнавець, любитель природи, який через скромність називати себе не хоче.

Зуб мамута важить 2 кг 642 грами. Його розміри — 21×14 см. Деякі селяни припускають, що це міг бути загублений молочний зуб мамута, бо інакше в одному місці було б знайдено всю щелепу тварини. За словами Віталія Дричака, швидше за все, цей молочний зуб випав, а його власник пішов собі далі…

— У минулому столітті на межі Молодкова і Старуні знайшли рештки мамута, його згодом перевезли до Природничого музею у Львові, — розповідає кореспондентові «Високого Замку» художній керівник Молодківського будинку культури Уляна Пилип’юк. — А тепер, напевно, знайшли і один з його зубів. Утім, він може належати якісь іншій велетенській тварині — наукових досліджень палеонтологи ще не проводили. Просто ми заглянули в Інтернет — і ця знахідка виявилася дуже подібною до зуба мамута…

До слова, інші, більші рештки мамута, про якого згадувала нам пані Уляна, надибали колись у соляній шахті, там вони добре збереглися. Молодків славиться покладами озокериту і соляною ропою. З неї молодківці ще й досі виварюють сіль, виготовляючи конусоподібні гурманці (грудки солі).У цій ропі місцеві жителі засолюють сало. Тож почасти зрозуміло, чому тут так добре збереглися останки прадавньої тварини. Жителі села і його гості зможуть побачити цю знахідку вже 25 квітня, коли у будинку культури відкриють відповідну експозицію.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко