Догори
Дати відгук

У Софіївському водосховищі на Кіровоградщині орендарі без дозволу спустили воду

Екологи кажуть, що поряд можуть засохнути дерева й чагарники.

4 хв на прочитання08 Листопада 2023, 09:15
На Кіровоградщині орендарі без дозволу спустили воду На Кіровоградщині орендарі без дозволу спустили воду
Поділитись:

Водосховище розташоване на річці Сугоклія у Компаніївській громаді Кропивницького району. Цей скид води здійснюється несанкціоновано.  Про це інформує Суспільне, якому це розповіла начальниця регіонального офісу водних ресурсів Катерина Гайдук. 

Поряд з водосховищем розташоване село Голубієвичі. Тут живуть 320 людей. На рівень води у криницях та свердловинах спуск води у сховищі не вплинув, розповів староста Сергій Лаврусенко.

За підрахунками представника відділу іхтіології Держагентства меліорації та рибного господарства Андрія Бірюкова, на верхній частині водосховища (біля дамби) рівень води впав на чотири метри.

"Вода з берегів відійшла майже на середину самого водосховища, що значно шкодить водосховищу. Держрибагентство може контролювати виключно загибель аборигенних видів риб. На даному етапі ми їх загибелі не побачили. Оскільки це є об’єктом аквакультури, то орендарі земель водного фонду самі зариблюють і використовують цей ставок для своїх інтересів", - говорить Бірюков.

Відомо, що орендарі сховища повинні були отримати дозвіл на спуск води від регіонального офісу водних ресурсів, пояснила його начальниця Катерина Гайдук.

"Цей скид води здійснюється несанкціоновано. Жодних дозвільних документів орендар чи користувач не отримував у регіональному офісі водних ресурсів. На сьогодні уже скинули із водосховища півтора мільйона метрів кубічних води, і ми ще місяць тому звернулися до органів, до повноважень яких належить контроль за дотриманням роботи водних об’єктів, — до Компаніївської селищної ради й до державної екологічної інспекції".

У Софіївському водосховищі на Кіровоградщині орендарі без дозволу спустили воду. Про це Суспільному сказала начальниця регіонального офісу водних ресурсів Катерина Гайдук. Водосховище розташоване на річці Сугоклія у Компаніївській громаді Кропивницького району. Суспільне дізнавалося, до чого може призвести обміління.

Чи позначилося обміління на криницях людей

Поряд з водосховищем розташоване село Голубієвичі. Тут живуть 320 людей. На рівень води у криницях та свердловинах спуск води у сховищі не вплинув, розповів староста Сергій Лаврусенко.

"У нас централізоване водопостачання, дві свердловини по 100 з чимось метрів. У літній період води там не вистачає, але тоді БАМ був набраний. Виходить, що вода не від БАМу поступає у ці свердловини".

Місцевий житель Микола Дмитренко розповів, що його криниця раніше мала глибину 22 метри.

"Зараз я не знаю, але воно 700 літрів як накачувало, так і накачує".

Як спуск води може вплинути на рибу

За підрахунками представника відділу іхтіології Держагентства меліорації та рибного господарства Андрія Бірюкова, на верхній частині водосховища (біля дамби) рівень води впав на чотири метри.

"Вода з берегів відійшла майже на середину самого водосховища, що значно шкодить водосховищу. Держрибагентство може контролювати виключно загибель аборигенних видів риб. На даному етапі ми їх загибелі не побачили. Оскільки це є об’єктом аквакультури, то орендарі земель водного фонду самі зариблюють і використовують цей ставок для своїх інтересів".

Начальник відділу екоінспекції Придніпровського округу Сергій Погребняк пояснив, що не можуть провести перевірку наслідків спуску води у водосховищі: "Згідно з постановою 303 Кабміну від 13 березня 2022 року перевірки будь-яких суб’єктів господарювання заборонені. Але водночас дерева, чагарники засихають, оскільки води не стає. Також порушується режим роботи інших водних об’єктів, які розташовані нижче по річищу від цього водосховища".

Згідно з договорами земельні ділянки загальною площею понад 65 гектарів під водосховищем у 2009 році передали в оренду підприємству "РибХозТорг-Кіровоград" для рибогосподарських потреб, розповів голова громади Олександр Маслюков. Термін оренди склав 25 років. За словами Олександра Маслюкова, орендна плата сплачується постійно — 25 тисяч гривень на рік.

Зі слів голови, про те, що у водосховищі спустили воду, дізнався з соцмереж.

"Представники власника орендованої цієї водойми повідомили, що вони мають намір спустити рівень води, що у них офіційно оформлені всі дозволи від Держводагентства. Їхні пояснення були — для того, щоб відремонтувати дамбу. Ми як орган влади маємо тільки контролювати й доводити до відома жителів, коли саме буде проводитися цей спуск. У нас поки не було офіційного повідомлення".

Штраф екоінспекції підприємству за роботу без дозволу складає всього 136 гривень.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Боротьба з попелицею Знищення шкідників Народні засоби
Завжди тримайте цю спецію на кухні: на городі попелиця боїться її як вогню
1 хв на прочитання8 хвилин тому
Фото: Телеграм-канал «Садівник»
Плетіння з сортової верби — багатофункціональне рішення для ландшафтного оформлення саду (ФОТО)
1 хв на прочитання7 годин тому
Пташенята чорного лелеки. Фото: Панчук Олександр. WWF-Україна
На Київщині створили охоронні зони для захисту рідкісних птахів
3 хв на прочитанняВчора
Чим підживити розсаду Ретунії Народні засоби Квіти
Просто додайте коньяку: чим підживити розсаду петунії
1 хв на прочитанняВчора
Рада ЄС ухвалила спірний закон про відновлення екосистем
2 хв на прочитанняВчора
Міксбордери і рокарії з хвойними рослинами на ділянці (ФОТО)
3 хв на прочитанняВчора
Представники бізнесу обговорили практичні аспекти оцінки впливу на довкілля на зустрічі з Міндовкілля
2 хв на прочитання17 Червня 2024
ДБР викрило посадовця лісомисливського господарства, який організував незаконну порубку лісу в Нацпарку
1 хв на прочитання17 Червня 2024