- Головна
- Новини
- Здоров'я
- Медицина за кордоном
- У Швеції вперше пересадили матку від загиблої жінки
У Швеції вперше пересадили матку від загиблої жінки

23.02.2020 | Дмитро Шинкарук
Шведська дослідницька група медиків вперше пересадила матку від померлого донора. Про це йдеться у статті, опублікованій на сайті Медичної
академії університету Гетеборга. Операція пройшла без ускладнень і реципієнт почувається добре.
Пересадку здійснили у грудні 2019 року під керівництвом Матса Бреннстрьома, лікаря-консультанта та професора акушерства та гінекології університету. Дослідницька група планує здійснити ще п’ять таких трансплантацій протягом 2020-21 років.
На сьогоднішній день у світі народилося три немовляти після
трансплантації матки від померлого донора: одне в Бразилії та двоє у США. Перше таке народження у Швеції може відбутися у 2021 році.
«Це добре, що ми почали. Тепер ми також можемо сказати іншим учасникам дослідження, які перебувають у списку очікування, що перша трансплантація пройшла успішно», - зазначив Матс Бреннстрьом.
До того у Швеції трансплантацію матки проводили лише при залученні живого донора - часто матері реципієнта, а в деяких випадках – близької подруги. Мета апробації нового методу - розширити спектр варіантів перед можливим встановленням трансплантації матки.
Таким чином, кількість потенційних донорів зросте. Навіть жінки, у яких немає донора, можуть розраховувати на трансплантацію. Більше того, живому донору не потрібно проходити через наркоз та операцію.
Донором при пересадці виступила померла жінка репродуктивного віку, яка вже народжувала. Її родичів запитали про її ставлення до донорства органів, як це роблять завжди, коли потенційного донора немає у відповідному реєстрі.
"Їх також запитали конкретно про її матку, оскільки це новий орган у цьому контексті. Згідно з етичним дозволом на дослідження, необхідно було окремо згадати матку", - пояснив Матс Бреннстрьом.
30-річну жінку реципієнта викликали в університетську лікарню Сальгренська для проведення операції у найкоротші терміни. Вона змогла повернутися додому вже через п’ять днів, а зараз перебуває під наглядом і доглядом так само, як і будь-яка інша жінка з пересадженою маткою у Швеції.
Лікарі планують цієї осені, через десять місяців після операції, ініціювати вагітність. Це буде зроблено шляхом поміщення у трансплантовану матку ембріона, який утворився після запліднення in vitro перед трансплантацією.
З моменту наукового прориву Швеції у 2014 році, коли відбулося перше у світі народження від пересадженої матки, ще вісім немовлят - у тому числі три пари братів - народились в рамках "Дослідження 1". Останнє народження в цьому дослідженні відбулося у січні 2020 року.
У 2019 році в проєкті "Дослідження 2" народилася дитина. У цьому дослідженні було застосовано нову технологію, що дозволяє робити менш інвазивні операції на донорі. Остання з восьми операцій у цьому дослідженні була проведена у листопаді 2019 року. На даний момент триває одна вагітність.
Деякі учасниці обох досліджень отримали добро на проведення
трансплантації та пройшли штучне запліднення, але з різних причин не змогли завершити дослідження. Це сталося через поганий стан судин матки донора та через необхідність хірургічно видалити пересаджену матку. Зараз їх включили до списку на пересадку матки від загиблих людей.







