Соціальний джетлаг — це коли ви в будні рано встаєте на роботу, у вихідні — пізно прокидаєтесь і пізно засинаєте. Пізно прокидаєтеся — це намагаючись компенсувати недосипання, а пізно прокидаєтеся часто через розваги, зрушені пізно на вечір. Такі щотижневі зрушення порушують роботу наших внутрішніх годинників аналогічно польотам літаком зі зміною часових поясів, пояснює кандидат медичних наук, автор і ведучий навчальних семінарів із ресурсів здоров’я Андрій Біловешкін.
«Отже, у п'ятницю ви летите на захід, у понеділок — знову на схід. Коли летимо на схід, ритми відновлюються повільніше, тому в понеділок вам найгірше. Якщо різниця у пробудженні між вихідними та буднями більше 5 годин, то навіть тижня на відновлення буде недостатньо. Близько третини населення мають соціальний джетлаг на 2 і більше годин», — говорить експерт.
Він наводить цифри: якщо ви прокидаєтеся на вихідних навіть на одну годину пізніше, це збільшує шанс на ожиріння на 30 %. Ба більше, соціальний джетлаг серйозно збільшує ризик депресії, частоту куріння, вживання алкоголю й інших дофамінових стимуляторів.
Що робити? Андрій Біловешкін наголошує, що сон краще не брати в кредит, адже процентні ставки такого кредиту небезпечні для здоров'я: навіть якщо ви начебто виспалися, є непомітний ризик недосипання у вигляді метаболічних і когнітивних порушень.
«Завжди вставайте в один і той же час! Якщо ви недоспали, то лягайте раніше чи поспіть один цикл (півтори години) вдень. Пам'ятайте, що режим — передусім! Усім приємних та корисних пробуджень. Скасування кофеїну на вихідних дозволить піти спати на вихідні раніше. Звичайно, можна вдаватися для корекції соціального джетлагу до різних способів, але нормалізація способу життя — перше, з чого треба розпочати!» — підкреслює експерт.
Більше новин читайте на GreenPost.