Догори
Дати відгук

Туреччина заборонила планові кесареві розтини

Нове рішення Міністерства охорони здоров'я викликало гострі дебати.

2 хв на прочитання07 Травня 2025, 14:51
У Туреччині заборонили планові кесареві розтини: реакція суспільства. Фото: Nina Janeckova/Westend61/IMAGO У Туреччині заборонили планові кесареві розтини: реакція суспільства. Фото: Nina Janeckova/Westend61/IMAGO
Поділитись:

У Туреччині набуло чинності нове положення Міністерства охорони здоров'я, яке суттєво обмежує проведення планових кесаревих розтинів у невеликих медичних центрах. Згідно з постановою, опублікованою 19 квітня в "Офіційній газеті Турецької Республіки", приватним клінікам, які не мають власних операційних, буде заборонено проводити планові операції без обґрунтованих медичних показань. У перспективі планується взагалі заборонити таким закладам відкривати пологові відділення, повідомляє DW.

Окрім цього, нові правила передбачають обов'язкове цифрове документування даних пацієнтів та підвищення стандартів безпеки та прозорості в медичних установах. Регулярні перевірки мають забезпечити дотримання наукових рекомендацій при проведенні медичних процедур.

Це рішення Міністерства охорони здоров'я викликало бурхливу дискусію в турецькому суспільстві. Прихильники нововведень, не наводячи конкретних даних, стверджують, що кількість кесаревих розтинів у країні і так знижується.

Проте статистика свідчить про те, що Туреччина залишається однією з лідерок за частотою використання кесаревого розтину серед країн Європи та Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). Якщо у європейських країнах, таких як Швеція, Нідерланди та Франція, кесарів розтин застосовується переважно за медичними показаннями та за згодою жінки, то в Туреччині цей показник сягав 57,2% у 2022 році.

Критики нової політики вбачають у ній втручання держави у право жінки самостійно приймати рішення щодо свого тіла та способу народження дитини. Представники організацій із захисту прав жінок наголошують, що подібні обмеження є проявом женоненависницького підходу та порушують конституційні права людини.

"Держава не повинна диктувати жінкам, як вони повинні народжувати", - заявила представниця турецької правозахисної організації Lila Dach. Голова Федерації жіночих асоціацій Туреччини Джанан Гюллю також вважає, що постанова міністерства охорони здоров'я прямо порушує конституцію країни та міжнародні конвенції.

Опозиційна Республіканська народна партія (РНП) також висловила стурбованість нововведеннями, особливо щодо жінок, які проживають у сільській місцевості, де невеликі медичні центри часто є єдиним доступним джерелом медичної допомоги. Заступниця голови РНП Айлін Назліака підкреслила, що заборона планових кесаревих розтинів у таких закладах може призвести до погіршення безпеки майбутніх матерів.

Нова постанова Міністерства охорони здоров'я Туреччини стала черговим епізодом у тривалій дискусії про роль держави у питаннях сім'ї та репродуктивного здоров'я жінок, особливо на тлі політики консервативного уряду, який вже давно закликає турецьких жінок мати більше дітей.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.