Третина росіян не може сказати про Путіна нічого поганого — опитування
68 % респондентів хотіли би бачити чинного президента Росії на цій посаді і після 2024 року.
Левада-центр опублікував результати проведено 22-28 червня 2023 року загальноросійського опитування, метою якого було дізнатися ставлення до Володимира Путіна. Опитування проводилося шляхом особистого інтерв'ю за репрезентативною всеросійською вибіркою міського та сільського населення обсягом 1634 особи віком від 18 років і старше у 137 населених пунктах, 50 суб'єктах РФ.
Більшість респондентів описують своє ставлення до Путіна як позитивно-нейтральне. Дві третини опитаних хотіли б переобрання чинного глави держави у 2024 році. Прихильники його переобрання пояснюють це тим, що Путін «веде правильну політику», «добрий лідер», «за народ», «йому немає альтернативи». Противники переобрання свідчать, що він «уже довго на посаді», «не подобається його політика», «потрібні зміни». На думку опитаних, В. Путін висловлює інтереси «силовиків», а також «простих людей», «олігархів» і «середнього класу».
Щодо президента РФ, як і раніше, переважають позитивно-нейтральні оцінки. Близько чверті (23 %) респондентів описують своє ставлення до Путіна як «симпатію», ще 19 % — як «захват»: порівняно з минулим роком частка таких оцінок практично не змінилася. Ще 12 % респондентів говорять про «нейтральне, байдуже» ставлення до свого президента, близько третини (31 %) не можуть сказати про нього нічого поганого.
Як і торік, більшість опитаних хотіли би бачити Путіна на посаді президента Росії і після 2024 року — їх 68 % (у травні 2022 року — 72 %). П'ята частина 20 % (у травні 2022 року — 19 %) не хотіла б його переобрання на пост глави держави.
Найчастіше про бажання бачити Путіна президентом після закінчення нинішнього терміну говорили респонденти 55 років і старше (74 % за те, щоб залишився, і 17 % проти цього), ті, хто довіряє ТБ як основному джерелу інформації (86 % проти 8 %), найбільш заможні росіяни (72 % проти 17 %) та опитані, які вважають, що справи в країні йдуть у правильному напрямку (85 % проти 7 %). За те, щоб В. Путін залишив свою посаду в 2024 році, частіше виступали опитані 18-24 років (60 % за те, щоб залишився, і 25 % проти цього), читачі Інтернет-видань (55 % проти 31 %), кому зароблених коштів ледве вистачає на їжу (66 % проти 22 %), і опитані, які вважають, що країна рухається неправильним шляхом (34 % проти 55 %).
З тих, хто хоче, щоб В. Путін залишався президентом після 2024 року, 29% опитаних висловлюють таке бажання, тому що він «веде правильну політику, зміцнює державу», 20 % — оскільки він «лідер, добрий президент», по 17 % — оскільки він «за народ, за стабільність» і «більше нема кому, немає альтернативи».
Опитані, які не хочуть, щоб чинний глава держави переобирався на наступний термін, називають такі причини: «довго на посаді, втомилися від нього та його правління» (23 %), «не подобається його політика, руйнує країну, введення пенсійної реформи, порушення конституції» (18 %), «потрібні зміни, зміна влади» (18 %).
39 % опитаних вважають, що Путін висловлює інтереси «силовиків» — цей показник практично не змінився за два роки. 29 % респондентів вважають, що він висловлює інтереси «простих людей» — найвищий показник за час спостережень. Ще чверть (у серпні 2021 року — 40 %) вважають, що глава держави висловлює інтереси олігархів. Окрім того, зросла частка опитаних, які вважають, що В. Путін захищає інтереси середнього класу — з 16 % у 2021 році до 24 % у цьому.
Також 72 % жителів Росії задоволені вирішенням конфлікту 24 червня — опитування.