Догори
Дати відгук

Трамп обіцяє налагодити польоти на Марс: наскільки це реально?

Людство досі не змогло повернутися на Місяць, що за космічними масштабами вважається менш складним завданням.

3 хв на прочитання21 Лютого 2025, 20:21
Здвоєний космічний апарат Mars Cube One (MarCO), що пролітає над Марсом із Землею та Сонцем вдалині. Зображення: NASA/JPL-Caltech via AP Здвоєний космічний апарат Mars Cube One (MarCO), що пролітає над Марсом із Землею та Сонцем вдалині. Зображення: NASA/JPL-Caltech via AP
Поділитись:

Під час інавгурації в січні Дональд Трамп пообіцяв відправити американців на Марс. Як вважають аналітики, заява зроблена з розрахунком на соратника, мільярдера Ілона Маска. Поставлена ​​Білим домом мета викликала багато запитань у експертів — не в останню чергу тому, що людство досі не змогло повернутися на Місяць, що за космічними масштабами вважається менш складним завданням. Наскільки ймовірно, що люди загалом і американці зокрема зможуть ступити на Марс до кінця терміну Трампа у 2029 році? Про це розповідає Euronews.

Далеко та складно

Марс розташований за 225 млн км від Землі, і шлях до туди стане для людини найдальшою космічною подорожжю.

Американське космічне агентство НАСА вже висаджувало роботів на Марс, але лише 12 із її 19 спроб були успішними, а місії за участю людини, уточнюють експерти, ставлять нові проблеми, якими тільки належить зайнятися.

Наприклад, тонка атмосфера Марса наповнена пилом і приблизно 95 % складається з вуглекислого газу. Будь-який апарат, який захоче спуститися на планету, має бути захищений від перегріву, що, за словами НАСА, вимагатиме нових рішень у галузі навігаційних технологій.

На самій планеті астронавти можуть зіткнутися з довгими періодами запорошених бур, зменшенням кількості сонячної енергії, необхідної для живлення пристроїв, та сильними вітрами, йдеться в документі НАСА від 2024 року.

До того ж якщо трапиться щось із обладнанням, через віддаленість можливості ремонту обмежені. За словами представників НАСА, для успішної місії необхідно створити передові рухові установки на ядерній енергії, надувні шасі, скафандри, лабораторії, супутники та системи електропостачання поверхні, здатні витримати екстремальні перепади температури та тиску на Червоній планеті.

Готуватися треба добре: за оцінками експертів, астронавтам потрібно близько шести місяців, аби дістатися Марса, і приблизно два роки, щоб виконати місію від початку до кінця.

Летимо на Місяць, думаємо про Марс

За словами директора Європейського інституту космічної політики Германа Людвіга Меллера, багато технологій, які НАСА планує для Марса, спочатку можуть бути випробувані на Місяці. Нині в НАСА працюють над місіями Artemis II і III — для того, щоб відправити людей на Місяць уперше з часів місій Apollo у 1960-х роках.

Для гармонізації місячного та марсіанського напрямів НАСА розвиває проект «Архітектура Місяця та Марса», вивчаючи взаємозв'язок цих двох місій. Наприклад, посадка космічних апаратів на Місяць дозволить одержати «цінні відомості» перед висадкою на Марс, зазначають фахівці.

Після серії затримок старти по лінії Arthemis можуть відбутися вже 2026 року.

Меллер попереджає, що Китай, Європа чи Індія можуть виграти відновлену гонку за Місяць, якщо адміністрація Трампа сфокусується виключно на Марсі, відсунувши місячні проекти.

І хоча Трамп ще не оприлюднив свої плани щодо місії на Червону планету, Меллер переконаний, що до неї залучать Маска. Мільярдер пожертвував 277 млн доларів на передвиборчу кампанію Трампа і став одним із найближчих радників президента. Його компанія SpaceX також є одним із підрядників НАСА. Маск уже анонсував запуск п'яти безпілотних космічних кораблів Starship на Марс до 2027 року. Цей термін він пояснив зближенням Землі та Марса, яке зазвичай відбувається трохи рідше ніж раз на два роки. За словами Маска, якщо місія виявиться вдалою, то через чотири роки його компанія займеться пілотованими польотами.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.