Догори
Дати відгук

Система охорони здоров'я України потребує 19,4 мільярда доларів на відновлення

За три роки повномасштабної війни українська медична інфраструктура зазнала значних руйнувань та потребує стратегічних інвестицій.

3 хв на прочитання02 Березня 2025, 22:38
Система охорони здоров'я України потребує 19,4 мільярда доларів на відновлення після трьох років війни Система охорони здоров'я України потребує 19,4 мільярда доларів на відновлення після трьох років війни
Поділитись:

Три роки повномасштабної війни, яку розв'язала Росія проти України, завдали колосальних збитків цивільній інфраструктурі країни, зокрема системі охорони здоров'я. Згідно з даними, представленими у звіті «Четверта швидка оцінка завданої шкоди та потреб на відновлення» (Fourth Ukraine Rapid Damage and Needs Assessment – RDNA4), загальні потреби у відновленні та реконструкції медичної галузі протягом наступних десяти років оцінюються у 19,4 мільярда доларів США.

Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я України, підкреслює масштаб проблеми: "Три роки повномасштабної війни, розв'язаної росією, заподіяли значну шкоду українській системі охорони здоров'я. Відповідно до оцінок Світового банку та ЄС потреби сектору охорони здоров'я наразі вже оцінюються у понад 19 мільярдів доларів США. Ця цифра проміжна. Однак очевидно, що система охорони здоров'я потребує значних інвестицій та їх раціонального використання".

Міністр наголошує на двох ключових напрямках роботи: забезпечення стійкості системи в умовах війни та одночасне зосередження на відновленні, поєднуючи його з процесами реформування відповідно до принципу "краще, ніж було". Для цього цьогоріч була затверджена Стратегія розвитку системи охорони здоров'я до 2030 року.

Зростання збитків та географія руйнувань

У порівнянні з попередньою оцінкою RDNA3, що була оприлюднена в лютому минулого року, загальні втрати сектору охорони здоров'я збільшилися на 8,9%. Потреби у відновленні та реконструкції на наступне десятиліття зросли на 14%. Кількість пошкоджених закладів охорони здоров'я зросла на 36,7%, аптек – на 2,2%.

Найбільших руйнувань зазнала медична інфраструктура у Донецькій області – 37,8% від загальної вартості збитків. Далі йдуть Харківська (12,6%), Луганська (12,5%) та Херсонська (7,3%) області, де бойові дії були найбільш інтенсивними.

Міжнародна підтримка та стратегія відновлення

Оновлена «Швидка оцінка завданої шкоди та потреб на відновлення (RDNA4)» була представлена 25 лютого 2025 року Урядом України спільно з Групою Світового банку, Європейською Комісією та Організацією Об'єднаних Націй. Документ визначає, що загальна вартість відбудови та відновлення в Україні становить 524 мільярди доларів США (506 мільярдів євро) впродовж наступного десятиліття.

Під час презентації звіту Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль висловив вдячність партнерам, які допомагають Україні у відновленні, та закликав як країни, так і приватний бізнес активніше долучатися до відбудови країни.

Віцепрезидент Світового банку у справах регіону Європи та Центральної Азії Антонелла Бассані підкреслила неймовірну стійкість українців в умовах завданої масштабної шкоди. За її словами, оновлена оцінка відображає прогрес, досягнутий Україною як у фізичному, так і в економічному відновленні.

Проєкти та перспективи "кращого відновлення"

Світовий банк залишається надійним партнером України у сфері охорони здоров'я. Наразі впроваджуються три спільні проєкти Міністерства охорони здоров'я України та Світового банку:

  • "Екстрене реагування на COVID-19 та вакцинація в Україні"
  • "Зміцнення системи охорони здоров'я та збереження життя" (HEAL Ukraine)
  • "Трансформація охорони здоров'я шляхом реформи та інвестицій в ефективність" (THRIVE)

У RDNA4 також наголошується, що відновлення дає можливість не лише відбудувати зруйноване внаслідок війни, а й створити кращу систему охорони здоров'я за принципом "краще ніж було", впроваджуючи інноваційні рішення та реформи, які відповідають вимогам для вступу в ЄС. Пріоритетність інвестицій у відновлення та відбудову матиме вирішальне значення для європейської інтеграції України та її довгострокової стійкості.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
В Україні відкликають дитяче пюре Gerber через токсин
В Україні відкликають дитяче пюре Gerber через виявлення небезпечного токсину
2 хв на прочитання7 годин тому
Зображення згенеровано ШІ
Медичний прорив: у Тайвані вперше успішно пересадили серце, яке продовжувало битися
1 хв на прочитанняВчора
Медицина в Україні: бюджет, Доступні ліки, реформи
Україна суттєво збільшує фінансування медицини та розширює доступ до ліків
2 хв на прочитанняВчора
Кабмін призначив нових заступників у Міненерго та очільницю ДАРТ
Кадрові перестановки в уряді: нові призначення в енергетиці та туризмі, звільнення у МОЗ
1 хв на прочитанняВчора
Міжнародна угода про запобігання пандеміям ВООЗ: глобальний крок до безпеки чи компроміс із обмеженнями?
6 хв на прочитанняВчора
Продавав сигарети у зіп-пакетах: фігуранту повідомлено про підозру
1 хв на прочитання17 Квітня 2025
В Одесі розпочали реконструкцію інклюзивного пляжу на 11-й станції Великого Фонтану
1 хв на прочитання17 Квітня 2025
Чистий четвер: очищення тіла, душі та дому перед Великоднем
2 хв на прочитання17 Квітня 2025