Система охорони здоров'я України потребує 19,4 мільярда доларів на відновлення
За три роки повномасштабної війни українська медична інфраструктура зазнала значних руйнувань та потребує стратегічних інвестицій.

Три роки повномасштабної війни, яку розв'язала Росія проти України, завдали колосальних збитків цивільній інфраструктурі країни, зокрема системі охорони здоров'я. Згідно з даними, представленими у звіті «Четверта швидка оцінка завданої шкоди та потреб на відновлення» (Fourth Ukraine Rapid Damage and Needs Assessment – RDNA4), загальні потреби у відновленні та реконструкції медичної галузі протягом наступних десяти років оцінюються у 19,4 мільярда доларів США.
Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я України, підкреслює масштаб проблеми: "Три роки повномасштабної війни, розв'язаної росією, заподіяли значну шкоду українській системі охорони здоров'я. Відповідно до оцінок Світового банку та ЄС потреби сектору охорони здоров'я наразі вже оцінюються у понад 19 мільярдів доларів США. Ця цифра проміжна. Однак очевидно, що система охорони здоров'я потребує значних інвестицій та їх раціонального використання".
Міністр наголошує на двох ключових напрямках роботи: забезпечення стійкості системи в умовах війни та одночасне зосередження на відновленні, поєднуючи його з процесами реформування відповідно до принципу "краще, ніж було". Для цього цьогоріч була затверджена Стратегія розвитку системи охорони здоров'я до 2030 року.
Зростання збитків та географія руйнувань
У порівнянні з попередньою оцінкою RDNA3, що була оприлюднена в лютому минулого року, загальні втрати сектору охорони здоров'я збільшилися на 8,9%. Потреби у відновленні та реконструкції на наступне десятиліття зросли на 14%. Кількість пошкоджених закладів охорони здоров'я зросла на 36,7%, аптек – на 2,2%.
Найбільших руйнувань зазнала медична інфраструктура у Донецькій області – 37,8% від загальної вартості збитків. Далі йдуть Харківська (12,6%), Луганська (12,5%) та Херсонська (7,3%) області, де бойові дії були найбільш інтенсивними.
Міжнародна підтримка та стратегія відновлення
Оновлена «Швидка оцінка завданої шкоди та потреб на відновлення (RDNA4)» була представлена 25 лютого 2025 року Урядом України спільно з Групою Світового банку, Європейською Комісією та Організацією Об'єднаних Націй. Документ визначає, що загальна вартість відбудови та відновлення в Україні становить 524 мільярди доларів США (506 мільярдів євро) впродовж наступного десятиліття.
Під час презентації звіту Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль висловив вдячність партнерам, які допомагають Україні у відновленні, та закликав як країни, так і приватний бізнес активніше долучатися до відбудови країни.
Віцепрезидент Світового банку у справах регіону Європи та Центральної Азії Антонелла Бассані підкреслила неймовірну стійкість українців в умовах завданої масштабної шкоди. За її словами, оновлена оцінка відображає прогрес, досягнутий Україною як у фізичному, так і в економічному відновленні.
Проєкти та перспективи "кращого відновлення"
Світовий банк залишається надійним партнером України у сфері охорони здоров'я. Наразі впроваджуються три спільні проєкти Міністерства охорони здоров'я України та Світового банку:
- "Екстрене реагування на COVID-19 та вакцинація в Україні"
- "Зміцнення системи охорони здоров'я та збереження життя" (HEAL Ukraine)
- "Трансформація охорони здоров'я шляхом реформи та інвестицій в ефективність" (THRIVE)
У RDNA4 також наголошується, що відновлення дає можливість не лише відбудувати зруйноване внаслідок війни, а й створити кращу систему охорони здоров'я за принципом "краще ніж було", впроваджуючи інноваційні рішення та реформи, які відповідають вимогам для вступу в ЄС. Пріоритетність інвестицій у відновлення та відбудову матиме вирішальне значення для європейської інтеграції України та її довгострокової стійкості.
Більше новин читайте на GreenPost.







